INTERVJU SA LJUPCO GEORGIEVSKIM
AIM, Skopje, 27.07.1994
*SIZE* *Ljupco Goergievski je lider najvece opozicione partije u Makedoniji VMRO-DPMNE (Vnatresna Revolucionerna Organizacija - Demokratska Partija na Makedonskoto Nacionlano Edinstvo): njega sada javno obvinjuju da mu je "centrala" u Sofiji. * Njegova partija je poznata po svojim albanofobskim i srbofobskim stavovima, suradjuje samo sa nekim partijama u Bugarskoj i Hrvatskoj, na prvim izborima osvojila je najvise poslanickih mesta u parlamentu ali do sada je dozivela pet otceplenja svojih clanova. * Ovaj razgovor je vodjen specijalno za AIM redakciju u Skoplje nakon dugih ubedjivanja i odlaganja. *
Njaveca opoziciona partija u Makedoniji VMRO-DPMNE dozivela je i peto otceplenje svojih poslanika. Kao i u preostale cetiri i ovo otceplenje bilo je propraceno burnim aferama o bugarstvu clanova ove partije, o njihovoj povezanosti sa KOS-om i makedonskom policijom. Ova najbrojnija partija u Skupstini Makedonije nakon svega gubi svoj rejting ali ipak i dalje se cvrsto drzi na noge. Uskoro ce novi visepartijski izbori, mladi lider partije Ljupco Georgievski u svom stabu rekapitulira uradjeno u proteklih cetiri godina i najavljuje zestoku kampanju. U intervjuu za AIM Georgievski govori o ulozi VMRO-DPMNE-a u demokratskom razvoju u Makedoniji.
AIM: Autorska prava o idejama koje danas pretstavljaju temelj makedonske samostojnosti bez sumnje pripadaju vasoj partiji. Promovisali ste ih kampanji prvih visepartijskih izbora. Od tada pa nadalje u proteklih cetiri godina imali ste ulogu, veoma znacajnu za jedno demokratsko drustvo, da budete opozicija. Kritikovali ste puno ali koliko ste uspeli iz pozicije koju ste imali da uticete na razvoj Makedonije?
GEORGIEVSKI: Mislim da smo ostvarili funkciju opozicije i da smo izvrsili veliki pritisak u makedosnkoj javnosti. Najveci rezultat naseg delovanja kao opozicija je osamostalivanje Makedonije. Cinjenica je da su sve partije koje su danas na vlasti do kraja su se borile za Jugoslaviju. Nas veliki pritisak je dao rezultate i te su partije prihvatile makedonski koncept. Tu je rezultat naseg delovanja najvidljiviji. I sve dalje imali smo ulogu u povlacenju JNA iz Makedonije i sve sto se dalje desavalo. To je jedan mamomenat. Drugi momenat je nasa uloga u demokratizaciji drustva. Nikad ranije u Makedoniji nije tako zestoko kritikovana jedna Vlada i nikad nisu iznoseni cvrsci argumenti oko negativnog delovanja Vlade. Drugi je problem sto ova Vlada nije Vlada tipa kao sto su vlade u demokratskim razvijenim drustvima gde na primer kada pred jednim ministrem izvadite dokumente da on podnosi ostavku i stim da sacuva imidj svoje Vlade. Ovde se radi po starom terku a to je kada se napadne jedan ministar onda svi stanu iza njega i pokraj toga sto se radi o evidentnom dokazu. Eto to je rezultat politicke kulture u Makedoniji.
AIM: Bili ste veoma glasni po pitanjima nacionalne politike. U sporedbi s tim takoreci i nije vam se cuo glas po osetljivim pitanjima o ekonomskoj ili socijalnoj politici?
GEORGIEVSKI: Vidite, u tom pogledu mi smo istupili sa ekonomskim konceptom o razvoju Makedonije. Osnovno problem je sto vladajuca garnitura u pogledu ekonomije nema hrabrosti da ucini reforme. To je i najbolji dokaz zasto mi njih nazivamo komunistima jer oni nemaju hrabrosti da odgovore na probleme i da presecu tu gde to treba najvise, u ekonomiji. Tu se mi razlikujemo od njih, jer mi imamo hrabrosti za te rezove.
AIM: Nedostajali su konkretni predlozi zbog cega ste proglaseni za nekonstruktivnu opoziciju. Kada ste napustili mesta koja ste imali i drzavnim strukturama proklamovali ste se kao konstruktivna opozicija, sta se desilo sa vama?
GEORGIEVSKI: U svetu i ne postoji konstruktivna opozicija. Uloga opozicije je da lovi greske vlasti i da te greske iskoristi. Ako se to naziva destruktovnom opozicijom onda je jasno da se Vlada ne moze suociti sa demokratskim procesima. To je jedna stvar, druga stvar je sto koliko je opozicija je opozicija destruktivna u odnosu na opoziciju toliko je i pozicija destruktivna u odnosu na opoziciju. Prakticno mogu reci da smo mi kao opozicija prihvatili mnogo vise stavova Vlade nego sto je Vlada prihvatila nase stavove. Ocigledno da je destruktivnost dolazi sa strane pozicije.
