SRBI PONOVO IMAJU INICIJATIVU
,AIM, Beograd, 8.9.1994.
Vojna situacija u Bosni
Srpske snage su u proteklih mesec dana uspele da povrate gotovo sve teritorije koje su izgubile u nekoliko uzastopnih ofanziva snaga vlade u Sarajevu preduzetih tokom ovog leta. To potvrdjuju i izvestaji Unprofor i stranih vojnih posmatraca, koji smatraju da su vojne pozicije Srba sada znatno popravljene. Vojna komanda u Sarajevu u pocetku se javno hvalila uspesima svojih trupa, sto srpskoj strani sada omogucava da izbegne zestoke medjunarodne osude zbog pojacanih vojnih aktivnosti. Verovatno je da uspesi na frontu jos vise udaljavaju srpsku stranu od spremnosti za teritorijalne ustupke i otezavaju eventualno postizanje mirovnog resenja.
Nekoliko ofanziva koje su snage vlade u Sarajevu ovog leta preduzele na teritorije pod kontrolom bosanskih Srba je, po svemu sudeci, dozivelo potpun slom. Tehnicki bolje opremljene i tatkticki bolje vodjene srpske trupe su, nakon pocetne defanzive i uzmicanja, presle u kontranapad i potisnule vladine snage na vecini frontova.
Najsveziji primer je podrucje na dvadesetak kilometara severno od Sarajeva - Niksicka visoravan. Izetbegoviceve snage su pre nepun mesec dana bitno napredovale u toj oblasti, a Unprofor je saopstio da su linije fronta bitno pomerene u njihovu korist.
Cilj ove ofanzive bio je stvaranje povoljnijih pozicija sa kojih bi se mogla preuzeti kontrola nad strateskim putem Tuzla - Sarajevo. Rec je o putu koji ide preko Olova i koji je najbliza i najbolja veza izmedju dva grada, a koji Srbi drze pod kontrolom.
Ocekivalo se da ce srpske snage pokusati kontranapad kako bi povratile izgubljene teritorije, ali su se vojni planeri na Palama odlucili za drugaciju varijantu. Pre nesto vise od dvadesetak dana oni su izvrsili zestok napad u toj oblasti, ali na ono podrucje koje pre ofanzive vladinih snaga nisu ni kontrolisali. Iznenadjenje je, prema srpskim vojnim izvorima, bilo potpuno, a trupe koje su bile prodrle na srpsku teritoriju nasle su se u veoma teskoj situaciji i bile su prinudjene na uzmicanje.
Izvori UN potvrdjuju uspeh srpskog kontranapada i navode da je vise stotina vojnika snaga vlade u Sarajevu ubijeno ili ranjeno, a zauzete teritorije izgubljene. Srbi su ovaj napad realizovali uz znacajnu podrsku artiljerije i ratne tehnike, izbegavajuci masovnu upotrebu pesadije.
Nesto ranije Srbi su preduzeli masovan napad i na planini Ozren, gde su Izetbegoviceve snage bile zauzele vise kilometara teritorije i desetak sela. Prema stranim vojnim posmatracima, koje citiraju svetske agencije, preokret je nastupio u trenutku kada je srpska strana na Ozren dovukla tri baterije artiljerije. Podrucje koje su zauzele vladine snage zestoko je tuceno, a u borbama je, prema istim izvorima, ubijeno ili ranjeno vise od 600 vladinih vojnika. U ofanzivi na Ozren vlada u sarajevu je angazovala oko 7.000 vojnika. Prakticno sve teritorije koje je zauzela su ponovo izgubljene.
Na podrucju Brckog, koje je u strateskom smislu jedna od najznacajnijih tacaka u Bosni i Hercegovini, nije, izgleda, bilo vecih pomeranja linija fronta, iako su tokom celog leta tu vodjene zestoke borbe. Izvesno je da je srpska strana u junu juzno od tog grada izgubila neke vazne polozaje, ali je nakon toga uspela da stabilizije svoje linije. Nema potvrda iz izvora UN da su Srbi uspeli da povrate ono sto su izgubili, mada vojne vlasti na Palama tvrde da se sve vratilo "na staro".
