NA VIDIKU - ULICNA DEMOKRACIJA

Skopje Oct 20, 1994

(U ovom tekstu se govori o previranjima u Makedoniji nakon prvog kruga glasanja na drugim po redu visepartiskim izborima. )

AIM, 18.10.1994, Skoplje

SIZE * Nakon prvog kruga glasanja na drugim po redu visepartiskim izborima u Makedoniji, pocinje "sezona" mintingovanja na kojima opozicione partije VMRO-DPMNE i DP prete bojkotom pa i nasilstvom. * Dali ne ja vidiku ulicna demokracija koja Makedoniju moze da odvede na putu samounistenja? *

Iako konacni rezultati prvog kruga proslonedeljnih parlamentarnih i predsednickih izbora u Makedoniji jos nisu zvanicni, vec su se pojavile indikacije da ce, o udnosu na rezultata, biti velikih previranja.

"Sezonu" su otvorile dve najvece opozicione partije. VMRO- DPMNE i Demokratska Partija Petra Goseva, inace bivsi lider sadasnjih Socijaldemokrata. Dan nakon izbora, iako na odvojenih PRESS konferencijama, ove dve partije su najavile jedinstven zahtev za ponistenje izbora u celini uklucujuci i predsednicke. VMRO-DPMNE je otisla korak dalje pa je objavila da ce, ukoliko se izbori ne poniste, ova partija odustati od izbora i povuci svoje kandidate uklucujuci i predsednickog kandidata.

Ovim je postalo jasno da ove dve partije sada i na ovaj nacin pokusavaju nadoknaditi propust sto nisu isli u koaliciji. Naime, prvi nezvanicni rezulattzi govore da koalicija Saveza za Makedoniju, sastavljena od SDSM, LP i SPM, vodi vise nego ubedljivo u najvecem broju izbornih jedinica, a istovremeno je obezbedila 13 mesta jos u prvom krugu. Slicni su reezultati cak ubedljiviji, postignuti i na predsednickim izborima gde je kandidat Saveza za Makedoniju dobio oko dve trecine glasova. To se delom duzi i na glasove Albanaca, za koje je kandidat VMRO-a Ljubisa Georgievski apsolutno neprihvatljiv.

Nezadovoljni ovim rezultatom VMRO-DPMNE i DP, su najavile zajednicki protestni miting za danas, u centru Skolja. Cilj ovog protesta, kako su navele ove dve partije, jeste demonstracija nezadovoljstva gradjana zbog nepravilnosti pri glasanju. Tu se navodi da mnogi gradjani nisu mogli glasati zbog neposedovanja dokumenta o drzavljanstvu, duplom glasanju i sl. Medjutim ovde treba reci da sto se tice drzavljanstva najvise su bili uskraceni Albanci kojima su se i VMRP i DP dosta zamerili u predizbornoj kampanji. A sada ispada da oni brane prava Albanaca koji se do sada nisu pozalili. Barem ne na tako drastican nacin kako cine to opozicione partije koje prete bojkotom drugog kruga glasanja i silom.

Postavlja se pitanje zasto sve ovo? najjednostavniji odgovor je da VMRO-DPMNE zeli da reprizira stanje iz 1990 godine nakon prvog kruga parlamentarnih izbora. Tada, oni nisu osvojili nijedno mesto, za razliku od Socijaldemokrata i albanskih partija PDP i NDP koji su osvojili po 7 mesta i vodili na vecem broju izbornih jedinica. Medjutim nakon tzv. "Mitinga istine" po gradovima Makedonije, i optuzbi da "komunisti" zele "prodati" zemlju Albancima, u drugom krugu je ova partija dobila najveci broj poslanickih mesta, odnosno trecinu ukupnog broja.

Zanimljivo je sto se ovog puta, ovoj taktici pridruzuje i DP, ciji lider, Petar Gosev u ono vreme bio predsednik partije (Socijaldemokratskog saveza) koja je navodno "izdala" zemlju. Tada je isti ovaj Gosev izjavljivao da onaj ko gubi ima pravo i da se ljuti. Ironija zivota je htela da se ova izjava sada njemu vraca u lice na najneprijatniji nacin, jer on nije dobio nijedno mesto , a vodi samo na jednom od 50% izbornih jedinica u zemlju..

Medjutim poznato je kada je docepanje vlasti u pitanju, sredstva se ne biraju, pa to objasnjava zasto jedna navodno demokratska partija resenje trazi na ulici. A kakvu demokraciju radjaju ulice, mozeme videti iz primera nekih nasih suseda koje sada ne znaju gde ce sa njom. IBRAHIM MEHMETI