KOALICIJA IZMEDjU VMRO-DPMNE i DP I AKTIVIRANJE VASILA TUPURKOVSKOG?
Sta se dogadja na makedonskoj politickoj sceni? Koje su moguce koalicije na sledecim izborima? Tekst obradjuje razne spekulacije koja kruze politickim kuloarima o mogucim koalicijama.
AIM, Skopje, 18.08.1994
*SIZE * Partiej vladajuce koalicije, bez sumnje , na izbore idu udruzenim snagama i ziheraski. * Najveca partija Albanaca, PDP, ici ce samostalno, ali ce se u parlamentu vratiti starom jatu vladinih partnera, naravno ako se ocekivanja obistine da je njihova pobeda skoro sasvim sigurna. * U slucaju pobede makedosnkoh nacionalistickih partija, hoce li PDP formirati t.z. autonomnu albansku skupstinu. * Gosev Petar jos uvek neodlucan dali da njegova DP paktira sa VMRO-DPMNE, sa kojom pregovara, pri cemu VMRO ne da buduca ministarska mesta vojske i policije. * Dali ce se Vasil Tupurkovski - Cile ( poznat vise iz doba svog slanstva u predsednistvo bivse SFRJ) ponovo politicki aktivirati i poremetiti necije predizborne racunice?
Tekst*
Drugi po redu visepartiski izbori u Malkedoniji trebaju se odrzavati novembra meseca ove godine, a 8 januara iduce godine novi narodni poslanici zauzece mesta starih, koji su, (vice nema dileme) uspeli odrzati ceo svoj mandat. Nema nikakvih razloga da se izbori odloze, osim u slucaju rata ili vanredne situacije, kako je to Ustav predvideo. Izbori ce se odrzati prema pravilima starog izbornog zakona, koji je donela Skupstina nekadasnje Socijalisticke Republike Makedonije. Novi zakon, jednostavno, nije donet jer je manjkalo poslanickih glasova koji su trebali doci od opozicione VMRO-DPMNE. Najverojatnije iz inata, jer VMRO- DPMNE uvek ide kontra pozicije, iako bi predlagani zakon koji je predvidjao kombinaciju vecinskog i proporcionalnog izbornog modela odgovarao i ovoj partiji, bar sto se tice jednog broja kandidata iz zapadnog dela Makedonije. Drugog izbora, znaci, nema, pa je onda i stari zakon-dobar. Naime, makedonski mediji ponavljaju da su prve visepartiske izbore medjunarodni posmatraci ocenili kao demokratske i slobodne, te da to znaci da je stari zakon dobar, mada ga je doneo komunisticki sastav Skupstine. Teren se vec priprema za "novembarski spektakal".
Makedonske partije , mediji i javnost bave se prognozama, nagadja se oko mogucih koalicija, a iz dana u dan ova tema sve vise okuplja paznju gradjana koji, vracajuci se sa godisnjih odmora vracaju se i u stvarnost u kojoj politika ima svoje mesto.
Nema dilema d ce partije koje cine vladajucu koaliciju ici udruzenim snagama-jedini iskljucak je najveca partija Albanaca , Partija demokratskog prosperiteta (PDP). Procenjuje se da je tako bolje i za ovu partiju, a i za ostale vladajuce partije. PDP-u zbog toga sto ce na ovim izborima imati konkurenciju kod albanskog birackog tela, jer postoje jos dva partije, kao i krilo kojeg predvode Arben Dzaferi i Menduh Thaci, koje se i dalje predstavlja pod imenom PDP. Socijaldemokratskom savezu (SDSM), Liberalnoj partiji(LP) i Socijalistickoj partiji (SP) takodje odgovara da izborna koalicija bude bez PDP-a, jer u Makedoniji jos uvek ima prilican broj Makedonaca koji ne mogu "progutati" da se drzava moze upravljati i voditi politika zajedno sa Albancima. Za SDSM, LP i SP dosadasnje vladajuce koaliciono iskustvo pokazalo se voema profatibilnim, tako da nema razloga da se ziheraski, udruzeno, ne krene ka osvajanju minimalnog broja od 61 poslanika - broj poslanickih mesta koji garantuje formiranje vlade. To ove partije i ne skrivaju, a u njihovim redovima, osim obazrivosti, panike nema. Jako je da su izbori njihovi. I sva javno publikovana ispitivanja javnog mislenja pokazuju slicnu prognozu.
U prilog vladajucim partijama ide i predstojeci izbor za predsednika drzave, kojeg ce gradjani odabrati sa mandatom od pet godina. Prakticno, sadasnji predsednik Makedonije Kiro Gligorov, koji uziva veliki rejting kod svih gradjana bez ogled na nacionalnu pripadnost, nece imati konkurenciju koja mu moze ugroziti mesto, - njegova se pozicija vezuje za vodeci SDSM i to je onaj vazan detalj koji treba pridodati kreditu vladajucoj izbornoj koaliciji. Saznaje se da ce njega podrzati veliki broj vanparlamentarnih partija.
