O DOGADJAJIMA U SARAJEVSKOM MUP-U
MUNJA I ALIBABE
Sukob izmedju ministra MUP-a Bakira Alispahica i smjenjenog nacelnika CSB-a Munira Alibabica zapravo bi mogao predstavljati ponovno vracanje Cacinih, Jukinih, Celinih, Puskinih i cijih sve ne mracnih vremena u ratom shrvano Sarajevo. Da li je Alibabic uistinu zelio raskrinkati kriminalne radnje ministra Alibabica i zato postao Izetbegovicevo "zrtveno jagnje" ili je posljednja afera tek jos jedan "porodicni" obracun unutar Alijinje vlasti?
AIM SARAJEVO 13.09.94. U Sarajevu su se ovih dana pojavili policajci na ulicama u novim jednoobraznim i zaista moderno dizajniranim uniformama. Nakon dvoipogodisnjeg obuci-sta-imas izdanja sarajevskih cuvara reda, ova novina pokazuje i makar simbolicno uliva nadu da ce stepen bezbjednosti u gradu biti povecan. Zasto je ovo vazno bas sada? Mada je promocija novih uniformi koincidirala sa dubokim tektonskim poremecajima unutar bh. policijske strukture, tek, dobro je dosla makar kao vanjski znak zavodjenja reda. Istina, makon dvije i po godine srednjovjekovne opsade grada, razumnjivo je da je odrzavanje unutrasnjeg reda ovdje predstavljalo posebno umijece. Uz onakav oruzani pritisak na grad izvana i toliko razlicitih paravojnih i samoorganizovanih jedinica i naoruzanih grupa u gradu od pocetka rata do danas, normalno je bilo izuzetno tesko sacuvati unutrasnju bezbjednost, pa i najtezi period koji je grad pretrpio, a vezan je za Cacino samovoljno krojenje pravde, spada u dio pojava koje su bile za ocekivati u takvim uslovima. Srecom, taj period je za nama, a da je bosanska drzava uspjela ojacati u tom pogledu, potvrdio je nedavno i Jadranko Prlic, potpredsjednik Vlade Federacije. Ocjenjujuci ukupno funkcionisanje vlasti na teritoriji koju kontrolise, kako on kaze "muslimanska strana", kao negativno, Prlic ipak pravi izuzetak kada je u pitanju sigurnost, cime se, kako kaze: "moze biti zadovoljan, pogotovo ako se imaju u vidu ratni uvjeti".
Ali, da sve nije kako bi trebalo biti i da se duhovi podzemlja u Sarjevu bude, nagovijestila je nedavna smjena sa funkcije nacelnika CSB-a Sarajevo Munira Alibabica - Munje. Ova smjena uzburkala je strasti i otvorila niz vaznih pitanja za koje mnogi misle da se ticu cak i samom politickog i policijskog vrha bh. drzave. I, kako obicno biva, uz jedan ide i niz drugih dogadjaja za koje, istina, nema podataka u javnosti da su uzrocno- posljedicno vezani, ali ima indikacija i sumnji da bi mogli biti. Tako, naprimjer, nekako u priblizno isto vrijeme kada se desila Alibabiceva smjena, javnost je bila uznemirena javnim publikovanjem dva policijska dosijea. U novine su dospjele policijske "biografije" Husrefa Silajdzica, brata premijera Vlade BiH Harisa Silajdzica, te Bahrudina Bijedica, ministra savjetnika u MIP-u BiH, javnosti poznatog po izvikanoj aferi diplomatskog puta droge za vrijem njegovog boravka u Americi. Kao u najcrnje totalitarno doba, pocelo je potezanje policijskih dosijea za obracun sa politickim neistomisljenicima.
