POVRATAK OTPISANIH

Beograd Sep 6, 1994

,AIM, Beograd, 6.9 1994.

Smene u medijskoj kuci "Politika"

Na dan kada se kontroverzni i uspesni urednik RTV "Politika" Aleksandar (Sasa) Tijanic vratio sa godisnjeg odmora, nemaskirani "razbojnici" u po bela dana priterali su ga uza zid i naterali da da ostavku. Metaforicno receno, iza ugla su ga sacekali lopovi, udarili ga motkom po glavi i oteli mu omiljenu igracku, televiziju, sa kojom se identifikovao. Modrica, osim na dusi, nije bilo, a smenjivanje Tijanica (ma koliko on bio (ne)simpatican i opoziciji i poziciji) u javnosti je izazvalo talas gorcine i ozivelo secanje na zatvorene sednice ideoloskih komisija partijskih komiteta, za koje su samo neupuceni mislili da su stvar proslosti.

BUDI LAF, BRE

Stenogram sa odlucujuce sednice Upravnog odbora RTV "Politika" osvetoljubivi Tijanic predao je listu "Telegraf", pa se tako saznalo kako se eksponenti rezima (sabrani u Upravnom odboru RTV "Politika"), "politicki komesari" iz Naftne industrije Srbije, CIP-a, Komercijalne banke, lako odricu uspesnog urednika, bas na dan kada je objavljeno istrazivanje po kome je RTV "Politika" najbolja televizija u Srbiji. Stoga i tekst Tijaniceve ostavke glasi: "Buduci da je RTV Politika u svim ovogodisnjim anketama javnog mnenja proglasena za najbolju i najprofesionalniju stanicu, prinudjen sam da podnesem neopozivu ostavku. Drugacije ne umem, a i necu, da radim."

Negativni heroj ove sednice, osim predsednika Upravnog odbora i direktora Komercijalne banke Ljubomira Mihajlovica, svakako je i direktor CIP-a Milutin Mrkonjic, uvek na usluzi rezimu (novac Dafininih stedisa je bas preko CIP-a ispumpavala drzava), koji je, prema beleskama u "Telegrafu", Tijanicu rekao: "Pa, sta sad drkas? Ssto ne govoris iskreno, iz srca, sportski... Nemoj tako! Budi, bre, laf." I jos je Mrkonjic dodao: "Za Sasu nema problema, neka dodje u CIP da kod mene radi za pet hiljada maraka, daj da skratimo muku i njemu i sebi."

Tijanic nije prihvatio ovu privlacnu ponudu. Odbio je i dopisnicko mesto iz Grcke, kao i mesto savetnika, pa je sada ni na nebu ni na zemlji; u redakciji se prica da mu njegov naslednik, Slobodan Ignjatovic - aktuelni savezni ministar informisanja - priprema otkaz. Bilo bi to prvi put od 1945. godine da neki novinar "Politike" ostane bez posla.

Prva nedelja posle Tijanicevog smenjivanja u RTV "Politika" protekla je u opstoj redakcijskoj konfuziji i cenzorskom "oblikovanju" programa. Zamenik direktora RTV "Politika" Bogdan Tirnanic dao je ostavku, a iste veceri je pretucen. Saleci se na sopstveni racun, tvrdi da mu je stradala vilica, ali vestacka. Direktor "Politike" i RTV "Politike" Hadzi Dragan Antic, koji je bio protiv Tijanicevog smenjivanja, saznao je da je naprasno promenjen Statut i da vise nije direktor RTV "Politike", vec samo lista "Politika". Radmila Visic, vrlo bliska SKPJ, prvo odbija direktorsko mesto, a kasnije, kako saznajemo, pod pritiskom bas SKPJ, prihvata mesto urednika. Vlado Mares, honorarni urednik glavne "Politikine" informativne emisije, gde je prihvacen posle otkaza koji je dobio na drzavnoj televiziji, napusta redakciju, ne zeleci da potpisuje emisiju koja vise ne lici na sebe.

Naprasna smena gotovo da je bacila u zasenak mnogo ozbiljnija desavanja u Bosni.

Vec prvog dana svog uredjivanja, novi "glavni" Ignjatovic je zatrazio da se izbaci sve o referendumu u Bosni. Sutradan, stiglo je pismeno naredjenje da se Radovan Karadzica ne sme vise ni spomenuti u programu. Glavni izvor informacija mora biti Tanjug, umesto Foneta, Bete, Rojtera i Frans Presa. Na prvom redakcijskom sastanku saopsteno je da RTV "Politika" ima da sledi drzavnu politiku, a da TV dnevnici moraju biti identicni naslovnoj strani lista "Politika" koji je poslednjih meseci ponovo pao na niske novinarske grane. Buduci da je TV kadar poceo da se osipa - ostavke daju i stalni i honorarni saradnici - podobno kadrovsko pojacanje stize iz drzavne televizije RTS, a priliv poslusnih kadrova, veruje se, doci ce i iz "Ekspres Politike".

