BILJESKA IZ BOSNE

Sarajevo Aug 13, 1994

RATNICI I OSTALI

AIM Sarajevo, 8.08.94 Otkada bijesni rat na bosanskim meridijanima i paralelama u modu su usli ratnici. Njihove price iz bojeva su vec trecu godinu "slageri sezone". Sve dogadjaje iz ratnih filmova Vijetnama, Kambodze, Libana i Kovajta, Sudana, Iraka i Irana, su mnogo vjerodostojnije sada, kada smo ih sami dozivjeli i nadmasili. Maco-momci u maskirnim uniformama su jedini pravi momci, a oni "ostali" su s malo sansi da dodju do izrazaja u bilo kom drustvancu, jer su njihove price dosadne makar ih tvrdili da su ih procitali u Denikena, Kastanede ili knjigama Crne i Bijele magie. Pale samo price s prve ratne linije, a njih slusa i mlado i staro. I ne samo da ih slusa vec i dozivljava jer prve linije nisu daleko od domova i ulica, puteva i naselja. One su na vidiku s kucnog prozora odakle se moze vidjeti dim eksplodiranih granata, ali se ne osjeti miris baruta.

Maco-momci, ratnici, donose taj miris s ratista i smrde na muski znoj. Cipele su im prljave i kragne jos prljavije, i takvi u prolazu izazivaju interesovanje i divljenje zenskog svijeta a prezir maminih i tatinih sinova koji su se sklonili od ratista. A onda kada se ratnici okupaju, pocesljaju i obuku civilna odijela, onaj tihi miris znoja i baruta, kojeg bi se covjek rijesio tek zguljivanjem sopstvene koze, iznose u drustva kao najsuptilniji parfem koji se dopada zenskom svijetu i po kojem taj svijet razlucuje ratnike od maminih sinova. Ovi su potonji, namirisani vodicama iz Pariza i Njujorka, Beca i Berlina odakle su im tate preko veze nabavile njezniju toaletu, moraju formirati svoje grupice. Ali, avaj, tu je dosadno jer ljepsi pol mirise diskretnu emanaciju s ratnickih grudi i misica. I uz nepobitnu i zastrasujucu cinjenicu da je sve manje mladih muskaraca i sve vise mladih zena, uz pomalo deprimirajuce podatke da ce mnoge zene ostati neutate zbog pogibije mnogih ratnika na ratistima, mamini sinovi su prezreno drustvo i cekaju svojih pet minuta u miru.

Zanski svijet konsterniran i frustriran na pocetku rata, jer zaboga rat je za muskarce i njima pripada, brzo se snasao i prilagodio ratnim prilikama. Kako je rat odmicao one su se pokazivale sve elegantnijima i privlacnijima, dosle u liniju i naglo se proljepsale, pa su prvi i znacajni gosti iz Evrope i Amerike najcesce bili zapanjeni kako se u razrusenom gradu Sarajevu pojavljuju buljuci ljepotica koje su izmislile novu sminku i odjecu kakvu nisu vidjali ni na jednoj reviji u zemljama iz kojih dolaze. Goste je, naravno, zivo zanimalo gdje u sveopstoj oskudici te lijepe dame nalaze bojice za obrve i trepavice, koji su to tako zanimljivi karmini bez etikete,koji to modni krojaci siju tako divne haljine i suknje, koji frizeri spravljaju tako lijepe frizure, koji obucari umaju imaju tako vjeste ruke za modne cipele i odakle ti ocaravajuci mirisi koje na sebi donose sarajevske djevojke. Kad im je saopsteno i dokazano da je to sve proizvela djevojacka masta, iskustva njihovih baka i prabaka, smisao za improvizaciju uz bosanski talent, da to mirisu bosioci i ine mirisljave biljke otopljene u vodi i u mrvici alkohola ako ga se negdje nadje, onda su Sarajkama upucivani i oni drugi komplimenti kojima se potvrdjuje da su te cure ne samo lijepe nego pametne i nadarene. Jedan od elemenata bosanskog duha i duse tako se razjasnio stranim gostima.

Jesu Sarajke sarmirale svojim izgledom i ponasanjem svekolike goste njihovog grada a ugledni stranci su to primili kao znak paznje bas prema njima. Sto je, na kraju, tacno ali nisu saznali, nisu odgonetnuli glavnu zagonetku: Sarajke sve to cine zbog ratnika. Ratnici su u modi, a gosti su dobro dosli. Mamini sinovi imaju mali rejting kod ljepotica. Mozda je i ova vijest zanimljiva i nova za svijet.

Milan Andric