NOVO MEDIJSKO CISCENJE

Zagreb Sep 29, 1994

U hrvatskim drzavnim i paradrzavnim medijima priprema se veliko pospremanje. Najavljeno je niz smjena glavnih urednika i osnivanje novih listova, koji bi trebali parirati sadasnjim vec etabliranim nerezimskim novinama. No, zbrka i imena koja se spominju, pogotovo kada se zna da bi u novine trebali doci jos radikalnije rezimlije, a na televiziji umjerenjaci, ukazuje da se zapravo radi i o borbi za vlast unutar HDZ-a koja se prelila i na medije.

AIM, ZAGREB, 29.9.1994. Medijska slika Hrvatske uvelike se promijenila u odnosu na ono "postrevolucionarno vrijeme", nakon promjene vlasti 1990. godine, kada je HDZ-ovska metla pomela sa kioska sve ono sto nije bezrezervno podrzavalo demokratski izabranu vlast na celu sa "vodjom svih Hrvata" dr. Franjom Tudjmanom. Cistka je bila tako temeljita da se racuna da je bez posla ostalo oko 600 novinara, a oni listovi koje je bilo nemoguce disciplinirati i upregnuti u kola "nove demokracije" naprosto su zbrisani. No, sto pod pritiskom Evrope, sto budjenjem novinara koji nisu pristali da im Veliki sudac odbroji do deset, te novcanu pomoc izvana, posebice fondacije "Otvoreno drustvo", kiosci su se ponovo zasarenili, ovoga puta ne samo koloritno, vec i idejno i zurnalisticki.

Danas je tako na sredisnjem zagrebackom Trgu Bana Josipa Jelacica moguce naci novine svih profila, za svaciji ukus i politicku orjentaciju, iako treba reci da po broju prevladavaju one koje su sklone vladajucoj eliti. Tesko je i popamtiti ili nabrojiti sto se sve stampa u Hrvatskoj a jos teze sto je vec propalo. A ovih dana pojavio se i novi politicki tjednik "Pecat", koji uredjuje manje-vise ona ista ekipa koja je nekada stvarala pravi "Danas", a potom i "Novi Danas". Tesko je objasniti zasto toliko mnogo ljudi zeli imati "svoje" novine i sto ih to tjera da se bave jednim tako nezahvalnim, zahtjevnim, kompliciranim i neizvjesnim poslom kao sto je izdavanje novina, ali cinjenica je da se u Hrvatskoj danas moze ponovo pristojno zivjeti od novinarstva i da cijena zurnalistickog rada svakim danom raste.

Cetiri dnevne novine - "Vjesnik", "Vecernji list", "Slobodna Dalmacija" i "Glas Slavonije" - bez obzira sto uz svoje zaglavlje nose etikete "nezavisne" ili "privatne", u sustini su sluzbena glasila. Drzava uz to ima jos i svoj "Danas", koji je navodno privatni, ali u 21 mjeseci izlazenja nije platio ni parice za papir i stampanje. Tu su jos "Panorama", koju uredjuje nekadasnja ekipa iz zloglasnog ST-a, uz financijsku potporu hercegovackog lobija na celu sa ministrom Gojkom Suskom, a novinarsku Pere Zlatara i Gorana Milica. U taj krug direktnih podupiraca vlasti treba ubrojiti jos i "Nedjeljnu Dalmaciju" i neke druge lokalne tjednike ili polumjesecnike, uz niz beznacajnih listica.

No, iako je hrvatska vlast doslovce prepisala taktiku one srbijanske, to jest vazno je imati televiziju, jer novine i tako cita mali broj ljudi, a medju njima jos manje je onih koji su uz vlast, stratezi hrvatske politike najednom su se uplasili. Pravilno im se ucinilo da je ipak ostavljen veliki prostor za one koji nisu spremni bezrezervno podrzati sve sto dolazi iz predsjednickih dvora. Oficijelna stampa postala je nemocna u pariranju onim medijima koji su se izborili za vlastito vidjenje novinarstva i uz svu pomoc koju dobiva od drzave gubi bitku.

Zaprijetila je opasnost da samo jedna privatna novinska kuca, koja je prije nekoliko godina krenula dosta skromno, nadjaca i po tirazu i po utjecaju sve prodrzavne listove i listice. Poduzece "Globus international d.d." ovog casa izdaje tjednik "Globus" u zavidnoj tirazi od oko 150.000 prodanih primjeraka i bez obzira na zuti stih razoran je kriticar i razotkrivac brojnih afera. Iako se mora reci da je uredjivacko nacelo ovih novina: objavi sve sto moze prodati novine, a to onda znaci i intervju sa najcrnjim ustasom ili probisvjetom. Nedavno su osnovali i zensku reviju "Glorija", koja se petnaestodnevno prodaje u blizu 200.000 primjeraka, a prava velika tvrtka postali su nedavno kada su kupili poduzece "Arena". Za ne bas velike pare, globusovci su postali vlasnici tjednika "Arena" i jos nekoliko izdanja, dobili sjajan prostor od dva kata u "Vjesnikovom" neboderu sa najsuvremenijom grafickom opremom. Osim sto su vec poceli redijzaniranje novina koje su dobili u miraz, glavna im je zapravo namjera da pokrenu dnevni list, po svemu sudeci tabloid tipa "Bild" ili nekog drugog zutog uzora.

"Globus" je toliko financijski jak da moze kupiti novinara kojeg zazeli, jer nije rijetkost da urednici i dobri pisci zaradjuju i po pet-sest tisuca maraka i ozbiljno je zaprijetio da u svoje redove dovede sve one koji su nezadovljni crkavicama u drugim tiskovinama.

