STRAH OD PROMENA

Skopje Jul 28, 1994

AIM, Skopje, 28.07.1994

Desilo se ono sto se i ocekivalo. Parlament Republike Makedonije nije usvojio preostali deo vladinog paketa izbornih zakona (zakon za izbor poslanika i zakon za politicke partije). U skladu sa logikom prava, to znaci da ce se drugi visepartijski izbori u Makedoniji odrzati po starim izbornim zakonima, koji su bili izglasani od poslednjeg jednopartijskog Sobranja Socijalisticke Republike Makedonije. Dato obecanje prilikom inagurativnog govora premijera Branka Crvenkovskog u vezi "primarnih zadataka nove koalicione Vlade" za "stvaranje uslova za postene i demokratske izbore" nije ispunjeno. Aktuelni sastav Parlamenta posle puno odlaganja, dugih rasprava i pokusaja "kupoprodajnih dogovora" na kraju je prihvatio najnepovolniju varijantu - nove izbore prema starim, "komunistickim izbornim zakonima" (ocena posmatraca Saveta Evrope).

I sada svako partisko krdo pokusava za ovaj neuspeh da obvini partiju s druge strane politicke orijentacije. Normalno je bilo ocekivati da ce vladini koalicioni partneri (Socijaldemokratski savez Makedonije, Partija demokratskog prosperiteta, Liberalna partija, Socijalisticka partija) obezbediti postojece parlamentarno mnozinstvo za paket izbornih zakona. Koalicija u tome je uspela samo u vezi Zakona za izbor pretsednika drzave. Jednostavno, prisastvo opozicije u poziciji je onemogucio pealizacoju paketa do kraja. Poslanici Partije demokratskog prosperiteta, najveca partija Albanaca u Makedoniji, napustajuci cin glasanja na 74 sednici Parlamenta Makedonije, poremetili su parlamentarnu becinu i zakon za izbor poslanika nije bio izglasan. Svoj glas za ovaj zakonski proekat PDP je uslovila, prvo za menjem proporcijom vladinog predloga za kombinaciju izbornih sistema (izbor 120 poslanika prema mnozinskom sistemu i 20 prema proporcionalnom: PDP predlog je bio za odnos 70:70) i drugo, sa prethodnim donosenjem novog zakona za izborne jedinice. Mozda se preostali deo parlamentarne koalicione vecine ponadala da ce parlamentarna opozicija konacno dati podrsku, makar i jednom proektu Vlade. Ipak, ta se procena pokazala pogresnom zbog toga sto se i poslanici najvece opozicione partije VMRO-DPMNE isto tako sprotivstavila predlozene kombinacije, insistirajuci samo na mnozinski izborni sistem. U takvoj situaciji, poslanici ostatka koalicije i Vlade ostajuci na svoj predlog zakona za izbor poslanika, zajedno sa ostalima prihvatili su najnepovolniju varijantu - realizacija drugih visepartijskih izbora prema zakonima, kako sto se ovde cesto kaze, jednoumlja. A svima je prethodno bilo jasno da je jedan od najbitnijih preduslova clanstva Makedonije u Savetu Evrope bio i jos uvek je realizacija izbora prema normativima zapadnoevropskih zemalja.

Nespremnost poslanika na kompromis, ne u tom momentu dosta bitnog politickog dogovora i tvrdo ostajanje na prethodno zauzetih pozicija, jasno je pokazao poslanicki kolektivni strah od promena. Kompletni sastav Parlamenta na kraju je ocenio da je za njih ipak bolje izlazak na novim izborima prema starim pravilima. To pokazuje da se posle drasticnog pada rejtinga skoro svih politickih partija u Makedoniji, njihova ambicija svodi najvise na barem istovetni izborni uspeh kako na prvim izborima. Takva moguca repriza daje svima nadu da ce bas njihova partija ovaj put uspeti ili ponoviti, u takvoj kombinaciji dosta tezak i prema politickih orijentacija skoro nemoguc koalicioni dogovor. A za "fer i demokratske izbore", za precizno definiranu izbornu proceduru, za eliminiranje mogucnosti slobodnog tumacenja postijecih odredaba izbornog zakona, za Savet Evrope, za razvoj demokratskih procena..., za sve to modjda posle dupliranja poslanickog mandata. ALEKSANDAR DAMOVSKI