GUVERNER SA CEGEROM
,AIM, Beograd, 12. 09. 1994.
Medijska lichnost No. 1.
Lichnost sa najuspessnijim i najosmissljenijim medijskim nastupom u Srbiji, po missljenju laika i struchnjaka, ima 76 godina i nessto iznad metar i po visine, po pravilu je neuredno i nemarno obuchena i retko se mozze videti bez cegera za pijacu u ruci. Rech je o dr Dragoslavu Avramoviccu, aktuelnom guverneru Narodne banke Jugoslavije.
Do takvog rezultata su dossli istrazzivachi Poslovne sskole za public relations iz Beograda, posle ssestomesechnog ispitivanja stavova 1040 gradjana Srbije, nakon analize sadrzzaja masovnih medija i ankete predstavnika stuchne javnosti. U sklopu akcije "Budi dobar i pokazzi to drugima", oni su ocenjivali nastup i imidzz javnih lichnosti (ocenama od 1 do 10). Sa najvissom ocenom na vrhu iste nassao se guverner, drugi je srpski Patrijarh Pavle (8,4), a trecci Bajaga (4); slede Minimaks (3,5), reditelj Aleksandar Petrovicc (3), Radoje Djukicc, vlasnik trikotazze "Djukicc" (3), Dejan Saviccevicc (2,4), Jasna Sekaricc (2), Djordje Balassevicc (2) i folk pevachica Dragana Mirkovicc (1,9).
Presudnu ulogu u tako visokom kotiranju g. Avramovicca imale su, verovatno, tri stvari: podrsska vlasti, uloga chudotvorca i lichni maniri. Upravo ovim redosledom.
Bez podrsske aktuelne srpske vlasti, naime, ni jedna lichnost nema ssansi za bilo kakav, a kamo li uspessan medijski nastup, narochito ne na kanalima drzzavne televizije i u vodeccim dnevnim listovima ("Politika", "Vechernje novosti", "Politika ekspres"). Profesoru Avramoviccu su vecc godinu dana vrata svih ovih medija ssirom otvorena. Iako mu SLobodan Milossevicc lichno i javno ni jednom nije pruzzio otvorenu podrssku, nema nikakve sumnje da on uzziva naklonost srpskih vlasti i njenog najisturenijeg i najmoccnijeg predstavnika. Prema rechima samog Avramovicca, upravo je Milossevicc odigrao presudnu ulogu u prihvatanju njegovog koncepta obaranja hiperinflacije. A kada srpski predsednik stane iza nechega, drzzavni i prodrzzavni mediji kreccu u besomuchnu kampanju.
Sa druge strane, obaranje hiperinflacije postalo je tako nasussna potreba za srpsku javnost da ni mediji naklonjeni opoziciji, pa ni oni koji se smatraju dovoljno dalekim i od vlasti i od opozicije, nisu ni mogli ni smeli ostati po strani fenomena zvanog Dragoslav Avramovicc. I televizije Studio B i "Politika", kao i "Borba", NIN" i "Vreme" bavili su se ekonomskom politikom i lichnossccu ovog do juche u javnosti gotovo nepoznatog ekonomiste i pravnika.
Uloga Avramovicca kao chudotvorca bila je u samoj prirodi stvari: chovek koji je u stanju da smisli trik kojim se bezvredni dinar preko nocci pretvara u marku, chini se, mozze sve. Zato je guverner vrlo brzo stekao naklonost javnosti. A svi kritichni tonovi upucceni njegovim pojedinim idejama gubili su se u ochiglednoj uspessnosti ekonomskog programa.
Pa ipak, kljuch medijskog uspeha dr Dragoslava Avramovicca je njegova lichnost i imidzz koji sam stvara. Lichni ssarm je upotrebio za kreiranje lika dobronamernog deke koji sa istim razumevanjem ressava susstinske ekonomske probleme i cene na pijacama.
Ako u guvernerovim javnim nastupima uopsste ima nekog sistema, onda se mozze recci da je on americhki, ali primenjen na srpski nachin. Po svemu sudecci, shvatajucci da se psiholosska bitka sa stanovnisstvom prilikom obaranja hiperinflacije ne mozze dobiti bez medija, Avramovicc je od samog starta svog javnog uspona prema novinarima bio izuzetno predusretljiv, uchtiv i profesionalan (lichno je odgovarao na sve telefonske pozive). U razgovoru je srdachan i, po pravilu, u njega unosi lichnu notu ("Zena mi ne da da idem na pijacu, jer se tamo svi okupljaju oko mene i necce nissta da naplate, pa ona kazze da je dosta tog cirkusa.") Kao chovek koji je decenijama radio za Svetsku banku, doneo je dosta zapadnih manira. Jednom mesechno priredjuje ruchak za novinare koji se bave ekonomijom, a krug pozvanih se ssiri. Zakazacce vam sastanak predveche u kafani hotela "Moskva" ili cce vas pozvati u ssetnju Kalemegdanom.
Za svoje godine je hiper aktivan. Lichno cce posetiti i udruzzenje penzionera, i skupsstinu "Beobanke", i seljake, i beogradske osnovne sskole....
Gospodin Avramovicc uvek rado odgovara samo na pitanja koja njegov koncept ne dovode u sumnju, a sve neprijatne teme izbegava, uz obrazlozzenje da ne zna o chemu se radi ili, pak, objassnjava kako on na to upozorava, ali ga ne slussaju. Gde god se pojavi trazze mu, naravno, pare, a on nikada nikome nije rekao da ih nema, vecc uvek obeccava da cce pomocci. Tako ostavlja utisak simpatichnog chichice kome se, kad novac izostane, neispunjeno obeccanje, zbog iskazane dobronamernosti, po pravilu, prassta. Veoma vesstim izjavama ostavlja utisak da je blizak konzervativnim ekonomistima (Kosta Mihajlovicc, Ivan Maksimovicc), ali njegovi postupci uglavnom slede preporuke mladjih struchnjaka (kao ssto su Nebojssa Savicc, Daniel Cvjeticcanin, Jurij Bajec).
Slobodana Milossevicca on karakterisse kao "rasnog politichara". Sebe deklarisse kao levichara, ali se kloni direktnih politichkih izjassnjavanja, chime sigurno ne odbija ljude naklonjene opoziciji. U nedavnom intervjuu za "NIN" diplomatski vessto je odbio insinuacije o svom chlanstvu u Jugoslovenskoj udruzzenoj levici, chiji spiritus movens je Milossevicceva supruga Mirjana Markovicc.
Uspessnost medijskih nastupa Dragoslava Avramovicca potvrdila je i anketa koju je sproveo Centar za marketing "Mark-plan" u 27 opsstina Srbije i Crne Gore. Guverner je druga najpopularnija lichnost, odmah iza Slobodana Milossevicca, a ispred Dragane Mirkovicc i Lepe Brene. Ili, kako on to sam kazze: "Ljudi zzele da ja zzivim najmanje 100 godina, a normalno 200 godina".
Vesna Kosticc