PREGOVORI ZBOG IMENA - A O IMENU SE NE RAZGOVARA!?

Skopje Aug 30, 1994

Hoce li Grcko - makedosnki pregovori najesen biti zamrznuti?

*SIZE* * Sef makedonske diplomatije demantuje da je Makedonija zatrazila pauzu u pregovorima zbog jesenjih parlamentarnih izbora i demantuje da su vodjeni pregovori oko imena drzave. * I pismu generalnog sekretara UN predsedniku Saveta bezbednosti, u kome se informise o grcko-makedonskim pregovorima, precizno se kaze da je glavna sustinska razlika - ime. * Dali su izbornu pauzu Galiju sugerisali Vens i Nimic i to sve do onda dok SAD ne budu sigurni sa kojim ce politickim snagama u Makedoniji trebati da suradjuju posle izbora? *Dali ce Grcka pomoci makedonskom predsedniku Gligorovu time sto ce u vreme izbora ukinuti embargo? *

Makedonska diplomatija, tradicionalno skrta kada je javnost u pitanju, samo za jedan dan je reagovala da bi demantovala tvrdnje kako je zatrazila zamrzavanje pregovora sa Grckom zbog jesenjih parlamentarnih izbora. Sef diplomatije, Stevo Crvenkovski je za vodeci list "Nova Makedonija", koja je dan ranije donela zakljucak da Makedonija trazi "pauzu" u pregovorima kao sto je to prosle godine ucinila Grcka, demantovao tvrdnje precizirajuci, kako je rekao, "da je tacno da je Butros Gali informisan o odrzavanju izbora" i jos, demantovao je tvrdnje da su vodjeni pregovori oko imena drzave.

"N. Makedonija" je objavila, jedno pored drugog pismo Generalnog sekretara UN predsedniku Savetu bezbednosti Juriju Voroncovu i pismo-odgovor Predsednika Saveta bezbednosti Generalnom sekretaru UN. U svom pismo Butros Gali informise da Sajrus Vens produzava misiju dobre volje te da se u vremenu od 10'13 jula Vens susreo i sa makedonskim ministrom Crvenkovskim i sa grckim ministrom Papuljasom. "Razgovori koje je g-din Vens vodio sa dvema stranama bili su posveceni glavnoj sustinskoj razlici izmedju Grcke i BJRM-a to je ime. Razliciti predlozi koji su vec prethodno bili nabaceni kao i odredjeni broj novih ideja, bili su detaljno razgledani od obe strane. Delegacija BJRM se pozvala na svoj izborni kalendar, a obe strane su se saglasile da najesen produze razgovore sa g-dinom Vensom", pise G. sekretar Butros Gali predsedniku Saveta bezbednosti.

U svom odgovoru predsednik Saveta bezbednosti Voroncov izmedju ostalog izrazava zabrinutost sto i dalje glavna sustinska razlika - ime, ostaje nereseno, kao i zabrinutost zbog eventualnih posledica sto bi mogle da se odraze na mir i stabilnost regiona.

Iz ovoga je "N. Makedonija" iznela zakljucak da pauza koju zbog izbora trazi Makedonija, a imajuci u predvid iskustvo iz proslogodisnjih izbora (formiranje parlamenta i vlade), da moze potrajati " do negde u novoj 1995 godini"!

Demantujuci novinarske zakljucke, ministar Crvenkovski jos potencira kako je makedonska delegacija jasno istakla stav da ne moze da prihvati nikakav dogovor koji bi ugrozavao nacionalni identitet makedosnkog naroda, te da pregovori oko imena nisu vodjeni niti da se takvi pregovori mogu voditi.

Ipak, i pored demanta ministra Crvenkovskog, puno nejasnoca ostaju i dalje otvorene. Buduci da se u pismu spominje glavna sustinska razlika-ime, logican je zakljucak da se pregovori i vode, glavno, bez imena. Jasno je i to da Grcka, kao glavni problem uvek istice, navodnu uzurpaciju imena Makedonije. Ono sto se u javnosti neoficijalno spominje je kako su Makedoniji izneti predlozi za novo ime drzave: "Nova Makedonija" i "Severna Makedonija".

Mozda je i tacno da Makedonska delegacija na pregovorima ne zeli pregovarati oko imena drzave i da ne pregovara, ali to znaci da ovi pregovori ne postoje upravo zbog imena. Mozda je i tacno da makedonska strana nije zatrazila pauzu zbog izbora, vec je samo informisala o svom izbornom tajmingu, ali i to je sigurno dovoljan signal da se razmisli o novim terminima za nastavak pregovora, kako se oni ponovo ne bi doveli u cor - sokak. Kako tvrdi list "Vecer", pozivajuci se na izvore iz Ministarstva za odnose sa inostranstvom, navodno su Galiju spomenutu izbornu pauzu sugerisali Vens i poslanik americkog predsednika Klintona u grcko-makedosnkom sporu, Metju Nimic. Tvrdi se da ce pregovori ipak biti zamrznuti sve dok SAD i Vens ne budu sigurni sa kojim ce politickim snagama u Makedoniji trebati da saradjuju posle izbora.

Sve ovo treba znaciti da ce pregovori koji se vode posredstvom SAjrusa Vensa, a koji vec traju vise od godinu i po, potrajati jos podosta. Oni su vec jednom bili zamrznuti zbog izbora u Grckoj i cini se da je tada Makedonija imala puno razumevanja, pomno su se pratili izborni dogadjaji i ne tako potajno se navijalo da vlast zadrze dotadasnje politicke snage. Pobedom Papandreua Grcka je prekinula pregovore. Zatim, ove godine, u februaru mesecu, uvela je embargo prema Makedoniji koje traje do danas, i pored osude sveta. Grcka nastavlja sa embargom, i pored toga sto ono nije dalo ocekivane efekte, odnosno nije dovelo do ekonomske i naftne krize, socijalnih buntova i do primoravanja Makedonije da prihvati grcke uslove. Svojevremeno je Grcka prihvatanje pregovora uslovila je ispunjavanjem svojih zahteva: promena imena drzave, promena zastave i koregiranje Ustava - logicno je bilo tada postaviti pitanje: oko cega bi se onda uopste pregovaralo?

Naravno, sve ovo ne znaci da Grcku ne zanima ishod izbora u Makedoniji. Neke novine u GRckoj su se osmelile da kritikuju vlast kako je upravo ona nepopustljiva, a ne toliko makedonski predsednik Kiro Gligorov, iznoseci zakljucak da bi poraz snaga Gligorova bio nepovoljna za Grcku. Neki analiticari grcko- makedonskih odnosa iz Makedonije nagadjaju da se najesen moze ocekivati da Grcka ukine embargo prema Makedoniji, sto bi pretstavljalo grcka pomoc snagama Gligorova. Medjutim mislenja su podeljena i preovlladavaju da bi eventualno ukidanje embarga bilo ucinjeno pod pritiskom SAD, a sa ciljem da se na izborima podrzi aktuelna vlast. Zastupnici ovog mislenja tvrde da bi Grckoj mozda ipak vise odgovaralo da u Makedoniji pobede nacionalisticke snage, cime bi se razresavanje spora oteglo na vrlo duge i neizvesne staze, a iz cega bi Grcka nasla argumente da manifestuje pred svetom kako je bio opravdan njen raniji pristup grcko-makedonskom sporu. PANTA DZAMBAZOSKI