BITKA NIJE FER, ALI JE VRLO KOREKTNA!
AIM, Skopje, 12.10.1994
*SIZE*
*Veliki mitinzi, kao i placena partiska propaganda pokazuje da su velike partije u Makedoniji jedino Socijaldemokratski savez, Liberalna partija, Socijalisticka, VMRO-DPMNE, Demokratska partija i Partija demokratskog prosperiteta. * Najzesca i najnervoznija bitka se bije izmedju Saveza za Makedoniju (SDSM, LP, SP) i Demokratske partije i izmedju njih se razmenjuje najvise kritika i optuzivanja. * VMRO-DPMNE se nasao vrlo postedjenim ovakvog tipa suprotstavljanja, sto dosta mudro koristi i igra na svoju kartu medjunacionalnih odnosa. * Na mitingu Saveza za Makedoniju u Prilepu pretucena grupa pristalica VMRO-DPMNE. * PDP najavljuje da ce se odlucno zalagati za Makedoniju kao multinacionalnu drzavu u kojoj ce status naroda imati Albanci, a da ukoliko pobede Demokrati ili VMRO-DPMNE da ce ideja za autonomiju "Iliridu" ponovo oziveti. * DP i VMRO-DPMNE nisu pristali da potpisu Dokumenat o izbornom fer-pleju sa obrazlozenjem da ne mogu prihvatiti tacku kojom bi se obavezali da priznaju izborne rezultate.
Jos koji dan ostaje do 16 oktobra, dana kada ce gradjani Makedonije izaci na druge visepartiske parlamentarne , a ovoga puta , i predsednicke izbore. Vreme predvidjeno za izborne kampanje partije su iskoristile kako su znale i umele i u okvirima svojih finansiskih mogucnosti.
Upravo je to pokazatelj koje su velike partije u Makedoniji i mozda nekakav predznak ko ce u buducnosti voditi glavnu rec na makedosnkoj politickoj sceni. Velike mitinge, i to takoreci u svim gradovima i vecim selima, organizovali su Savez za Makedoniju (izborna kolaicija aktuelnih vladajucih partija sastavljena od Socijaldemokratskog saveza, Liberalne i Socijalisticke partije), VMRO-DPMNE i Demokratske partije, ciji je lider Petar Gosev. Mitinge je organizovala i najveca partija Albanaca, Partija demokratskog prosperiteta, ogranicivsi se na gradove i sela gde zive Albanci. Ostale partije koje ucestvuju na izborima, a njihov broj je skoro 50 od ukupno 70-tak registriranih, ili ne mitinguju ili se rezavaju na par mitinga u Skoplju i u nekoliko drugih gradova.
Sto se tice propagande, koja se naziva placenom propagandom, najvise minutazu na radio i TV programima, kao i prostora u stampi imaju Savez za Makedoniju i Demokratska partija, VMRO- DPMNE je nesto skromnija, dok najmanje para za tu svrhu trosi PDP, sto je iznenadjujuce za makedonsku javnost. Predsednik PDP, Abdurahman Aliti tvrdi da partija nema para, a da bi trebali ici agresivnije na tom planu, s obzirom na konkurenciju koja dolazi od Narodne demokratske partije, partije koja kritikuje PDP i koja racuna da ce uzeti glasove Albanaca, i od strane politicke grupe koju predvodi Menduh Taci, a koja nastupa sa "nezavisnim" kandidatima. Aliti ipak smatra da je PDP firma i da ce ponoviti rezultate iz 1990 godine, kada je usla u parlament sa 22 poslanicka mesta.
Dok PDP zaostrava svoj partiski kurs, obecavajuci pred svojim potencijalnim biracima da ce odlucno ici na ostvarivanje cilja da Albanci u Makedoniji budu definirani kao konstituivan narod, da ne zele federalizaciju, ali da mogu biti prinudjeni na takve korake, SDSM, VMRO-DPMNE i DEmokratska partija bave se sobom i jedni drugim, kao ljutim protivnicima. Otrovne strele protivnicima se salju sa mitingaskih bina i jedne druge optuzuju za kriminal, da zagovaraju rat, da imaju ili da mogu sastaviti samo nestrucnu vladu itd. Narocito prednjaci bitka izmedju Saveza za Makedoniju i Demokratske partije, pa moze se reci da je VMRO- DPMNE pomalo postedjen te "guzve" i da u takvim okolnostima igra dobro igru, cak manje populisticki nego sto se to moglo ocekivati.
