GLAVAS ODLAZI DA BI O(P)STAO

Zagreb Sep 6, 1994

Nakon ostavke zupana osjecko-baranjskog na mjesto predsjednika slavonskog HDZ-a

AIM, OSIJEK, 6.9.1994. Kad je u ponedjeljak uvecer, iza zatvorenih vrata Zupanijskog odbora HDZ-a osjecko-baranjske zupanije usvojena ostavka Branimira Glavasa, koji je do tada predsjedavao strankom i kad se u utorak izjutra on pojavio na svom radnom mjestu obavljajuci funkciju zupana, otpala su brojna nagadjanja sto ce se dogoditi s jednim od utemeljivaca sadasnje stranke na vlasti i jednim od medijski najeksponiranijih licnosti HDZ-a. Nije se dogodilo nista, osim sto su, bar za neko vrijeme, prestala nagadjanja i trazenje odgovora na pitanje kojih je u hrvatskim medijima, posljednjih dana bilo napretek. Medju tim pitanjima, svakako je bilo najzanimljivije ono koje je glasilo: Da li Branimir Glavas, zupan osjecko-baranjski, jedan od utemeljitelja HDZ-a i neprikosnovena "licnost br. 1" u Slavoniji, odlazi iz politike?

PITIJSKA IZJAVA

Pitanje nije bilo zaostali "kiseli krastavac" s kraja ljeta, vec glavna osjecka politicka tema, za cije se postavljanje na dnevni red pobrinuo Glavas osobno, jednom nejasnom, gotovo pitijskom izjavom "Vjesniku", sredinom kolovoza. Novinarka koja je vijest pustila u optjecaj spada medju uvijek dobrodosle u "zupanijske dvore", pa se stavovi koje iznosi gotovo mogu smatrati "sluzbenim". Spomenuta vijest u "Vjesniku" i nije bila vijest: spekuliralo se s nekoliko Glavasevih usputnih izjava u kojima se, u stilu "svega mi je dosta" i "kuda koji mili moji", dao nazrijeti da bi mogao napustiti neku od svojih funkcija. Kao jedina novost u toj "Vjesnikovoj" eksluzivi, navedena je zupanova "razocaranost" koja traje vec duze vrijeme, ali se o vrsti i uzrocima te "razocaranosti" nije reklo ni slova.

Sve bi, kako je i inace s novinskim vijestima, trajalo jedan dan da "Vjesnikovu" informaciju sutradan nije prenio osjecki "Glas Slavonije", na kojeg Glavas - otkako ga je, u srpnju 1991., preuzeo poznatim upadom u redakciju - ima potpun utjecaj. Nagadjalo se zasto je "Vjesnik", a ne "Glas Slavonije" prvi objavio tu vijest, no, razlozi te zupanove odluke postat ce jasniji tek ovih dana. O tome nesto kasnije.

U medjuvremenu, nezavisne osjecke novine "Bumerang" objavile su podatak da je "Vjesnikova" informacija ustvari napisana u "zupanijskim dvorima", a cilj joj je, kako se nagadjalo, trebalo da bude promidzbene naravi. Naprosto, zupanu je trebala nova runda publiciteta, pa je novinarima bacen primamljiv mamac kojem se tesko moze odoljeti. A kako su se vijesti o Glavasevom mogucem odlasku iz politike vremenski poklopile s ponudom koju je u ministarstvu inozemnih poslova dobio osjecki gradonacelnik dr. Zlatko Kramaric (diplomatska sluzba na Dalekom istoku), i govorkanja o navodnom odlasku Djure Decaka, zapovjednika osjecke Operativne zone na mjesto Janka Bobetka - stvorene su sve pretpostavke za pricu o "razmjestanju"osjeckog kadrovskog trolista. Kramaric je potvrdio da je u kabinetu dr. Mate Granica odredjenih razgovora glede diplomatske sluzbe doista bilo, ali da odluka ovisi o ispunjenju uvjeta koje je postavio, te suglasnosti HSLS-a, stranke kojoj pripada osjecki gradonacelnik. Djuro Decak (u intervjuu "Danasu") otklonio je sve mogucnosti o odlasku na mjesto generala Bobetka, rekavsi kako ostaje gdje jest, no ne i dokle. Razne afere koje svako malo isplivaju na povrsinu oko ovog nekadasnjeg ugostitelja, a sadasnjeg zapovjednika najosjetljivije operativne zone u Hrvatskoj, navodno su najozbiljnija prepreka za njegov daljnji ostanak na vaznom mjestu u Hrvatskoj vojsci, a napisi u nekim inozemnim listovima nagadjaju da se u vojnom vrhu vodila i ozbiljna rasprava o njegovoj zapovjednickoj strucnosti i kvalificiranosti.