Posle izbora, ukoliko vladajuce partije pobede, ocekuje se dokompletiranje koalicije, ponovo sa PDP-om. "Makedonsko- albanska" koalicija, i pored mnogobrojnih trzavica pokazala je da moze i da treba zajedno raditi, kako zbog sebe, tako i zbog unutrasnjeg mira kao i zbog predstavljanja pred svetom. Sekretar PDP-a, na pitanje hoce li njegova partija ponovo koalicirati sa svojim dosadasnjim partnerima, odgovara potvrdno i kaze: " Ne vidim sa kojim drugim partijama bi mogli praviti koaliciju". Odgovor je ocekivan, ali otvara pitanje - sta ako sadasnje vladajuce partije dozive neuspeh? Hoce li PDP u tom slucaju radikalizovati svoje dejstvovanje? Hoce li u slucaju pobede albanofobicnog makedonskog nacionalnog bloka partija napustiti parlament i krenuti ka proglasavanju autunomne skupstine u Tetovu , kako se to neoficijalno moze cuti iz nekih izvora partije!?
Od opozicionih partija i dalje najveci rejting uziva VMRO- DPMNE ( i pored svih raskola), mada je broj simpatizera, prema ispitivanja javnog mnenja, nesto opao. Tu je negde odmah i Demokratska partija (DP) koju predvodi nekadasnji lider SDSM-a, i posljedni predsednik nekadasnje komunistiske partije Makedonije, Petar Gosev. Pitanje koje opterecuje vladajuce partije, ali isto toliko i ove dve opozicione partije, je - hoce li VMRO-DPMNE i DP sklopiti dogovor o izbornoj koaliciji? Moze li sadasnja vlast u tom slucaju izgubiti vlast? Naime, proleca ove godine u skopskoj opstini Kisela Voda odrzali su se izbori za jedno upraznjeno poslanicko mesto. Vladajuce partije su istakle kandidata SDSM-a i dobile. Ali, prosta matematika, koja opterecuje, je bila da su tada VMRO-DPMNE i DP isli u koaliciju sa jednim kandidatom, te izbore dobili. Ipak prosta matematika ne bi morala biti tacna. VMRO-DPMNE je izrazito nacionalna partija, desno orijentisana. DP se deklarira da je partija centra. U njoj je clanstvo vrlo sarenoliko-od bivsih komunista, nezadovoljnika iz SDSM-a, do nekih bivsih clanova VMRO-DPMNE-a. Takvo je i simpantizersko telo koje u slucaju koalicije delom moze ostati rezervirano.
Ipak, neoficijalno se moze saznati da su rukovodstva partije u nekoliko navrata sastala. Odluka i dogovor se nisu postigli. Petar Gosev, kako se saznaje, je vrlo neodlucan, dok se lider VMRO- a Ljupco Georgievski ponasao hladno iako je njegovo clanstvo dosta zagrejano za koaliciju. Cini se da Georgievski poziciju VMRO- a stavlja ispred pozicije PD-a i da time zeli postici povoljniji dogovor. Gosev, prema istim izvorima, nailazi na velike rezerve kod jednog broja clanova rukovodstva , koji su do ne takodavno i javno bili veliki protivnici VMRO-a. Radi se o profesoru Djordji Marjanovicu i advokatu Aleksandru Tortevskom, koji su bili prvi ljudi Lige za demokratiju, partija koja se pretopila u sastav DP- a. Goseva muci i pitanje sta ce biti sa kreditom DP-a, jer je VMRO stalno na tapetu medija, koji sumnjaju na prtobugarsku orijentaciju, ali i pitanje kako bi eventualno odluku o formiranju koalicije prihvatili simpatizeri - sto znaci da je za partiju ovo telo totalno nepoznato.
S druge strane, saznaje se da je na pregovorima VMRO bilo prilicno tvrdo. Joc bi se nekako postigao dogovor oko toga ciji kandidati da budu istaknuti u odredjenim izbornim jedinicama, ali se VMRO pokazao vrlo skrtim oko podele funkcija - naime , ni po koju cenu, prema nasim izvorima, ne bi dao mesto ministra policije i ministra vojske! Zasada jedino vazi i postuje se dzentlementsski dogovor o javnom nenapadanju.
Pitanje koje muci i poziciju i opoziciju - hoce li se politicki aktivirati Vasil Tupurkovski - Cile, clan nekadasnjeg posljedneg tima kolektivnog Predsednistva bivse Jugoslavije, do ne tako davno ljubimac velikog broja gradjana Makedonije. Oko njegovih pojedinih nastupa i izjava u proslosti su se zamerile i vladajuce partije i VMRO, ali i clanovi DP-a. Potom je on presao u relativno anoniman zivot, s tim sto jedino predvodi Olimpiski komitet Makedonije. Iz relativnog zaborava je izasao pre nekoliko nedelja kada je govorio na jednom skupu iseljenika u makedonskom revolucionernom selu Trnovo. Analiticari su ustvrdili da se neke njegove izjave zazvicale kao da su dosle iz tabora DP-a. Moze li se ocekivati da se Cile priveze za tabor DP- a, ili, sto bi bilo jos provokativnije, uz eventualnu koaliciju DP-VMRO? Pitanje je jos interesantnije kada se zna da je on iskusan politicar vrlo umerenog i demokratskog tipa, za kakvog je vazio kada je njegova karijera kotirala vrlo-vrlo visoko.
Zasada se pouzdano moze znati da vladajuce partije ne bi bile zainteresovane za njegov politicki doprinos, dok bi DP i VMRO sa jednim sramezljivim "za" - bile. Hoce li Cile izbore napraviti interesantnijim i moze li se njegovim aktiviranjem poremetiti neciji racuni na makedonskoj politickoj sceni? PANTA DZAMBAZOSKI