Savez za Makedoniju ne nudi velika obecanja. Igra na kartu da je Makedonija pod vodjstvom triju partiju, kao i njihovog predsednickog kandidata, aktuelnog predsednika drzave, Kire Gligorova, sacuvala mir, u uslovima grckog embarga i sankcijama prema SRJ, obezbedila unutrasnju stabilnost, razvoj privrede, stabilnost nacionalne valute i vec, toleranciju u medjunacionalnim odnosima. Tu se jos nabraja podrska Medjunarodnog monetarnog fonda i svetskih finansiera, podrska najmocnijih zemalja sveta, kao i ulazak u UN. "Gradimo nas dom, punu kucu, sigurnu za sve", glase neki od partiskih slogana, kojima se traze poverenje gradjana kako bi se produzio dosadasnji kurs.
Demokratska partija najveci deo energije posvecuje kritici aktuelne vlasti. Tvrdi se da je Vlada bila nesposobna, da zato postoji skoro 200 hiljada nezaposlenjih, jos toliko stecajnih i radnika koji vise meseci ne primaju platu, da Vlada drzavu vodi u ekonomski kolaps, i jos da su joj ruke uprljane kriminalom, mitom i korupcijom. Petar Gosev vlast optuzuje da trguje sa Albancima na stetu integriteta Makedonije, odnosno da je vodi u federalizaciju i predlaze ustavno resenje da Makedonija bude gradjanska drzava sa jednakim pravima za sve gradjane, ali da bude definisana kao nacionalna drzava makedonskog naroda. Program DP sadrzi 160 strana, od kojih je polovina posvecena ekonomiji. Ukoliko Gosev bude premijer, tvrdi da ce u roku od 100 dana resiti osnovne ekonomske probleme, a da ce svaki gradjanin, stariji od 20 godina dobiti cek cija ce vrednost biti nekoliko hiljada maraka, proizisao od jednake podele takozvane vrednosti drustvene sopstvenosti privrede. Obecanja demokrata idu uz slogan "sa cistim rukama", koji, u stvari najvise koristi Savez za Makedoniju kako bi vratio udarac, tvrdeci da su bas demokratima i bas Gosevu ruke puno uprljane, izmedju drugog i sa naftom transportovanom za Srbiju. Slogan puno potseca na slogan koji je koristila Demokratska partija Zorana Djindjica u Srbiji (politika cistih ruka) a nedeljnik "Puls" u opsirnom tekstu uporedjuje programe dveju partija i tvrdi kako su demokrati Goseva pozajmili program od demokrata Djindjica.
VMRO-DPMNE ima duplu kampanju, isto kao i Savez za Makedoniju, jer pretstavlja i svog predsednickog kandidata, poznatog dramskog rezisera Ljubisu Georgievskog. Partija svoj marketing zasniva na nekoliko stvari. Najpre, tvrdi da se njen program ostvario, jer , kako se istice, upravo je VMRO-DPMNE bila prva partija koja se zalagala za nezavisnu Makedoniju, sopstvenu armiju, valutu, fudbalsku reprezentaciju...Partija je na svojim mitinzima puno naostrena na kritiku vlasti i politiku Vlade, obecava ekonomski prosperitet i uvodjenje zapadnjackih ekonomskih recepta, ali se cini da u zestini i nervozi puno zaostaje iza demokrata, sto se kod politickih analiticara tumaci kao politicka evolucija. VMRO-DPMNE najveci deo posvecuje na kritiku vladine politike na medjunacionalnom planu. Tu rec preuzima predsednicki kandidat, Ljubisa Georgievski koji vladu optuzuje da uvodi koncept "Makedonija kao multinacionalna drzava", sto je, prema njemu, uvod u rat. On ce se zalagati da Makedonija bude drzava makedonskog naroda, sa gradjanskim pravima za sve. Albanci, Srbi, Turci i ostali trebace se privici da se izjasnjavaju Makedoncima sa albanskim, srpski, turskim ili drugim poreklom, a da ce njihova prava biti u okviru medjunarodnih standarda. "Necemo rudjiti dzamije, porucuje Georgievski Albancima, jer smo mi vernici." Za ekonomski program na mitinzima je zaduzen predsednik partije Ljupco Georgievski, koji se nije kandidovao za poslanika, jer ima drugi cilj, kako kaze, a to je da VMRO pobedi na izborima, i da on sastavi prvu vmrovsku vladu. VMRO-DPMNE jos kritikuje politiku ekvidistance Makedonije prema susedima, sto se kod politickih protivnika tumaci kao cilj da se Makedonija vise veze sa Bugarskom, s obzirom da je ona prva priznala Makedoniju i da se otvorila za dotok robe i nafte u vreme kada je juzna granica Makedonija potpuno zatvorena.