U vrijeme kada je smijenjen nacelnik CSB-a Sarajevo desile su se takodje smijene Joze Andzica, zamjenika komandanta specijalne jedinice CSB-a "Lasta" i Zdravka Stojnica, inspektora sluzbe bezbjednosti, inace poznatog po tome sto je raskrinkao Seada Rekica, KOS-ovca koji je izdao planove za deblokadu Sarajeva. NEkako u isto vrijeme smijenjen je, pa zatim ponovo vracen na funkciju Ismet Dahic, zamjenik komandanta I korpusa ARBiH, bivsi pomocnik ministra unutrasnjih poslova za policiju, Alibabicev bliski saradnik i prijatelj. Sve ove smjene, doduse, nisu motivisane istim formalnim razlozima, ali su indikativne po vremenu u kom se desavaju. Najzad, u Sarajevu je ozivjela i pojava "reketa" pa je tako nedavno demoliran jedan privatni trgovacki objekat u samom centru grada, udaljen svega stotinjak metara od zgrade Predsjednistva, sto pedeset metara od CSB-a a svega pedesetak metara od zgrade u kojoj je Komanda I korpusa ARBiH.
Svim ovim dogadjajima tesko je odrediti zajednicki imenitelj osim da se desavaju u jednom prelomnom vremenu i da se svaki na svoj nacin ticu pitanja bezbjednosti, pa kao takvi unose nespokoj u redove zaista napacenih gradjana Sarajeva. Da li su medjusobno povezani, teze je odgonetnuti. Mnogo je vise pitanja nego odgovora. Svaka relevantnija informacija skriva se, po pravilu, od novinara i ociju javnosti. Ipak, neke "procure" pa su najvise podataka prikupila dvojica sarajevskih novinara za koje se ovdje smatra da su privilegovaniji u "razmjeni" informacija s policijom od ostalih kolega. Senad Avdic ce u nedjeljniku "Bosna" i Senad Pecanin u bosanskim informativnim novinama "Dani" svaki iz svog ugla (citaj iz svog policijskog patrona) slikati portret Munira Alibabica i iznositi zanimljive dogadjaje koji su uzrokovali njegovu smjenu.
Senad Pecanin, bivsi port-parol u MUP-u dok je ministar bio Alija Delimustafic, nesto je stroziji u ocjeni rezultata Alibabiceva rada: "Cini se da je najbliza istini ocjena da je smjenu nacelnika CSB-a Sarajevo prouzrocila njegova prevelika ambicija i nestrpljenje koje nije dopustilo da vrijeme ucini svoje i Alibabica dovede u fotelju ministra policije", pise Pecanin. Senad Avdic, za koga se drzi da su mu informacije iz dosadasnjeg MUP-a dostupnije, daje pak nesto retusiraniju sliku sad vec bivseg nacelnika CSB-a. On tvrdi kako su: "prije rata na policijskim skolama u Sarajevu i Beogradu ucenici bili upuceni na izucavanja slucajeva koje je (uspjesno) vodio sarajevski inspektor Munir Alibabic". Bez obzira koja je od ove dvije slike pribliznija portretu Munira Alibabica, u jednom se svi slazu: on je najzasluzniji za akciju u kojoj se obracunalo sa Cacom i njegovim istomisljenicima. Vec i zbog toga njegova smjena je izazvala pozornost i probudila strahove od eventualnog vracanja "Cacinih vremena".
Inace, Alibabiceva smjena je uslijedila nakon sto je on, prema verziji koju zastupa Pecanin: "preko svojih saradnika lansirao price o umjesanosti policijskog vrha u kriminalne radnje. To je i licno potvrdio u susretu sa predsjednikom Izetbegovicem kkoji je od Alibabica zatrazio pismenu informaciju. Ubrzo je i dobio, i to tekst od osam kucanih strana, u kojima ima svega i svacega - od tvrdnji za postojanje neovlastenog prisluskivanja dvojice clanova Predsjednistva, preko "obrade" lidera jedne politicke partije, do tvrdnji o sprecavanju dokumentovanja kriminala i umjesanosti celnika Policije u kriminal. Cijela Alibabiceva informacija vrvi od prozivanja i optuzbi velikog broja ljudi ali sa nevjerovatno malo dokaza koji se nude. Kako se u informaciji pominje i ime ministra Alispahica, to je Izetbegovic trazio od Alibabica da navede jednu nezakonitost za koju je apsolutno siguran da postoji. Kada se Alibabic "opredijelio" za jednu vrlo ozbiljnu optuzbu, Izetbegovic je pozvao Alispahica koji je iznio materijalne dokaze da je optuzba neistinita... Time su i ostale optuzbe pale u vodu, cime je Alibabiceva smjena postala neminovnost."