AIM: U proteklim godinama kontinuirano ste bili aktuelni sa aferama koje su se plele oko vas. U najvise slucajeva vi ste zbog tih afera optuzivali policiju. Nije li ono sto vam se desavalo rezultat stanja unutar partije?
GEORGIEVSKI: VMRO-DPMNE je prva realna opozicija onome sto se nazivalo kao komunisticki sistem a i danas smo opozicija onome sto je naslednik tog komunistickog sistema. U tom smislu cetiri godina se borimo sa politickim protivnikom koji se koristi metodima nekadasnjeg sistema. To znaci pritisak, ubacivanje u partiji i sve ono sto je standard komunisticko policijske drzave. Kada se ima u vidu da se borimo sa jednim takvim protivnikom nakon cetiri godina mi smo i previse ponosni sto i dalje imamo veliko clanstvo i sto i dalje ostajemo realna politicka snaga. Kada bi na nasem mestu bile partije koje su danas na vlasti, one bi se do sada vise puta rasturile. Mi smo nekoliko puta izisli sa dokumentima o radu Sluzbe za drzavnu bezbednost. Na zalost, javnost i medijumi nisu dokraja objasnili ta dokumenta nego su optuzivali VMRO-DPMNE da falsifikuje te dokumente. Ispalo je da je SDB (Sluzba drzavne bezbednosti) u pravu i pokraj toga sto se radilo o video materijalima gde se vidi kako policija vrbuje clnaove nase partije. Tu su bili i evidentni dokazi o telefonskim prisluskivanjima. Ipak na sve to gluvo je ostalo sve ono sto se naziva nezavisno sudstvo i nezavisnim novinarstvom. Sto se tice unutrasnjih tendencija o promeni mi smo uvek imali sluha za svakog ko zeli promene. Svaki politicki stav je bio tolerisan sve do trenutka kad se taj stav postaje neprijateljskim. Evo, to se moze vidjeti pri posednjem otcepljenju nasih poslanika, pa i u ranijim slucajevima. Jedan od glavnih primedbi je bila da puno napadamo predsednika Gligorova i da on navodno vodi dobru politiku. Poglednuto iz aspekta partiskih interesa to pretstavlja izdaju.
AIM: Kontinuirano vas prate optuzbe o probugarskoj orijentaciji vasih clanova i saradnju sa vrhovistickim organizacijama. Kako komentarisete odgovor bivseg pretsednika VMRO-SMD u Bugarskoj koji je na pitanje o saradnji sa vama odgovorio da ne bi hteo o tome da prica kako ne bi naskodio svojoj braci u Makedoniji?
GEORGIEVSKI:Ja licno nisam imao nikakvih kontakta sa VMRO- SMD a ne verujem da su nekakve kontakte imali i clanovi politickog rukovodstva partije. U optuzbama neki se pozivaju na to sto smi mi dobili poziv za ucesce na njihovom kongresu, pa fala bogu svaki moze dobiti pokanu ali drugo je pitanje dali ce neko ucestvovati. A sto se tice izjave Goceva to pitajte njega.
AIM: U makedonskoj javnsoti je prilicno prisutno mislenje da ukoliko bi vasa partija bila na vlast da Makedonija ne bi mogla izbeci rat.
GEORGIEVSKI: Recicu vam sledece: jedini faktor koji je celo vreme govorio da ce se Jugoslavija raspasti ratom i da Makedonci treba da se izvuku iz tog rata je bio VMRO-DPMNE. S druge strane faktor koji je govorio da JA treba da se sacuva su partije koje su danas na vlast. Sada vam mogu reci sledece: dobro je sto je pobedio koncept nase partije i sto nemamo rata i dobro je sto nije pobedio koncept Gligorova. Jer kada bi pobedio njegov koncept o tome da makedonska armija ostzane u sklopu JA onda bi Makedonci jos uvek ginuli za srpske interese u Bosni i Hercegovini. To je najbolji odgovor o tome ko je bio za mir a ko za rat.
AIM: Moram vam postaviti jos jedno hipoteticno pitanje. Sta bi se desavalo u kljucnim momentima ukoliko bi ste vi imali vlast u rukama?
GEORGIEVSKI: Mogu reci da sigurno ne bi bilo rata u citavoj Jugoslaviji. Ovo kazem jer mislim da su jedni od glavnih krivaca za taj rat Gligorov i Izetbegovic. Secam se na prebrojavanja u ono vreme. Prvo je bilo 4:2 za one koji su za federaciju, zatim je bilo 2:2 ali nikada nije bilo 4:2 za one koji su za konfederaciju. Ja vas uveravam da kad bi bilo jos iz pocetka 4:2 za one koji su za konfederaciju odnosno za samostajnost, protiv unitarista u Srbiji i Crnoj Gori, nikada ne bi bilo rata. Jednostavno politika Gligorova i Izetbegovica je ohrabrila Milosevica i dala mu poene na medjunarodnom planu. Zatim je usledila i konkretna pomoc da ojaca armiju i da je pretvori u srpsku. Uveravam vas da ukoliko bi Gligorov i Izetbegovic jos na pocetku podrzali koncepciju o konfederaciji da nikada ne bi doslo do rata jer taj rat jednostavno politicki ne bi bio dozvoljen.
