SASVIM OBICNA VIJEST IZ BOSNE

Sarajevo Oct 18, 1994

UVOZ POLOVNIH AUTOMOBILA

AIM SARAJEVO, 18.10.94. Po broju, ali i kvalitetu putnickih automobila, Sarajevo je uoci rata moglo da se mjeri sa bilo kojim evropskim gradom. Njegovim ulicama krstarili su najnoviji "mercedesi", "BMW-i", "fijati", japanske "tojote" ili "mazde", ali i vec domaci "golfovi" i "dzete". No, ta ce se slika, s pocetkom agresije, preko noci izmjeniti. Surovu sarajevsku sudbinu dozivljavali su i automobili

  • srpske granate s brda unistile su na hiljade automobila, destkovan je vozni park "Centrotransa", Gradskog saobracajnog preduzeca i drugih prijevoznika. Ono malo sacuvanih vozila uzimala je za svoje potrebe armija, policija, samozvane Jukine, Cacine ili Celine brigade, pa je uz cijenu benzina koja je dostizala i iznos od 30 maraka po litru, bila prava rijetkost vidjeti jos pokojeg vlasnika za volanom svog "ljubimca". Po procjenama strucnijih, ukupan sarajevski vozni park stradao je do 90 procenata, slicna je situacija i u Mostaru ili Gorazdu, dok je nesto povoljnija na tuzlanskom i zenickom podrucju.

Upravo zbog toga, ali i sto na podrucju Federacije BiH nema ni jednog automobilskog proizvodjaca (nekada popularni TAS je u agresorskim rukama), Ministarstvo za trgovinu Federacije dostavilo je Vladi prijedlog izmjene zakona o vanjskoj trgovini kojim se omogucava uvoz putnickih i teretnih polovnih vozila. Uvoz ce, kaze nam ministar trgovine dr. Nikola Grabovac, biti izuzetno liberalan i povoljan kako za nabavljace tako i za kupce. Kriteriji su da putnicka vozila ne budu starija od 7, a teretna od 10 godina, da se radi o tipovima vozila koja su jos u proizvodnji (zbog obezbjedjivanja rezervnih dijelova) i da se precizira grupacija fabrika kod kojih ce se obavljati uvoz. Prijedlogom izmjene zakona, sto je i sasvim logicno, nije precizirano od kojih ce se velikih proizvodjaca uvoziti kola, ali se zna da se to prvenstveno odnosi na velike njemacke i talijanske firme. Uvozom ce moci da se bave svi, znaci i drustvena preduzeca i privatnici, ako su registrovani za obavljanje vanjsko-trgovinske djelatnosti.

Da bi se obezbijedio sto jeftiniji uvoz vozila, trgovcima se daju brojne carinske i poreske olaksice, a medju njima je svakako najznacajnija ta da ce i porez i carinu placati, ne prilikom uvoza, vec poslije prodaje. Na podrucju Federacije bice formirano vise prodajnih punktova polovnih automobila. Cijene ovakvih vozila kod velikih evropskih proizvodjaca automobila su izuzetno povoljne, nize za 80 posto, pa cak i 90 posto od onih koji su tek sisli sa proizvodnih traka. Primjera radi, novi teretni "mercedes" nosivosti 30 tona kosta u Njemackoj 200 hiljada maraka, a povoljni u sasvim drobrom i ispravnom stanju se moze u firmi kupiti za 20 hiljada njemackih maraka. Koristeci sadasnju situaciju, rijetki jos postojeci vlasnici takvih "teretnjaka" sada u Bosni i Hercegovini samo za jednu turu prevoza robe uzimaju i do cetiri hiljade maraka, sto znaci da bi uz sve troskove sa deset prevezenih tura prakticno isplatili nabavljeno vozilo.

Za putnicke automobile, sto se cijena tice, vazi isto, a uredno odrzavani i koristeni na modernim evropskim saobracajnicama, za bosanskohercegovacke prilike oni ce imati rang pravih limuzina. Nabavka ovih vozila prvi put se legalizuje za sve gradjane (naravno ako imaju devize) a od toga ce imati koristi kako drzava tako i trgovci i kupci. Dakako, i sami evropski proizvodjaci automobila koji su za nabavljace iz Bosne i Hercegovine, zbog stanja u kojem se nalazi ova zemlja, obecali cak i dodatne beneficije.

Prijedlog izmjene zakona o vanjskoj trgovini je izradjen i o njemu ce se ovih dana izjasniti Vlada fedracijije. Opste raspolozenje, kako smo saznali, postoji da se on prihvati i usvoji, sto znaci da nismo daleko od vremena kada ce sadasnje olupine na bosanskohercegovackim drumovima zamijeniti, doduse polovni, ali sasvim solidni "mercedesi", "folksvageni", "fijati"...

Konacno, eto i iz Bosne jedne mirnodobske i prijatne teme.

MLADEN PAUNOVIC