KAD MINISTAR ZABRANI STRANIE GLAZBENIKE U BOSNI I HERCEGOVINI

Sarajevo Aug 20, 1994

POLITICKA PROCJENA U G-DURU

Izvjesni Enes Karic, donedavno tek jedan od brojnih novinara "Ljiljana" u funkciji prodavaca stranacke i muslimanske iskljucivosti, danas kao ministar obrazovanja, nauke, kulture i sporta zabranio je emitiranje glazbenih brojeva cije je porijeklo "iz zemalja agresora na nasu zemlju", ali i onih koji su napustili Bosnu i Hercegovinu. Znaci li to da ce pod cenzuru potpasti i stranacka himna SDA koja je najemitiranija pjesma na TV BiH? Njeni autori su naime Djelo Jusic i Dzamaludin Latic koji nisu u BiH. Prvi prirodno, drugi namjerno.

AIM Sarajevo, 20.08.94. Zasto Sarajlije strahuju da ce im ministar obrazovanja, nauke, kulture i sporta, izvjesni Enes Karic, banuti sa svojim ljudima u stanove i zapecatiti televizijske i radio aparate? Naravno u svrhu sprijecavanja gledanja i slusanja bilo cega sto ne korespondira s kvazipatriotskom shemom drzavne, tocnije jednostranacke programske orjentacije. Ministar se, uistinu, toga jos nije dosjetio. Za sada je tek poslao pismenu zabranu svim RTV stanicama u BiH po kojoj "nije dozvoljeno emitiranje muzickih numera cije je porijeklo iz zemalja agresora na nasu drzavu", ali i ovdasnjih izvodjaca koji su napustili Bosnu i Hercegovinu!

No, da mu se sto nepozeljno na radio valovima ne "provuce" ispod ovakve neupamcene cenzure u BiH, doticni ministar ce napisati i ovo: "Redakcije RTV su duzne da u svojoj uredjivackoj politici strucno i politicki odgovorno procjenjuju svrsishodnost emitiranja snimaka izvodjaca koji su u peiodu agresije na nasu zemlju napustili ovu drzavu, bilo da su otisli na stranu agresora ili u druge zemlje". Dakle, nema labavo kod ministra Karica, pa makar se RTV programi, uz "minstarski dozvoljene" izvodjace kojih je u ovom gradu nekolicina, sveli na nekih petnaestak minuta dnevno. Kako ce se ministrova cenzura sprovoditi u Grudama ili Banjoj Luci, jer pod zabranu potpadaju sve RTV stanice u Republici Bosni i Hercegovini, nije poznato, kao ni sto o Karicevom papiru misli njegov zamjenik Jozo Budimir. Jasno je samo da se mnogobrojni glazbeni brojevi ljubavne tematike nastali izvan BiH, s obzirom da se drukciji nisu ni emitirali od pocetka ovdasnjeg rata, moraju "politicki odgovorno procjenjivati".

Naravno, mnogo zanimljivije od same zabrane jeste pitanje sta to bi ministru Karicu te poce procjenjivati, potom naredjivati, sto se smije a sto ne slusati i gledati. Njegovo je, pak, objasnjenje da inkriminirana glazba "izaziva nezadovoljstvo i revolt gradjana". Pa ce ovi sad, cini se Karicu, naci svoj spokoj uz par ovdasnjih pevaljki upitnih glazbenih sposobnosti ciji je najveci domet kad pored "Bosna - rosna - ponosna, moja - svoja - tvoja" iznadju uspjesnu rimu za "cetnika i ustasu" koja ce zvucati ratnicki premocno i stranacki ispravno. Nastranu to sto nije jasno na koji je nacin ministar dosao do spoznaje kakva to glazba iritira njegov puk i odakle mu ideja da je glazbeni ukus svih mu podanika isti, ali Karicevo pozivanje na "stavove o funkcioniranju javnih glasila" pri izricanju zabrane - bezpogovorni je nonsens. Naime, svaki pisani zakonodavni akt, pa i Zakon o informiranju u ovom slucaju, bazira se iskljucivo na decidnim regulativama i normama za pretpostavljene radnje. Karicevo iscitavanje tih redaka, mozda metodom kompiliranja ne bi li spoznao kakav "dublji stav" zakona, imaginacija je podobna za ministrovu upotrebu u kucnom ili slicnomisljenickom okruzenju, ali ne i za represivne mjere spram medija.

