VMRO-DPMNE-DP?)

Skopje Sep 20, 1994

(Prestrojavanje opozicionih partija u predizbornoj kampanji; zasto je propala koalicija medju dve najacim opozicionim partijama

ZA GOSEVA I GEORGIEVSKOG REC KOALICIJA VISE NE POSTOJI?

AIM, Skopje, 20.09.1994

SIZE*

* Leder Demokratske partije, Petar Gosev, se pokolebao i odustao od koalicije sa VMRO-DPMNE, pa ga sada vmrovci optuzuju da ide na ruku vlasi i da e njegova odgovornost slicna odgovornosti Lazara Kolisevskog i Kire Gligorova. * Kandidat VMRO za predsednika drzave je poznati reziser Ljubisa Georgievski koji kritikuje aktuelnog predsednika Kiru Gligorova da "davanjem njive dvojici braci (misleco na Albance) priziva "Bosnu" u Makedoniji. *

Do 16 oktobra , kada ce gradjani Makedonije izaci na druge visepartiske parlamentarne izbore i predsednicke izbore nije ostalo jos puno vremena da bi se rejting politickih partija bitnije popravio. Ipak, partiski stabovi groznicavo rade, a prema novinarskim saznanjima cini se da je skoro svaka partija pregovarala sa skoro svakom drugom partijom radi stvaranja izborne koalicije ili eventualne delimicne suradnje. Cak, manje je bila bitna sustina partijskih programa ili dali se radi o nacionalnoj ili gradjanskoj orijentaciji - tek, za pregovore je najvaznija bila prosta matematika - kako osvojiti sto vise poslanickih mesta.

Nasuprot nekim prognizama, vladajuce partije nisu pravile izlete izvan svojih okvira osim, kao sto se i ocekivalo, sto najveca partija Albanaca, Partija demokratskog prosperiteta ide u izbore izvan koalicije vlasti. Ostale vladine partije, Socijaldemokratski savez, Liberalna partija i Socijalisticka partija obelodanile su svoju izbornu koaliciju nazvanu Savez za Makedoniju, koji je za svog predsednickog kandidata, svakako, predlozio aktuelnog predsednika Republike, Kiru Gligorova. Savez za Makedoniju izborima prilazi prilicno samouvrereno i cini se da su partije Saveza prevazisle pocetne nesuglasice oko ucesca u poslanickim kandidatima. Trzavice jos postoje, ali samo na lokalnom nivou u dve tri opstine.

Pored samouverenosti, kod Saveza za Makedoniju prisutna je i doza nervoze i neizvesnosti. Mogu li dve najmocnije opozicione partije , VMRO-DPMNE i Demokratska partija, ciji je lider Petar Gosev, koalicirati i poremetiti racunice?

Rec "koalicija" vise ne postoji, tvrdi se u stabu VMRO- DPMNE. Dogovor najjacih opozicionera je izostao. Krivica se svaljuje na Goseva. Puno se razgovaralo i suvise premeravalo, cak nekoliko meseci unazad. Stalo se na podeli funkcija u Vladi, ukoliko se osvoji vlast. Najpre je bio "tvrd" VMRO, koji nije nikako hteo otstupiti ministarskih mesta vojske i policije. Onda je "nepopustljiv" postao Gosev. Vmro je predlagao da se Gosev kandidira za predsednika drzave, da se istakne zajednicka lista kandidata u odnosu 50-50, a da se vlast bude delila u zavisnosti od osvojenih poslanickih mesta jedne ili druge partije. Naravno, buduci da bi Gosev "pucao" na mesto predsednika drzave, onda bi lider VMRO-a, Ljupco Georgievski dobio premijersko mesto. Na sve ovo Gosev je isuvise diplomatski odgovorio (pismenim putem) da je predlog razgledan i da predlaze da pregovori produze, ali otada ni glasa ni pisma.

Ukoliko rec "koalicija" i definitivno ne postoji, dali je Gosev pogresio? Poslednje ispitivanje javnog mislenja koje objavljuje dnevni list "Vecer" pokazuje da bi od ukupnog broja ispitanika ipak vise glasalo za VMRO. Procenti kazu da ce za SDSM glasati 14,5 otsto gradjana, za VMRO, 10,5 dok bi za DP glasalo 9,5 otsto, a odma iza je PDP. Za ostale partije bi glasalo oko 6 otsto gradjana, dok su svi ostali ispitanici neodlucni ili uopste nece glasati. Naravno, SDSM-u treba dodati jos koji procenat gradjana koji bi dali glas Liberalima i Socijalistima, jer sve to ide u zajednicki "kos" Saveza za Makedoniju. Pa opet, eventualna koalicija izmedju VMRO i DP znacila bi neizvesnost i interesantniju bitku.

Ovakvim racunicama se bavio i provrmrovski "nezavisni" nedeljnik "Delo" da bi zakljucio da se istorija makedonskog naroda ponavlja, misleci na nekakve unutrasnje deobe. "Delo" smatra da se prokockava "slatka" sansa da se "kriminalna" vlast pretvori u opoziciju, krivicu svaljujuci iskljucivo na DP i Goseva. Pritom se navodi da ce odgovornost Goseva biti slicna odgovornosti Lazara Kolisevskog (za vmrovce je on od 1941 naovamo najozoglaseniji makedosnki komunisticki lider -n.n.), kao i odgovornosti Kire Gligorova zbog imena BJRM . "Delo" ide dalje pa iznosi sumnju da mozda Gosev ipak radi u interesu vlasti.