Iako RTV "Politika" pod vladavinom Tijanica nije bila uzor profesionalizma i rasadnik demokratije, bila je gledana - potisnula je sasvim NTV Studio B i klonila se otvorenog navijanja. Radilo je tu svega desetak zaposlenih novinara, a Tijanic je izjavio da se program realizovao "sa stalnom retrogradnom, primitivnom opozicijom unutar Kuce Politika i izvan nje, sa ludacima koji su pisali pamflete protiv mene, a ulazili u Kucu po nalogu svojih patrona..."

U redakciji danas tvrde da je pritisak na Tijanica stalno postojao, ali da je on primao udarce na sebe i vesto balansirao. Opoziciona rec se tu mogla cuti, ponekad i Seselj (na koga je SPS naprasno postao gadljiv), sto mu je, po nekima, i doslo glave. Formalno bi Tijanic zabranio neki prilog, urednik vesti, Mares, bi ga pustio, stigle bi optuzbe sa vrha, natezanje bi trajalo par dana, i sve bi leglo. A hod po ivici noza se nastavljao.

Aleksandar Tijanic je svojim uredjivanjem porucivao

  • nisam uz vas, ali nisam ni protiv, ostavite me na miru. Priznavao je i sebi i drugima da je vlast isuvise jaka da bi isao glavom kroz zid. Osim toga, Tijanic je bio u bliskim odnosima sa Mirom Markovic, suprugom Slobodana Milosevica. Tvrdio je da mu je ona u nekoliko navrata "spasla glavu", a prostor koji je davao njenoj partiji bio je takav da je aktivista SKPJ, Zoran Chicak govorio da je "jako zadovoljan tretmanom na TV Politici."

Nije tacno da je Tijanic bio neposlusan, on samo nije bio dovoljno poslusan.

CEKAOVCI DOLAZE

O razlozima Tijaniceve smene postoje razlicita misljenja u razlicitim politickim krugovima.

Pao je zbog Seselja koji je u popularnoj "Minimaksoviziji" najavio konkurs lepote na kome ce pobediti Miru Markovic, misle mnogi. Upravo je ta emisija naterala Tijanica da udje u studijo i da "ispljuje" Seselja, ne bi li se opravdao. Ipak, nije mogao da trajno zaboravi Seselja kao relevantnog politickog aktera u Srbiji, a da pri tom sacuva imidz liberalnog urednika. Braneci se od napada, na sednici Upravnog odbora je rekao: "Protiv Seseljeve politike borim se tri godine, ali da ga zabranjujem svakih dvadeset dana, to necu da radim".

Po drugima je u pitanju interni porodicni sukob u kome je Mirjana Markovic konacno dobila packe od svog supruga. Postoji i sumnja da je Tijanic izgubio privatnu bitku sa direktorom RTS Miloradom Vucelicem. U listu "Telegraf", Tijanic "smesti" Vucelicu tekst pod naslovom "Zigolo iz crvene bajke", a Vucelic, za uzvrat, brizljivo napakuje video kasetu sa izvodima iz programa TV "Politike" u kojima se napadaju Milosevic i SPS i kasetu odnese Vodji. Neki, pak, smatraju da je Tijanicu zasmetalo i druzenje sa predsednikom Demokratske stranke, Zoranom Djindjicem.

Dobro upuceni tvrde da se tajna najnovijih dogadjanja u medijskoj kuci "Politika" krije u samom SPS gde se vodi bitka izmedju razlicitih frakcija. Smatra se da je tvrdo jezgro SPS alergicno na "Mirine ljude" i uklanja ih gde je to moguce. Isti izvor procenjuje da su u sukobu novopeceni patrioti i do sada potisnuta , "cekaovska" garda. Dolazi do povratka otpisanih kadrova Osme sednice. Argument za tu tezu je i politicka biografija Slobodana Ignjatovica, koji se, nekad, kao novinar "Ekspres Politike" opredelio za "pravu" stranu i postao uzdanica Osme sednice. Posle liberalizacije "Politike" koja je usledila nakon poznatih devetomartovskih dogadjaja, kolege u "Ekspresu" su ga bukvalno isterale, pa postaje u RTS direktor TV Beograd, a odatle odlazi na mesto saveznog ministra za informirsanje, gde se "proslavlja" oduzimanjem akreditacija stranim dopisnicima. O novim ulogama za stare igrace Osme sednice, poput Slobodana Jovanovica, Zike Minovica, Milivoja Pavlovica, Teodora Andjelica i drugih, uveliko se prica.

Najvise o politici u "Politici" ipak govori cinjenica da se ova TV stanica ranije mogla videti samo u Beogradu, a od nedavno je gleda polovina Srbije, pa Tijanicevu ekvilibristiku rezim vise ne moze bezbolno da tolerise. Pogotovo ne u trenutku kada je obrnuta gramofonska ploca, kada narod preko Drine vise nije goloruk i nebeski, kada se Vodja poceo saginjati, a sankcije koje je uveo prema dojucerasnjoj braci treba javno mnenje da "proguta" kao pravedne i zasluzene.

Gordana Igric