No, rigidnost i "umovanje" bosanskohercegovackog ministra za (kakva ironija) obrazovanje, nauku i kulturu nije ovdje nikakva novost. Covjek se vec proslavio svojim ocjenama o nepodobnosti i skidanjem s programa omiljene Top Liste Nadrealista, proglasavanjem nezavisnog radija "Studio 99" ili novinara "Oslobodjenja" Slavka Santica cetnickim ideolozima, a ponajprije proglasenjem najbolje novine one koja pise "svaki Musliman treba da ima svog Srbina za koga se mora zavjetovati da ga pogubi"! Tako Karic, koji je do ministarskog postavljenja bio tek jedan od brojnih novinara SDA tjednika "Ljiljan" u funkciji prodavaca stranacke i muslimanske iskljucivosti, sa zahvalnoscu "odradjuje" poklonjenu fotelju. To sto, primjerice, Djordje Balasevic (inace glazbenik koji je napravio prvu ratnu pjesmu posvecenu ovom gradu "Srarajevo ce biti, sve drugo ce proci") ili Oliver Dragojevic, Djordje Novkovic, Dragan Stojnic, Doris Dragovic, Bijelo Dugme, Dragan Stojnic uopce ne iritiraju vecinu gradjana vec se neprestalno vrte po sarajevskim izlazistima, Karicu nije nikakva smetnja. Nezavisne radio stanice, pak, poimajuci Karicev papir kroz prizmu "kakav ministar, takva zabrana" ne skidaju s repertoara ministru mrske glazbene brojeve pomenutih izvodjaca. Radio "99" ce ipak uputiti pismo premijeru Harisu Silajdzicu u kojem apeliraju na premijerove opetovane stavove o demokratskim nadzorima u BiH i zahtijevaju da se pomenuta odredba stavi van snage:"Naime, i sami nismo pristalice larpurlartizma u umjetnosti, pa i muzickoj, i svjesni smo da i umjestonst kada se bavi i najapstraktnijim temama nosi nuzni kontekst svjetonazora i vremena. Ima, medjutim, tema i kreacija koje tretiraju tzv. vjecne teme ljudskog zivota (ljubav, sloboda...) i koje nadilaze i vremena i prostore."

I, sto sad? Premijer Silajdzic se jos ne oglasava, ministar Karic ne odgovara na telefonske pozive, Unija bosanskohercegovackih socijaldemokrata (bivsi reformisti) protestiraju zbog najavljene cenzure, muslimanski radio "Hayat" svesrdno ju podrzava, na radijima "99", "Zid", "Vrhbosna" pusta se sve sto uveseljava gradjanstvo... No, zabrana emitiranja "nesarajevske" glazbe i dalje je na snazi. Zajedno sa svim vulgarnostima koje ovdasnji "karici" na vlasti uspjevaju smisliti u korist nesrece Bosanaca i Hercegovaca. Na koncu, mozda bi se ipak trebalo pridrzavati ministrove sramne zabrane. Tako bi se, napokon, s najavne i odjavne spice TV BiH skinula stranacka himna SDA koja u posljednje vrijeme personificira kao drzavna. Razlog je sukladan ministrovoj zabrani - himnu je skladao Djelo Jusic, a tvorac rijeci je ministrov urednik iz "Ljiljana", Dzamaludin Latic. Prvi nema nista sa Sarajevom, drugi je zaboravio i gdje se nalazi. Slicno kao i odbjegli Dino Merlin, pa mu pjesma "Da te nema Alija" potpada pod glazbenu cenzuru!

Tesko je i pomisliti da je Kariceva namjera bila da se i ovakve pjesme nadju na udaru njegove zabrane. Covjek se, u zelji da sto bolje sluzi ciljevima svoje nacionalne stranke, malo preracunao. No, ni prvi ni posljednji koji se u BiH ili Sarajevu preracunao, zamisljajuci ovaj grad jednostavnom gomilom, lakom za oblikovanje. Uostalom, prva i jedna od najomiljenijih ratnih pjesama u BiH, veli "Sarajevo ce biti, sve drugo ce proci". Napisao ju je, kakvog li poraza za karice, tamo neki Djordje Balasevic!

Drazena Peranic