AIM: Bolna tacka u Makedoniji su medjunacionalni odnosi. Mnogi su prognozirali i jos prognoziraju da ce rat u Makedoniji izbiti bas iz tih odnosa. Sta bi ste uradili u ovoj sveri kada bi ste bili na vlast.
GEORGIEVSKI: Nasi stavovi su jasni. Mi stitimo prava svih malcinstva koja zive u Makedoniji. Svi svetski standardi treba da budu sprovodjeni ali mi bi se isto tako suprotstavili svim separatistickim tendencijama i ekstremno nacionalistickim stavovima. To je nasa formula. Politika Gligorova nije donela nikakve rezultate u proteklih cetri godina u sferi medjunacionalnih odnosa.
AIM: Dali mislite da su Albancima u Makedoniji data previse prava?
GEORGIEVSKI: Cinjenica je da su neke stvari nedozvoljive. Na primer upis na fakultetima po klucu ili zaposljavanje u Ministarstvu unutrasnjih poslova i odbrane. Mislim da ti potezi diskriminiraju preostalo gradjanstvo u zemlji. Ako se jos dozvoli Univerzitet na albanskom to su prava koja sigurno nisu u domenu manjinskih prava vec je to promocija Albanaca kao konstituivni narod u Makedoniji.
AIM: Partner u koalicionoj vladi je i albanska partija PDP. Sta mislite o njihovom ucescu u kolaiciji i kako to utice na ukupnoj atmosferi?
GEORGIEVSKI: Takva koalicija govori o preostalim partnerima. Fakt je da su bivci komunisti izgubili na izborima i da ih na vlast odrzavaju jedino albanske partije. To je koalicija od interesa koja nema svoju programu ili politicku platformu.
AIM: Pojedini clanovi albanskih partija tvrde da imaju zajednicke tacke sa vasom partijom. S tim su suglasni i neki clanovi takozvane radikalne albanske frakcije. Dali je moguca koalicija izmedju VMRO-DPMNE-a i radikalne albanske frakcije. Odnosno, dali je moguca koalicija VMRO-DPMNE-a sa nekom partijom Albanaca u Makedoniji?
GEORGIEVSKI: To zavisi od njihovih stavova. Ako neka od tih partija se suoci sa realnoscu i svati da su Albanci sa manjina u Makedoniji i da treba da traze svoja manjinska prava onda bi mogli da razmisljamo. S tim sto bi trazili jednu unapred datu lojalnost prema makedonskoj drzavi. Sto se tice zajednickih tacaka, mozda nam je zajednicko s nekim sto zelimo da srusimo ovu vlast ili mozda imamo slicnosti u ekonomskom programu. Ali ipak te zajednicke tacke su u manjini u usporedbi sa onim sto nas razdvaja. Cinjenica je da sve albanske partije iznose stav da su Albanci konstituivni narod u Makedoniji.
AIM: Blize se izbori: dali i ovog puta ce vas glavni adut biti nacionalni?
GEORGIEVSKI:Nacionalna karta ce uvek biti interesantna za Makedoniju kada zivimo i jednom opkruzenju kakvo je danas. Svaki Makedonac koji malo razmislja bice svestan da se ne moze bez nacionalne politike. Uostalom danas nema drzave koja ne vodi nacionalnu politiku. I ne znam sta je strasno da se i u Makedoniji vodi nacionalna politika. Mi cemo i ovog puta nastupiti sa jednom nacionalnom programom koja ce biti pojacana jednom temeljitom ekonomskom programom i razume se onim sto se naziva greska aktuelne Vlade. A to su kriminal i korupcija koji su se desile ovoj Vlafdi.
AIM: Dali u toj vasoj nacionalnoj kampanji opet cemo cuti parole tipa "smrt siptarima", "satare za siptare", "siptari van iz Makedonije" itd.?
GEORGIEVSKI: Ni ja ni clanovi uzeg politickog rukovodstva nisu izgovorili takve parole. Inace to meni smeta kao politicaru.
AIM: Cuje se da izbegavate novi Kongres zbog unutrasnje situacije. Kada ce se odrzati vas sledeci Kongres i dali ce on biti odrzan u Solunu kako je bilo obecano na prvom Kongresu?
GEORGIEVSKI: Nas je prvi kongres bio jedan od najuspelijih Kongresa. Sto se tice sledeceg oko njega nema nema nikakvih problema, a to za Solun bio je ispad pojedinca koji nema nikakvih realnih osnova.
Razgovarao je: BORJAN JOVANOVSKI