"RECIDIV PROSLOG SUSTAVA"

Jedino je Glavas ostao zagonetan i nije se oglasavao, sve do pred kraj kolovoza, kada je "Vjesnik" ponovno osvanuo s "eksluzivom" o njegovoj neopozivoj ostavci na mjesto predsjednika zupanijskog odbora HDZ-a. Kao i prigodom prve informacije o njegovom napustanju politike, i vijest o ostavci na celno mjesto stranke u osjecko-baranjskoj zupaniji, nosila je stanovitu vrst namjerne nedorecenosti: upitan da li to znaci kako ce mozda izaci i iz stranke, ciji je jedan od utemeljivaca, pa cak napustiti i mjesto zupana, Glavas je kratko odgovorio: "Cut ce se".

Obrazlozenje s kojim je Glavas najavio izaci pred Zupanijski odbor HDZ-a, podnoseci svoju neopozivu ostavku u najmanju je ruku neobicno, ali njeno pazljivo citanje ipak daje neke odgovore. Naznacivsi kako mu funkcija zupana oduzima mnogo vremena da bi mogao obavljati i "vrlo zahtjevnu zadacu oko vodjenja stranke", Glavas zapravo kaze da mu je posao zupana vazniji od celne funkcije u stranci. On dakle zeli ostati zupan, a kako nije nimalo naivan, posve mu je jasno da tu funkciju nece moci zadrzati izadje li iz stranke. Dakle, pompezna najava o izlasku iz politike, svodi se tek na napustanje kormila Zupanijskog odbora HDZ-a, za Glavasa u biti nevaznu funkciju koju ce ionako jednostavno kontrolirati s mjesta zupana. Ali, cemu onda u obrazlozenju ostavke i ovaj pasus: "Kumuliranje funkcija mi je iz principijelnih razloga neprihvatljivo, jer u pravilu ne moze dati zeljene rezultate, osim osobne promidzbe, sto nije moj stil rada. Osobno smatram da je kumuliranje funkcija recidiv proslog sustava koji je bio, a i danas je, u funkciji podgrijavanja teze o nezamjenjivosti doticnog 'druga' ili 'gospodina' i davanje bezrezervnog povjerenja i ovlasti izabranima, sto ne bi trebala biti karakteristika demokratskog sustava kojeg gradimo". Kome je to upuceno? Kome i zasto Glavas salje poruke takvog sadrzaja?

Dio odgovora na to pitanje dao je proslog petka u kratkoj izjavi "Vecernjem listu" gdje je rekao da je telefonski razgovarao sa savjetnikom predsjednika Republike za unutarnju politiku, dr. Ivicem Pasalicem, koji ga je "prijateljski pozvao" da posjeti Predsjednicke dvore. "Lako je moguce da razgovaram i s predsjednikom", rekao je Glavas. Da bi u Zagrebu bio bolje primljen, Glavas u subotu daje kraci intervju "Vjesniku" u kojem kaze i ovo: "Sada ipak mogu reci da za napustanje HDZ-a nemam ni povoda niti objektivnih razloga. Moja lojalnost stranci i predsjedniku nije nikada bila verbalna, vec apsolutno stvarna i djelatna, a takva je bila od samih pocetaka stvaranja HDZ-a". Razgovor s predsjednikom Tudjmanom prosle je subote, cuje se, i obavljen. Kako je susret zavrsio i sto je tko kome rekao, javnosti nije poznato, no Glavas je i nakon povratka iz Zagreba odbijao novinare i nije htio davati nikakve izjave.

