OJACAT CU POZICIJE SABORA

Zagreb Oct 12, 1994

AIM, ZAGREB, 12.10.1994. Jos proljetos, u jeku sukoba unutar HDZ-a, koji je rezultirao odlaskom Stipe Mesica i Josipa Manolica iz vladajuce hrvatske stranke i osnivanjem Hrvatskih nezavisnih demokrata, jedan od njihovih najzescih oponenata i perjanica hadezeove desnice Vladimir Seks javno je trazio od predsjednika Tudjmana i vodjstva HDZ-a da mu dopuste da napusti mjesto potrpedsjednika Vlade i predje u Sabor za potpredsjednika hrvatskog parlamenta. Na ostvarenje svoje zelje morao je cekati gotovo pola godine, ali ovih dana ne samo da je izabran za potpredsjednika Sabora vec i za predsjednika Kluba zastupnika HDZ-a u Zastupnickom domu Sabora RH. I odmah se nametnuo kao hadezeov lider u Saboru cime je bitno ojacao i svoju politicku poziciju. U jednoj od svojih inaugurativnih izjava, Vladimir Seks, kazao je, medju ostalim, da je njegov povratak u Parlament motiviran zeljom da ojaca pozicije Kluba HDZ-a, a time i Sabora. Zato smo ga pitali: na koji nacin?

SEKS: Nuzno je da Klub HDZ-a, kao vladajuca stranka funkcionira strucno besprijekorno, da sve zakonske prijedloge i politicki i pravno studiozno razradi. To ujedno znaci i pohvale, ali i pokude, odnosno kriticki odmak prema Vladinim prijedlozima. Jer, HDZ-e je za njih u cjelosti odgovoran ili kao Sabor ili kao Vlada. Istodobno, moj dolazak znaci da mora postojati tijesna veza izmedju Predsjednistva stranke i Vlade. Zelja je i stranke da se unese novi stil rada kako bi se zastupnici HDZ-a temeljito pripremali za raspravu, posebice kroz brifinge onih koji su kompetentni za pojedinu oblast. A sve bi to trebalo doprinijeti da Sabor dobije onu ulogu koja mu je ustavom dodijeljena. Nije to nikakva distanca ni prema Predsjedniku Republike ni prema Vladi, nego kvalitetniji rad u okviru ustavnih ovlasti.

  • Kako to da se odricete stranacke stege, sto ste ju ranije zagovarali kao princip rada modernih politickih stranaka ?

SEKS: Ne odricem je se. Niti jedna stranka na svijetu ne odrice se stranacke stege, pa tako ni HDZ. Zastupnici trebaju raspraviti odredjena pitanja i potom postici jedinstvo. Kada to kazem, ne mislim samo na HDZ-e, nego na bilo koju stranku, jer nijedna ozbiljna stranka bez toga ne moze funkcionirati. Naime, onda to nije stranka, nego skup pojedinaca, koji imaju razlicita gledista. Medjutim, i kod tog pitanja postoji odredjena suptilnost, jer u raspravi o nizu razlicitih tema valja utvrditi koja su strateska polazista za zajednicki istup. A tu niti jedna stranka ne moze trpjeti disperzirana gledista. Na tome ce HDZ-e ustrajati kao i do sada, no to ne podrazumijeva krvolocno obrusavanje na Vladine prijedloge, nego razlozno ukazivanje na dio ili cjelinu zakonskog teksta. Cijela ta problematika ima i trecu dimenziju, odnosno da se kod odredjenih zakonskih rjesenja jednostavno prepusti zastupnikovoj savjesti da glasuje. A upravo je takav pristup bio vidljiv u raspravi o raspodjeli prihoda od rente izmedju zupanija, opcina i gradova.

  • Primjetno je upravo na ovom, posljednjem, zasjedanju Sabora da su zastupnici HDZ-a istupali protiv Vlade, odnosno njenih prijedloga, vise nego li opozicija, a istodobno stalno se ponavljalo da je to Vlada HDZ-a.

SEKS: Vlada je HDZ-ovska, ali to ne znaci da su svi njeni prijedlozi u skladu s programom i taktikom vladajuce stranke. Iz toga je sasvim prirodno i logicno, a tako ce biti i ubuduce, da zastupnici imaju kritican odnos prema pojedinim vladinim zakonskim prijedlozima. Ponavljam, to ne znaci krvolocno se na Vladu obrusavati.

  • Sto bi jacanje uloge Sabora znacilo u odnosu na Predsjednika Republike?

SEKS: Jacanje uloge Sabora, odnosno njegovo dovodjenje u ustavne okvire, istodobno jaca i ustavnu poziciju Predsjednika Republike. Uostalom, snaga Predsjednika Republike proistjece iz snage Sabora. Jer, Predsjednik je istodobno vrhovni zapovjednik i izvrsne vlasti putem Vlade i koliku ona ima potporu Parlamenta, jacu potporu ima i sam Predsjednik. Zorno je to bilo vidljivo na primjeru saborske Rezolucije o mandatu UNPROFOR-a, koja je ojacala hrvatske pregovaracke pozicije prilikom usvajanja Rezolucije Vijeca sigurnosti.

  • Znaci li to da Sabor dosad nije izvrsavao svoju ustavnu ulogu?

SEKS: Bilo bi pretenciozno reci da nije, ali nije u dovoljnoj mjeri djelovao u okviru svojih ustavnih ovlasti kao vrhovno, narodno predstavnistvo i kao vrhovno tijelo zakonodavne vlasti. Da li ce sada, vidjet cemo.

  • Hoce li najavljene promjene u radu Sabora donijeti neke novine i u odnosu prema opoziciji?

SEKS: Nastojat cu da se sto cesce susrecu predsjednici klubova HDZ-a s predsjednicima klubova svih parlamentarnih stranaka. Mislim da se jedan dio konstruktivnih rjesenja moze naci upravo na tim sastancima, ali i da se mogu eliminirati uzroci prividnih nesporazuma sto se javljaju u sabornici. Taj je novi stil rada upravo na ovom zasjedanju inauguriran. Jer, jedan je medjustranacki sastanak celnika klubova vec dao rezultat kroz uvrstenje u dnevni red rasprave o delozacijama. Mislim da cemo jedan dio problema moci preliminarno raspraviti upravo na tim sastancima klubova.

  • Kako komentirate tvrdnje da u Saboru zelite konsolidirati "desnicu", kako bi se ta struja u HDZ-u mogla obracunati s Vladom, koju je predsjednik Tudjman "prepustio tehnomenadzerima"?

SEKS: Ne znam koliko je uputno uopce komentirati takve izmisljene tvrdnje o "ljevici" i "desnici" u HDZ-u, jer su to za mene teze koje nemaju nikakvo realno uporiste. Zastupnici HDZ-a, barem njihov najveci dio, doista su "najljeviji" kada se radi o socijalnim pitanjima, ali su "najdesniji" ako se radi o drzavotvornim problemima. To, medjutim, ne spada u kategorijalni aparat ni "ljevice" ni "desnice", stoga su tvrdnje o nekakvom ucvrscenju "desnice" neutemeljene spekulacije.

GORDANA SIMONOVIC