PONOVO NAPETOST NA MAKEDONSKO-SRPSKOJ GRANICI

Skopje Sep 5, 1994

(Od tri incidenta na makedonsko-srpskoj granici zivot su izgubili dva gradjana SRJ i jedan gradjanin Makedonije je ranjen: kako je to prikazano makedonske javnosti i saopstenja zvanicnika Makedonje.)

AIM, 05.09.1994, Skopje

*SIDjE * Dva gradjana SRJ izgubili djivot na makedonsko-srpskoj granici pogodjeni od makedonskih granicnih patrola. * Dali svrecere ohrabruje to sto se vojska SRJ oragantno ponasa prema Makedoniji i sa omalovazanjem granice i male makedonske vojske pri cemu oni donose zakljucak kako je ovu granicu najednostavnije proci ilegalno i ne ptajuci nikoga? * Makedonski mediji su trazili odgovornost kod makedonskih pogranicnih patrola, zaklucujuci da se na ovoj granici lako poteze za oruzjem, cak i u momentima kada je situacija omogucavala i druga resenja. * Medju novinarima ui Makedoniji su pocele padati opklade da ce se vrlo brzo, nakon prethodnih dva, dogoditi i treci incident i da ce sada patrole SRJ ubiti makedonskog drzavljanina stoo se i obistinilo nakon nekoliko dana: kod sela Tanusevci, na oko 200 metra u dubini makedonske teritorije, jugoslovenska patrola pucala u traktor pri cemu je ranjen Bajram Sakiri. * Kako sve ove incidente ocenjuje ministar obrane Makedonije Vlado Popovski? *

Taman sto je komandant UNPROFOR-a za Makedoniju, brigadni general Trigve Telefsen ocenio da napetost izmedju Makedonije i Srbije popusta, na granici su se dogodila tri incidenta u toku od dve nedelje u kojima je zivotom platilo dvojica civila.

Prvi incidenat se dogodio 20 avgusta, kod granicnog prelaza Jazince. Prema saopstenju makedonskih pogranicnih organa grupa od petnaesetak svercera, drzavljanina Jugoslvaije, nocu je pokusala ilegalno da predje granicu, pritom naisavsi na makedonsku patrolu. Na povik "stoj", "stoj pucacu" grupa se nije odazvala pa je bilo upotrebljeno vatreno oruzje. Smrtno pogodjen je bio jugoslovenski drzavljanin Nebojsa Martinovic. Dogadjaj je bio plasiran u udarnim terminima informativnih TV i radio emisija. Pritom se naglasavalo kako se poziva SRJ da posalje svoju komisiju, i da ekipe dveju drzava izedju na teren. Medijumi u Makedoniji su dali i svoj komantar povodom dogadjaja. Tako na primer, vodeci list "Nova Makedonija" jos jednom je potsetila da problemi na granici uglavnom proizlaze zbog toga sto od datuma osamostavljanja Republike Makedonije, SR Jugoslavija odbija da formira svoju drzavnu komisiju, koja bi sa makedonskom komisijom postigla i potpisala dogovor oko granice. Potsetilo se da SRJ granicu i dalje smatra administrativnom i da cak 140, od ukupno 231 km granicne linije smatra spornim. List je konstatovao da se SRJ i njena vojska arogantno ponasaju prema Makedoniji i sa omalovazanjem granice i male makedonske vojske, sto navodi svercere da pomisle kako je ovu granicu najednostavnije prodji ilegalno i ne pitajuci nikog.

Medjutim, vec 29 avgusta ponovo je doslo do incidenta u kome je zivotom platio jos jedan svercer, drzavljanin SRJ. Dogadjaj se odigrao u blizini najveceg i najfrekventnijeg granicnog prelaza Tabanovce, mesto kroz koje prolazi pruga i auto-put koji Skoplje povezuje sa Beogradom i Atinom. Kako je saopstio MUP Makedonije, grupa od tri svercera, drzavljanina SRJ ilegalno je usla 100 metara u dubini makedonske teritorije. Nisu se odazvali na poziv "stoj" vec su se okrenuli i pokusali pobeci nazad u SRJ. Policiska patrola je stala goniti svercere, sustigla ih, doslo je do borenja, pri cemu je, kako se kaze, doslo do pucanja automatske puske. Ubijen je Goran Stefanovic. Ovog puta reaguju ostro mediji u SRJ, a savezno ministarstvo za odnose sa inostranstvom SRJ pored toga sto obavestava UN za incidenat, optuzuje Makedoniju da zeli da skrene paznju svetske javnosti na, kako se kaze, izmisljenu opasnost sa Severa i da zeli izdejstvovati ukidanje embarga za kupovinu oruzja. Kljucno u svemu ovome je sto Savezno ministarstvo svoju i svetsku javnost obavestava da se dogadjaj dogodio 250 metara u dubini teritorije SRJ i, kako se naglasava, da je makedonska patrola posle izvrsenog ubistva prenela telo ubijenog na makedonsku teritoriju.

