IZMEDjU TRACA I ISTINE
Kako je 16 crnogorskih novinara "kandidovano" za Haski sud
size: Kako je bilten jedne od opozicionih partija u Crnoj Gori (Liberalni savez) objavio informaciju o navodnoj namjeri haskog suda za ratne zlocine da podigne optuznicu protiv sesnaestorice novinara iz crnogorskih drzavnih medija. Kako "konsultanti" za sastavljanje spiska navedeni Desa Trevisan i Martin Halter, doskorasnji inistrani dopsinici iz Beograda. Eksluzivnost informacije trajala samo jedan dan, jer su odmah stigli demantiji, cak i iz Haga, od porptarola Haskog suda, koji je rekao da je objavljena informacija cista besmislica i da se medju prvima koji ce odgovarati pred Medjunarodnim sudom "svakako ne nalaze novinari". I pored brojnih demantija urednici glasila koja su objavila informacije vezane za ovaj slucaj, ostaju pri svome, ali ne zele otkriti "pouzdane izvore". Na faksimilu dokumenata koji je, navodno, stigao iz Haga nema tragova koji bi mogli razrijesiti ovu misteriju - nema ni memoranduma, ni pecata, samo potpis izvjesnog dr Luke Vucinica, koji je, zasad, ovdasnjoj javnosti potpuno nepoznat. Iako je nezahvalno prognozirati, izvjesnije je da se radi o tracu nego li o osnovanoj informaciji. Ako se to potvrdi onda ce i dosad nedodirljivi, gotovo sveti, "nezavisni novinari" morati da pretresu svoje redove.
tekst: Da li ce se u Hagu, na optuzenickoj klupi Medjunarodnog suda za ratne zlocine, medju vojnim i politickim komandantima, obicnim izvrsiocima i "neobicnim" naredbodavcima, naci i novinari koji su umnogome pripremili teren za otpocinjanje tragicnih sukoba na prostoru bivse Jugoslavije, nije poznato ni nakon nedavno objavljene informacije stranackog biltena Liberalnog saveza Crne Gore sa spiskom 16 crnogorskih novinara protiv kojih ce, navodno, biti podignuta optuznica za ratni zlocin. Naprotiv, zbrka, brojni demantiji, cutanje odgovornih, nezaobilazni "pouzdani izvori", sto je sve pratilo ovaj slucaj, unijelo je jos vecu konfuziju i zabunu oko tog pitanja. No, podjimo redom.
Prvo je "Liberal", pomenuto glasilo jedne od najjacih opozicionih partija objavilo, sa naznakom "specijalno", informaciju iz Haga u kojoj stoji da ce "pred ovdasnjim sudom za ratnohuskacku propagnadu odgovarati sesnaestorica novinara iz Crne Gore", nakon cega se nabrajaju njihova imena - od Vidoja Konotara, bivseg glavnog urednika "Pobjede", preko niza urednika i reportera drzavnih medija (iz vremena "dubrovacke epopeje"), do doskorasnjeg glavnokomandujuceg TV Crne Gore Bozidara Colovica i njegovog najpoznatijeg "izvodjaca radova" Emila Labudovica. Na spisku prozvanih, pored ovih iz republickih medija, nalaze se imena njih trojice "sa lokalnog nivoa", medju kojima i Milorad Stojovic glavni urednik Radio Niksica koji je, da ironija bude veca, upravo ovih dana dobio nagradu oslobodjenja svoga grada za "hrabar, mudar i principijalan" novinarski angazman. U istoj informaciji "Liberal" je donio i imena dvoje uglednih evropskih kolega, Dese Trevisan i Martina Haltera, koji su, navodno, bili "medjunarodni izvjestitelji" na osnovu cijih saznanja je sacinjen pomenuti spisak. Dan kasnije podgoricka agencija "Montena faks" dopunila je ovu vijest sa dodatnim imenima, sada petorice novinara nezavisnih medija, koji bi trebalo da prisustvuju sudjenju "u svojstvu specijalnog suda casti" i "pomognu u rasvjetljavanju tezine krivicnih djela".
Eksluzivnost ovih informacija trajala je nepun dan, jer odmah su uslijedili demantiji. Prvo su petorica nezavisnih odbacila svaku vezu sa ovim slucajem, tvrdeci da ih za uvrstavanje u "sud casti" niko nije konsultovao, a i da jeste, vecina je istakla da bi odbacila takav aranzman. Onda je stigao demanti iz Londona, od doskorasnjeg i dugogodisnjeg dopisnika "Tajmsa" iz Beograda, koleginice Dese Trevisan, koja je, takodje, pobila dio informacije "Liberala" koji govori o njenom angazmanu, navodeci da cak i ne poznaje Martina Haltera sa kojim je navodno radila u tandemu, uz cinican zakjlucak da nakon svega, nije sigurna da poznaje i samu sebe. Tacku, ili bar tri tacke, na ovu sad vec aferu, stavio je gospodin Kristijan Sartije, predsjednik za stampu Medjunarodnog suda za ratne zlocine, koji je dopisniku beogradske agencije "Beta" iz Haga izjavio da "nema nikave istine" u informacijama nekih crnogorskih glasila o postojanju konsultanata i pravljenju spiskova novinara-ratnih zlocinaca. "To je cista besmislica", izjavio je Sartije, dodajuci da "medju prvima koji bi odgovarali pred Sudom svakako ne treba da budu novinari".