I pored toga u Makedoniji deluje nekoliko partija koje kao prefiks imaju ime VMRO, najvece opoziciona partija, VMRO-DPMNE, sudeci prema pisanju "DEla", nece ici na izbornu suradnju, i pored slicne nacionalne opredelenosti. Naime, list zakljucuje da su ove partije stvorene od strane vlasti, da bi se razjedala opozicija iznutra. Treba znati da su se spomenute partije odsnovale nakon razmimoilazenja pojedinih rukovodioca i clanova VMRO-DPMNE za rukovodecom partiskom strukturom iz najviceg vrha. Ono sto ipak zbunjuje, pretstavlja fakt da se u istom svetlu pretstavlja i Pokret za Svemakedonsku akciju MAAK, za koga se kaze da igra ulogu trojanskog konja. Jer, MAAK, i pored svog sadasnjeg vrlo niskog rejtinga, je bila jedna od prvih osnovanih makedonskih partija (ciji je clan bio i sam Ljupco Georgievski) iz cijih redova je formirana VMRO-DPMNE. MAAK predvodi poznati makedosnki knjizevnik Ante Popovski koji uoci izbora svoju i sansu svoje partije vidi u udruzivanju bloka makedonskih nacionalnih partija. Ovih dana, on je pozvao VMRO-DPMNE i DP da zajedno sa njegovom partijom i pored svih sukoba ipak nastupe zajedno, ako nista drugo, barem "interesno" u izbornim jedinicama u zapadnom delu Makedonije. Smatra, da u tom slucaju, izborni uspeh ne bi izostao. Naravno, radi se o tome da se Makedonci udruzeno usprotive poslanickim kandidatima Albancima, jer je poznato da zbog broja Albanaca u ovom delu zemlje oni prakticno i imaju najvise izborne sanse.

Demokratska partija Goseva se ipak odlucila da na izbore ne ide sama vec sa Savezom deviznih stedaca (udruzenje koje su formirali stedise kojima su u bankama zarobljene devize), sa Novom socijaldemokratskom partijom, Partijom nezaposlenih i Partijom pravde. Ostaje da se vidi kakav ce izborni efekat imati ovaj tip izborne suradnje, ali se verovatno ne bi pogresilo da se kaze da nece biti ni priblizan onom koji bi doneo koalicija sa VMRO-DPMNE.

Buduci da je Gosev otpao i kao vmrovski kandidat za predsednika drzave, VMRO je odrzala Konvenciju na kojoj su delegati od pet kandidata izabrali kandidata za predsednika Republike. Radi se o Ljubisi Georgievskom, poznatom makedosnkom reziseru (slicno ime i orezime sa liderom Ljupcom GEorgievskim), koji je odnedavno clan partije. Pre toga je bio predsednik Foruma za slobodu informisanja koji je bio prakticno bez nikakvog uticaja jer nije uspeo ukljuciti novinarsku felu Makedonije, a jos pre toga je bio clan MAAK-a. Ljubisa Georgievski se u cetvorogodisnjem pluralistickom ambijentu verbalno pokazao kao agresivan antikomunista (naravno da je pre 1990 bio clan SK) i pobornik ideje za Makedoniju kao nacionalnu drzavi-dr+avu makedonskog naroda. U svom promotivnom govoru Georgievski je najvise kritikovao politiku aktuelnog predsednika Gligorova, smatrajuci da se predsednik zalaze za Makedoniju kao "multinacionalnu drzavu". Poruka Georgievskog je "dajte jednu njivicu dvojici braci - imacete svadju, dajte dvama naroda istu zemlju - imacete rat". Ova "teza" je provocirala polemiku u Makedoniji, a njome se Georgievksi pretstavlja u ulozi mirotvorca istovremeno pretstavljajuci Gligorova kao coveka koji priziva "Bosnu". Odgovor, uprosceno, stize sa vise strana:"dali njivu nikome dati" ("sta smo onda uradili") ili je dati samo jednom bratu ("i cekati dali ce drugi brat mirno otici ili se vratiti da se svadja za deo zemlje"=. Predsednicki kandidat ublazuje stvari pa kaze da ce on izgraditi drzavu makedosnkog naroda, ali demokratsku i gradjansku, sa parvima nacionalnih manjina predvidjenih medjunarodnim aktima. Nasuprot politike da se udje u UN i u medjunarodne institucije makar i privremenim imenom drzave kao BJRM, Georgievski bi isao "aktivnom spoljasnom politikom" baziranom na geostrateskom polozaju Makedonije. U vezi grcko- makedonskog spora on porucuje Grckoj:"Ako hoce da imaju makedonsko ime - neka dodju da ga uzmu"(!)

Dok VMRO-DPMNE zestoko sprovodi svoju izbornu kampanju organizirajuci mitinge sirom drzave, Demokratska partija je jos uvek neagresivna. To se odnosi i na ostale opozicione vanparlamentarne partije. Koaliciju su jedino skljucile Demohriscanska partija, sa Demokratskom partijom Srba koju predvodi Dragisa Miletic, Novom komunistickom partijom, Demokratskom partijom Jugoslovena i Savezom komunista Makedonije (bivsi pokret za Jugoslaviju koji predvodi zadnji predsednik bivseg Saveza komunista Jugoslavije , Milan Pancevski. Iznenadjujuca "mesavina" od demohriscana do komunista, cija je platforma nacionalna ramnopravnost, jugoslovenska ili balkanska ili cak juznoevropska (kon)federacija.

PANTA DZAMBAZOSKI