Isti ce dogadjaj u "Bosni" Senad Avdic opisti ovako: "Kada je 27. jula ove godine nacelnik CSB-a Munir Alibabic uputio pismo predsjedniku Izetbegovicu u kojem ga upoznaje sa nepravilnostima u radu ministra unutrasnjih poslova Bakira Alispahica, jasno je postalo kako za vrlo kratko vrijeme prvi covjek republicke i sef sarajevske policije vise nece moci raditi zajedno... Na koncu je, prema nasim saznanjima, predsjednik Izetbegovic zatrazio od Alibabica da mu pismeno dostavi sve ono sto ga profesionalno distancira od ministra Alibspahica... Petnaestak dana nakon upucivanja Alibabicevog pisma predsjedniku Izetbegovicu, ministar Bakir Alispahic potpisao je rjesenje kojim se Munir Alibabic smjenjuje. Ne treba sumnjati da je ministar Alispahic imao (usmenu) saglasnost Izetbegovica... Medjutim, istog dana kada mu je urucena odluka o smjenjivanju, Munir Alibabic isto pismo salje i svim ostalim clanovima Predsjednistva." Avdic dalje iznosi hronologiju dogadjaja prema kojoj su ostali clanovi Predsjednistva zahtijevali hitnu sjednicu samo o dogadjajima u MUP-u BiH. U radu sjednice ucestvovao je i premijer Haris Silajdzic za cijeg je brata, tvrdi "Bosna", ministar Alibabic licno uzeo dosije i proslijedio ga "Bosnjackom avazu" koji ga publikuje na svojim stranicama. Tako se dogadjaji odmotavaju do nivoa premijera sto bi moglo uzrokovati cak i krizu Silajdziceve, do sada dosta stabilne Vlade.
Istovremeno, Alibabiceve optuzbe terete Alispahica i za "pronevjere velike kolicine novca i materijalno-tehnickih sredstava, kao i narkotika. Spominje se i slucaj bivseg sefa drzavne bezbjednosti MUP-a Joze Jozica za kojeg je... Alibabic prikupio nepobitne dokaze da radi za hrvatsku pbavjestajnu sluzbu SIS, a kojeg je ministar Alispahic nagradio radnim mjestom u bh. ambasadi u Ljubljani."
Kako god, pokrenut je niz veoma znacajnih pitanja koja ne mogu ostati bez odgovora. Za njih ce se pobrinuti komisija koju je oformilo Predsjednistvo da ispita cijeli slucaj i na cijam je celu clan Predsjednistva Nijaz Durakovic. Do kojih ce saznanja doci javnost, ako joj saopste, s nestrpljenjem ocekuje. Opste je misljenje da se stvar nece zavrsiti samo na Alibabicevoj smjeni. Javnost se pita: ko je slijedeci? Mnogo je imena iz samog vrha drzave u opticaju da bi se sve zavrsilo na smjeni celnika CSB-a. A nije nezanimljiv ni metod, odnosno nacin na koji je cijela stvar dospjela u javnost. Tesko je vjerovati da je jedan tako iskusan policajac kakav je Alibabic olako "izgubio zivce" i poigrao se tek tako osjetljivim operativnim podacima. Cak i ako je, sto Pecanin potencira, po srijedi nestrpljenje i ambicija da se zasjedne u ministarsku fotelju. Prije ce biti vjerovatno da konce vuce neko "visi" u ime nekih drugih politickih i kadrovskih ciljeva od onih vidljivih na prvi pogled. Ko to i u ime kojih ciljeva, ono je sto bh. javnost zeli saznati.
STRAJO KRSMANOVIC