Ni svi ovi demantiji, ni "Pobjedina" (jer od 16 "optuzenih" polovina je iz njenih redova) prijetnja tuzbom kojom ce traziti odstetu od 20 miliona maraka (!), nijesu pokolebale glavne urednike "Liberala" i "Montene faks", Veseljka Koprivicu i Danila Burzana u uvjerenju da su informacije koje su objavili zaista pouzdane. "Budimo strpljivi, vrijeme ce pokazati ko je u pravu", kaze Koprivica, urednik "Liberala". Njegov saborac iz "Montene faks", Danilo Burzan, u izjavi za "Borbu", nije htio da otkriva "pouzdani izvor" na koji se pozvao u svojoj informaciji, podsjecajuci samo da je, jos u avgustu, jedan saradnik UNESCA po pitanjima javnog mnjenja, preko nezavisnog radija "Antena M" iz Pogorice, izjavio kako ce u Hagu biti sudjeno novinarima, i kako na vec pripremljenim spiskovima stoje imena nekih crnogorskih poslenika javne rjeci. Istina, u toj izjavi Burzan je stidljivo, ostavio i mogucnost da se radi o namjestaljci, mada je, tjeseci valjda samog sebe, ustvrdio kako ga ipak niko ne moze ubijediti da od svega onoga sto je javila njegova agencija nema nista!?
Fotokopija faks poruke koja je stigla u "Liberal", i na osnovu koje je objavljena ova informacija, takodje, izaziva sumnju da iza svega prije stoje neki lokalni mesetari nego ozbiljna medjunarodna institucija. Tako na papiru nema tragova odakle je informacija poslata, nema nikakvog memoranduma, niti pecata koji bi ovjerio njenu pouzdanost. Jedino sto ispod teksta stoji, u lijevom donjem uglu, je navod: "Prepis iz haskih spisa", i potpis: "dr Luka Vucinic, ovlasceni korespodent". Ko je dr Luka Vucinic, da li "lazni car" ili, zaista, ovlasceni korespodent haskog suda, ovdje niko ne zna. Procurila je samo glasina, kako bi to mogao biti "neki Crnogorac", koji navodno radi u Hagu za medjunarodne institucije. Ne zna se, takodje, ni ko je izvjesni Zoran Nikolic, autor informacije objavljene u "Liberalu", mada se tu osnovano sumnja da se radi o pseudonimu. Ono sto je, medjutim, nakon svega naproblematicnije je, da se ne zna ni ko i sa kojim ciljem stoji iz citave afere koja je digla veliku prasinu u crnogorskoj javnosti? Pouzdan odgovor je nemoguce dati, zato - jedino preostaju nezahvalne procjene, zasnovane opet na "pouzdanim izvorima" koji su, izgleda, i urednike "Liberala" i "Montene faks" kostali profesionalnog ugleda, a mozda i casti. Po jednima, sporna informacija je u sustini tacna, jer, navodno, nesumnjivo je da pojedini novinari moraju odgovarati zbog svoje visegodisnje ratnohuskacke misije, a greska je "samo u koracima" - informacija je preuranjeno plasirana sto bi moglo da skodi istraznom postupku, koji je, opet navodno, u toku. Po drugoj (trenutno vjerovatnijoj sto ne mora na kraju da znaci i "pobjednickoj") verziji, skandal je vezan za ovdasnje Udruzenje profesionalnih novinara i posljedica je nerasciscenih racuna medju pojedinim clanovima te asocijacije. Uprava Udruzenja je, istina, odbila svaku mogucnost umijesanosti ove Asocijacije u "slucaj 16", mada nije dokazivala svoju unutrasnju stabilnost vec samo nevinost u pogledu njene "konsultantske uloge". Moguce je, takodje, da su u citavoj zavrzlami novinari, kao sto se obicno i desava, samo sredstvo (za manipulaciju), a da je poteze povlacila neka "veca glava" u namjeri da se dijelu novinara, na ovaj ne bas originalan nacin, osveti za svojevremeno nanesena zlodjela.
Kako sada stvari stoje, izvjesnije je da je po srijedi falsifikat nego li istina, prije trac nego eksluziva informacija. Ako se to i dokaze, sto u moru gotovo svakodnevnih skandala i nije bas izvjesno, nista, pa ni to da su "imali najbolje namjere" ili da su "izmanipulisani", ne moze amnestirati gresne novinare, makar i one koji se zovu nezavisnima i profesionalnim, od odgovornosti. Jer, ako se na nesporno prestupnicko ponasanje pojedinih kolega iz drzavnih medija, pokusava uzvratiti upravo njihovim sredstvima, denuncijacijama i izmisljotinama, onda se moze govoriti ne o istinskim vec o takozvanim ili samozvanim novinarima profesionalcima, kako ih (ili nas) i tretiraju u rezimskim medijima. Ono sto je, dakle, lose je da je steta nezavisnom novinarstvu vec nanesena, los glas je obisao ne samo Crnu Goru vec moze se reci i svijet, a sreca koja ponekad provijava i iz nesrece mogla bi biti sadrzana u tome sto je ovaj skandal doprinio svojevrsnoj detabuizaciji "nezavisnih novinara", jer se potvrdilo ono sto se dosad samo suskalo - da i medju "nezavisnim" i "profesionalnim" ima onih koje je samo puki slucaj spasio od slicnih potezanja po spiskovima kandidata za ratni zlocin.
Zeljko IVANOVIC AIM Podgorica