A tu je onda i neizbjezni "Feral Tribune", sa oko 50.000 prodane naklade, o cemu rezimski "Danas" sa sadasnjih pet-sest tisucica moze samo sanjati. "Panorama", pak jedva da se moze mjeriti sa "Vijencem" sve uspjesnijim glasilom Matice hrvatske, kojeg je predsjednik Tudjman nedavno na svojoj listi neprijatelja rangirao na visoko trece mjesto. Treba jos vidjeti kako ce na trziste sjesti i "Pecat". Od dnevnih novina nije zanemariv rijecki "Novi list" koji je jedino stvarno nezavisna i privatna dnevna novina, a nisu bez utjecaja i mali dvotjednici kao sto su osjecki "Bumerang" ili zagrebacki "Arkzin".

Sve su to razlozi za paniku koja je prisilila vlast da pokusa nepovoljan razvoj dogadjaja preokrenuti u svoju korist. Tako je prije nekoliko dana doslo do smjene na kormilu "Nedjeljne Dalmacije", gdje je iskusnog Drazena Gudica zamijenio kruti i netalentirani Dubravko Grakalic, s tim da je zapravo glavne ideja da se sjediste ovog lista iz Splita preseli u Zagreb. Istodobno, sve je izvjesnije da ce se ugasiti "Danas" i da ce se pokrenuti novi politicki tjednik u cijem uredjivackom jezgru bi bili Milan Ivkosic, Dunja Ujevic i Jozo Curic - sve troje poznati novinarski jastrebovi.

Javna je tajna da se drzava konacno odlucila da proda list "Vjesnik" (za sada se jos ne zna zapravo kome, ali vjerojatno opet samoj sebi), a pretpostavlja se da ce sadasnji glavni urednik Kresimir Fijacko svoje mjesto morati ustupiti nekom drugom. Mozda Olgi Ramljak komentatorki "Slobodne Dalmacije", a mozda i nekom drugom jos nekompetetnijem za tu stolicu. Naveliko se nagadja i o odlasku glavnog urednika "Vecernjeg lista" Branka Tudjena, koji bi navodno bio nagradjen nekim diplomatskim mjestom, dok su kombinacije oko novog gazde mnogobrojne. Do smjene bi trebalo doci i u "Slobodnoj Dalmaciji" od kuda bi sa glavnokomandujuceg mjesta trebao otici Josip Jovic, a doci netko opskurniji.

No, iako tako dobro obavlja svoj propagandni posao za svoje fotelje nisu sigurni ni duznosnici HTV-a, pa se uvelike nagadja da bi Antun Vrdoljak konacno morao otici, a da slicna sudbina ceka i Tomislava Marcinka. Jos krajem proljeca na mjesto ravnatelja Televizije imenovan je Mirko Galic, nekadasnji urednik "Danasa", a sada dopisnik "Vjesnika" iz Pariza, ali ta odluka Vlade nikako da se ostvari jer Galic ne zeli da se bavi nabavkom magnetoskopa i placama, vec uredjivanjem programa. Njegovo mjesto jos je prazno i pored toga sto je bio i ostao Tudjmanov favorit.

Ali upravo ovi detalji oko televizije ukazuju i na drugu dimenziju onoga sto se ovog casa dogadja u hrvatskim drzavnim i paradrzavnim medijima. Kao sto je jasno da su imena koja su u opticaju kao novi polit-urednici u novinama nesposobni da pariraju navali slobode i beskopromisnog novinarstva koje profesionalcima ne mora uvijek biti simpaticno, ali ga trziste hoce, te da su u velikom broju slucajeva cak i losija od sadasnje postave, tako i bitka za TV ima i drugu pozadinu. Ocito je da se politicka bitka unutar vladajuce stranke prelila u medije i da bi radikalno krilo HDZ-a zeljelo radikalizirati i novine, ne shvacajuci da takvo novinarstvo nema prodju. Posto je s televizijom slucaj obrnut, jer treba priznati da Mirko Galic ipak nije Marcinko, a kamo li Vrdoljak, iz tog na prvi pogled stanja u kome se "ne zna tko pije, a tko placa" jasno je do kakvih je sve raskola doslo u HDZ-u i koliku su zapravo Manolic i Mesic ucinili uslugu hrvatskoj demokraciji, bez obzira sto se njihovoj stranci ne daju velike sanse na izborima.

Panika je tek prvi sloj novog medijskog ciscenja, koje ce ako bude obavljeno ovako kako se najavljuje dati jos pogubnije rezultate po HDZ, bez obzira sto ce time biti zadovoljni oni koji u ovoj stranci i dalje cine vecinu. Ta vecina koja sada drma Saborom, ali ne i Vladom i diplomacijom, zapravo ucinit ce do kraja ono sto su zapoceli Mesic i Manolic. Pokazat ce svoje pravo primitivno, neintelektualno i populisticko lice, a to sve manje prolazi. Ono sto ce joj na kraju ostati to je puka prisila, pokusaj da se zakonskom regulativom ukine sloboda stampe, sto je vec u nekoliko navrata pokusao famozni Vladimir Seks, predlazuci cak i odredbe kojima bi bilo kaznjivo opanjkati i saborskog portira, a kamoli kritizirati zastupnike ili ne daj Boze - Predsjednika.

Ali, ipak cini se da je vec sve otislo tako daleko da jos jedno discipliniranje novinarskih kicmi u tako malo vremena nece proci.

GOJKO MARINKOVIC