Bez obzira na reakcije Beograda, "Nova Makedonija" je bila prva u Makedoniji koja je za oba incidenta potrazila odgovornost kod makedonskih pogranicnih patrola, zaklucujuci da se na "crnoj granici" lako poteze za oruzjem, cak i u momentima kada je situacija omogucila i druga resenja. Previsoka je cena za suzbivanje sverca, a to moze biti previsoka cena i za makedonsku drzavu koja zeli prijateljske odnose sa svim susedima. Joc, list je ocenio da se dogadjaji koriste od strane SRJ kako bi se pred UN Makedonija optuzila za navodnu agresivnu politiku i da se sve to dobro poklapa sa novom ulogom navodnog mirotvorca koju je pocela igrati SRJ. Nedeljnik "Puls" koji dan kasnije je bio, jos otvoreniji ocenivsi da bi "smirivanje kaubojskih manira kod (makedosnkih) uniformiranih momaka u svakom slucaju bilo pozeljno".

Medju novinarima u Makedoniji su pocele padati opklade da ce se vrlo brzo dogoditi jos jedno ubistvo, ali da ce sad pucati patrola SRJ i ubiti makedonskog drzavljanina. Samo nekoliko dana je trebalo da bi se prognoze obistinile, doduse, polovicno, a ne u celosti, samo zbog toga sto je makedosnki gradjanin preziveo, dobivsi tesku prostrelanu ranu u predelu ramena. Dogadjaj se zbio u vesernjim casovima 1 septembra u ataru skopskog sela Tanusevci, na oko 200 metara u dubini makedonske teritorije. ( Linija koja omedjava podrucje grada - Skoplja, jednim svojim delom se poklapa sa granicnom linijom). Kako saopstava MUP Makedonije, cetvorica makedonskih drzavljana kretalo se traktorom prema selu. Na oko 200 metara u dubini makedonske teritorije bili su presretnuti od strane jugoslovenske vojne patrole. Patrola je pucala bez prethodnog upozorenja u sofersajbnu traktora, pri cemu jednim metkom bio ranjen Bajram Sakiri.

Ekipa "A1" televizije je sledeceg dana bila na mestu dogadjaja snimivsi izjave ostale trojice makedonskih drzavljanina koji su bili na traktoru zajedno sa Sakirijem. Prema onome sto su izjavili ispada da stanovnistvo sela, koje zivi u neposrednoj blizini granice, zivi u stalnom strahu, jer kako su izjavili, "upadi srpskih vojnika su vrlo cesti, znaju da prave galamu, da nekoga uhvate i tuku, pucaju u vazduh, pa cak i pljackaju".

Medijumi su zakljucili da je vec krajnje vreme da dve drzave postignu dogovor oko granice, ali da SRJ to i dalje odbija jer bi tim cinom, fakticki priznala Republiku Makedoniju. Ministar odbrane Makedonije, Vlado Popovski je dan posle dogadjaja u selu Tanusevci bio pozvan direktno da govori u centralnom dnevniku Makedonske televizije. On je potvrdio da su se sva tri dogadjaja desila na makedonskoj teritoriji i da SRJ odbija saradnju time sto ne slaje svoju komisiju kako bi za obe strane dogadjaji bili u celosti rasvetjeni. Na pitanje dali se ne poseze lako za orudjjem, ministar je odbio krivicu za prva dva dogadjaja prenese na makedonske patrole, objasnivsi i pravila sluzbe, ali i licni osecaj granicara kada pred sebe imaju nepoznato lice koje se ne odaziva na standardne pozive upozorenja ("stoj"). Napad jugoslovenskih vojnika u skopskom selu Tanusevci ministar Popovski je ocenio kao osvetnicki.

I, jos jednom zakljucak, da napetost na granici ponovo raste a time i nesigurnost gradjana koji je prelaze. Verovatno porasla je i nesigurnost svercera, kojih ima u velikom broju. Ovu granicu "krase" mnogobrojni frekventni svercerski kanali i "putevi". Sverc je, naime, u stalnom porastu od dana kada su zavedene medjunarodne sankcije prema SRJ. Jugoslavija se prilicno nezainteresovano odnosila prema svercu, sto moze biti razumljivo, jer se svercom snabdevao jedan deo trzista deficitarnom robom. Hoce li biti tako i dlaje, imajuci u vidu da vec pristizu najave kako ce se odredi Seselja i Arkana spravljati sa gradjanima Republike Makedonije koji budu ilegalno prelazili granicu. (Vrlo ce biti tesko i nesigurno i gradjanima SRJ dokazivati pred ovim odredima svoje drzavljanstvo).

Jedno je sigurno, sverc se nece moci zaustaviti tek-tako, jer su razlozi za njegov porast druge prirode. PANTA DDjAMBAZOSKI