U medjuvremenu pobrinuo se za jos jedan "sok" izjavivsi osjeckom dnevnom listu doslovce slijedece: "Dosta mi je 'Glasa Slavonije'!". Kroz cjelokupno poratno razdoblje najvise stete nanio mi je upravo 'Glas Slavonije', koji su oporba i svi moji politicki neistomisljenici oduvijek koristili kao nekakav argument kojim se navodno dokazuje moj 'apsolutizam' na tim prostorima. Stvarno mi je dosta i 'Glasa Slavonije' i svih tih prica". Zasto se Glavas naljutio na novine koje su ga neumjereno velicale i nikad - otkako je pred rat dosao na celo Upravnog odbora lista - o njemu nisu napisale ni jednu kriticku recenicu - takodjer nije poznato, no postaje jasnije zasto je sve "eksluzivne informacije" davao "Vjesniku", a ne, sto bi logicno bilo, novinama koje izlaze u sredini gdje on vlada. Glavas je naime svjestan da je vjerodostojnost onoga sto "Glas" o njemu pise u najmanju ruku dvojbena, pa je sve vaznije poruke odasiljao putem "Vjesnika".

GLAVNA ZAGONETKA

No, vratimo se razlozima cijele price o Glavasevom odlasku iz politike i medijskoj prasini koja se tim povodom uzvitlala. Sada kad je jasno da se sve moze svesti na ono shakespeareovsko "mnogo vike oko cega" i da Glavasev odlazak s cela stranke zapravo ne predstavlja nista osobito (Zupanijski odbor HDZ-a usvojio je njegovu ostavku na sjednici zatvorenoj za javnost, pa nije poznato da li je bilo dodatnog obrazlozenja), glavna zagonetka ostaje. Sto i kome Glavas ostavkom porucuje?

U svom najblizem politickom okruzenju cesto je isticao kako mu je svega dosta i kako je razocaran s onim sto se zbiva u stranci. Izvori iz njegove blizine govore da je posebno razocaran raspletom slucaja "Arcus". Ta pozamasna ino-investicija u Valpovu, koja je pompezno najavljena kao jedno od najvecih ulaganja u Hrvatskoj, sada - nakon sto je Glavas sredinom prosle godine vodstvo firme proglasio medjunarodnim kriminalcima i hohstaplerima - zarasta u korov. Vladina arbitrazna komisija izasla je s nalazom da sve bas nije tako i predlozila da se grad Valpovo i ino-investitor nagode, a gradnja nastavi. Navodno, Valpovo bi trebalo "Arcusu" isplatiti 3,2 milijuna DEM, a takva odluka Glavasu se nimalo nije svidjela.

No, vise od "Arcusa" Glavasa, cini se, brine najavljeno kadrovsko pospremanje u stranackom i drzavnom vrhu koje bi, kako se najavljuje trebalo poceti odmah nakon papina odlaska. Cijelu bombasticnu predstavu sa u biti nevaznom ostavkom, smatraju mnogi, Glavas je poduzeo samo zato da bi upozorio na sebe i uhvatio sto cvrscu poziciju kako bi se odrzao pred naletom kadrovske metle. Ako su tocna pojedina novinska nagadjanja da je u prvom naletu pospremanja na redu vrh "desne struje" unutar HDZ- a, koji se Tudjmanu narocito zamjerio zbog upotrebe prognanika u zaostravanju odnosa s UNPROFOR-om, Glavas je dobro "procitao" da bi dio krivnje mogao biti odaslan i na njegovu adresu. Nije zanemariva cinjenica da su i predsjednik i tajnik Zajednice prognanika Hrvatske stanovnici Osijeka i Glavasu ne bi bilo lako objasniti da "prognanickoj spontanosti" nije dodao i dozu vlastita utjecaja.

Je li Glavasev odlazak s cela slavonskog dijela stranke dobrovoljno izgubljena bitka da bi se dobio rat, vidjet ce se ubrzo. Kad je taj politicar u pitanju, nece trebati dugo cekati da se opet nadje u sredistu politicke pozornosti. On ce se za to vec pobrinuti - ako to ne uradi netko drugi.

DRAGO HEDL, AIM, OSIJEK