Za PDP, kao i za partije Turaka i Roma, koncept Demokratske partije i VMRO-DPMNE je neprihvatljiv. Za njih Makedonija moze opstati jedino kao multinacionalna , multikonfesionalna i multikulturna drzava. Lider PDP, preti da ce u slucaju pobede demokrata ili vmrovaca, ideja za autonomiju "Iliridu" ponovo oziveti, buduci da se Albanci, kako kaze, nece sloziti da budu gradjani drugog reda. Interesantno je da se Demokratska partija Srba slaze sa konceptom da Makedonija bude drzava makedonskog naroda sa jednakim pravima za nacionalne manjine. Jedina je razlika sto se ovo prihvacanje ne vezuje za izborni uspeh DP ili VMRO-DPMNE, vec ukoliko pobedi koalicija DP Srba, sa Demohriscanskom partijom, Savezom komunista (predsednik Milan Pancevski), Demokratskom partijom Jugoslavena i Novim komunistckim pokretom. Radi se o izbornoj koaliciji nazvanom Progresivna demokratska levica. Sustina ove koalicije, koja je istakla kandidate cak za sva 120 poslanicka mesta, je jedna od osnovnih zalaganja-savez sa Jugoslavijom.
Stara je bila inicijativa u Makedoniji da politicka partije potpisu nekakav dokumenat kojim bi se obavezale na izborni fer plej. Ovoga puta takav dokumenat je ponudio predsednik Skupstine i lider Liberala, Stojan Andov. Dokumenat je potpisalo 12 partija, od ukupno 26 prisutnih na skupu. Sa obrazlozenjem da ne mogu prihvatiti tacku gde pise da se svaka partija obavezuje da ce postovati izborne rezultate, dokumenat nisu potpisale PD i VMRO-DPMNE, sto su makedonski medijumi ostro kritikovali. PDP, kao i ostale partije Albanaca nisu prisustvovale skupu, a dokumenat jos uvek ostaje otvoren za stavljenja potpisa.
Cini se da je puno nefer izborne bitke. Cak, u Prilepu je doslo i do tuce na mitingu Saveza za Makedoniju, kada je sa partiskim zastavama i burnim povicima nastupila grupa mladih pristalica VMRO-DPMNE. Deblji kraj su izvukli ovi mladici, a partija je optuzila Savez da su tukli policajci u civilu. Cetvrtak je posljednji dan za kampanju-potom nastupa izborno cutanje. I Savez za Makedoniju i VMRO-DPMNE su zatrazili od Ministarstva policije dozvolu za miting na Gradskom trgu u Skoplju za isti dan i u isto vreme. Savez je izdao saopstenje da mesto za miting prepusta VMRO-DPMNE-i, kako ne bi doslo da tuce, sobzirom da VMRO nije potpisao dokumenat za fer izbore.
Ipak, u isto vreme na novinarsko pitanje pretstavnici UN i KEBS-a, za Makedoniju, izjavljuju da su kampnaje vrlo korektne, da ima puno zara, ali da je to odlicno, i da vec sve pomalo nalikuje na zapadna izborna dogadjanja.
Na kraju, jos izborne prognoze. Nekoliko zadnjih ispitivanja javnog mislenja pokazuju slicne rezultate. Prema njima, za Savez za Makedoniju bi se trebalo izjasniti oko 40 - tak otsto gradjana, za VMRO-DPMNE i PDP oko 13, dok rejting DP opada i sada se krece oko 8 otsto. Naravno, konacni rezultati ce biti poznati 30 oktobra, kada je drugi krug glasanja, ukoliko ne bude veci broj izbornih jedinica gde bi se moglo iz raznih razloga ponoviti glasanje. Vec 16 oktobra, sve ce biti jasnije. PANTA DZAMBAZOSKI