Pre desetak dana otvoren je novi siroki front na zapadu Bosne, u takozvanom Bihackom dzepu. Peti korpus vladinih snaga je najpre porazio snage otcepljenog muslimanskog lidera Fikreta Abdica, nakon cega su desetine hiljada izbeglica presle na teritoriju koji kontrolisu krajinski Srbi. Ubrzo je usledila ofanziva snaga bosanskih Srba na tu oblast koja ovih dana, izgleda, dozivljava vrhunac.
Izvori koji se mogu smatrati pouzdanim tvrde da se na podrucju zapadne Bosne vec vise da 20 dana nalazi vojni komandant srpskih snaga general Ratko Mladic. Ukoliko je to tacno, verovatno je da on licno rukovodi vojnim operacijama.
Srpska strana optuzuje Peti korpus da je, nakon slamanja otpora trupa lojalnih Fikretu Abdicu, krenuo u opstu ofanzivu na sve srpske polozaje, ukljucujuci i one na podrucju Krajine. Unprofor, medjutim, tvrdi da su Srbi u ofanzivi i da artiljerijom i raketama zestoko tuku Cazin i druge gradove. Izvestaji govore o stotinama ranjenih, dok o broju poginulih jos nema preciznijih podataka.
Realno je pretpostaviti da je srpska vojna komanda procenila da joj, nakon poraza Abdicevih jedinica, od Petog korpusa preti veca opasnost nego do sada i da je zbog toga odlucila da oslabi njegove pozicije. Moguce je, takodje, pretpostaviti da bi cilj ove ofanzive mogao biti zauzimanje podrucja koje je ranije kontrolisao Abdic. U tom slucaju Abdicu i "njegovim" izbeglicama bi se mogao ponuditi povratak, ali pod uslovima koje bi diktirali Srbi. Za takvu opservaciju, za sada, nema opipljivih dokaza.
Peti korpus, prema podacima koje su, pozivajuci se na Unprofor, objavljivale svetske agencije u vreme zestokih sukoba sa Abdicem, ima oko 15.000 ljudi. Bosanski Srbi u toj oblasti takodje drze velike snage koje su tehnicki dobro opremljene. Hendikep Petog korpusa je u tome sto je potpuno odsecen i veoma tesko moze da se snabdeva municijom i drugim ratnim materijalom.
U takvim uslovima vladine snage tesko mogu da izdrze dugotrajniji pritisak Srba. Njihov otpor moze da traje dok traju rezerve municije, hrane i goriva, verovatno pojacane plenom dobijenim nakon slamanja otpora Abdicevih trupa. Ako je tacno da je srpska strana krenula u ofanzivu, treba ocekivati da ce svim sredstvima nastojati da spreci doturanje vojne i druge pomoci u Bihac, nadajuci se uspehu svojih nastojanja.
Zapadni vojni analiticari procenjuju da je uspesima koje su srpske jedinice imale u proteklih mesec dana bitno uzdrmana vojna pozicija vlade u Sarajevu. To se narocito odnosi na poraz na Niksickoj visoravni, kojim je pojacan srpski "zagrljaj" oko Sarajeva.
Vojni uspesi koje su imali udaljavaju Srbe od eventualnog prihvatanja kompromisa i davanja teritorijalnih koncesija. Oni se sada osecaju jacim i veruju da su u praksi dokazali kako mogu da odrze teritorije koje kontrolisu i, cak, racunaju na nove uspehe. Srpska vojna komanda oseca se relativno sigurnom i zbog toga sto su izvestaji Unprofor u protekla dva meseca, koje su prenosile svetske agencije, govorili o vojnim uspesima vladinih trupa. Ti uspesi belezeni su neposredno nakon postizanja dogovora o prekidu vatre u Zenevi i u vreme najvecih diplomatskih inicijativa za mirno resenje sukoba. Vojni komandanti u Sarajevu su, ohrabreni pocetnim pobedama na frontu, u nekoliko navrata javno govorili o pokretanju akcije za "konacno oslobadjanje svih okupiranih teritorija".
Dragan Janjic