PROJEKTI - BEBA UNIVERZUM

Sarajevo Jul 25, 1994

SVEMIR NA KUCNOM PRAGU

Za vrijeme opsade umjetnost je u Sarajevu dokazala da snaga kreativnosti moze duhovno podrzati ljude i u nezamislivim okolnostima razviti ideju o slobodi, ohrabrujuci duh tolerancije i multikulturalizma. Rodjena tek "Beba Univerzum" ima namjeru da promovise nove umjetnicke forme koje ce usmjeriti umjetnicku misao u dolazecem vijeku.

AIM Sarajevo, 22.07.94 Nedavno je jedan francuski glumac, cija je predstava "Chorul", Teatra du Radeau iz Lemona deset dana gostovala u Sarajevu, rekao: "Mi smo mala bica, ali nalazimo nesto zajednicko sto nam daje smisao, samo po sebi. Mada je tesko stajati na ulazu u taj svijet. U teatru, to vam je kao da stojite na pragu, vrata vam se otvore i pred vama puknu prostor i vrijeme... Prvi pokret koji cete u tom trenutku napraviti vrlo je delikatna stvr, materija krhka i lomljiva poput case od najfinijeg kristala..."

A prvi plac tek rodjenog djeteta? Annie Liebovitz, jedan od najboljih fotografa na svijetu (dnevni honorar za pojedina snimanja iznosi i nekoliko hiljada dolara) dva puta je boravila u Sarajevu. Prvi put je uradila sjajnu izlozbu portreta, a drugi put nacinila malo remek-djelo. U januaru 1944, kada je na ulicama prosjecno ginulo desetoro civila, snimila je tek rodjenu bebu. Fotografija bebe sa jos nepresjecenom pupcanom vrpcom bice iskoristena za poster "Bebe Univerzuma". Pod ovim simbolicnim nazivom u Sarajevu se odrzava ljetnji umjetnicki festival. Radi se o medjunarodnoj manifestaciji koju zajedno organiziraju Medjunarodni filmski i teatarski festival (nastao iz nekadasnjeg Festivala malih i eksperimentalnih scena od kojih je u nazivu zadrzao onu prepoznatljivu skracenicu MES) i FAMA Internacional (producentska kuca na cijem je celu rediteljka Suada Kapic).

Na celu MES-a nalazi se reditelj Haris Pasovic, ove dvije ratne sezone inicijator mnogih medjunarodnih projekata, covjek koji je iz "bijelog svijeta" dosao u Sarajevo pretrcavajuci preko piste, iste one preko koje su po cijenu da budu ranjeni, a zabiljezeno je na desetine smrtnih slucajeva, bjezali iz okupiranog grada:

  • Za vrijeme opsade - rijeci su Harisa Pasovica - umjetnost u Sarajevu je dokazala da snaga kreativnosti moze duhovno podrzati ljude i u nezamislivim okolnostima. Kreativnost razvija ideju o slobodi, ohrabrujuci duh tolerancije i multikulturalizma. Sarajevo je pokazalo da je sloboda (oslobadjanje) proces u kom je umjetnicka ideja presudna na svakom nivou razvoja, pocevsi od elementarnog opstanka. Umjetnost oslobadjanja ukljucuje razlicite modele i vjestine, stare i nove. U ovom procesu sa etickog gledista, jasan um i sposobnost slobodnog protoka emocija su sustinski element. Nova naucna dostignuca su vazna kao i tredicija. Razvoj novih modela kulture je vazan kao i nasljedje. "Beba Univerzum" ima namjeru da promovise nove umjetnicke forme koje ce usmjeriti umjetnicku misao u delazecem vijeku.

Suada Kapic za "Bebu" je kreirala bosansku kucu (na platou ispred Narodnog pozorista), Muzej opstanka sa eksponatima koji svjedoce o nasem duhovnom otporu u dvogodisnjoj opsadi. Kucu je "gradila" arhitektica Ognjenka Finci i svojevremeno je u njoj trebalo da se igra "Bomba od zelea", predstava rekonstrukcije opsade. Kako se mnogo toga promijenilo, Muzej opstanka sada svjedoci o bitno drugacijoj fazi:

  • To je faza - kaze Suada Kapic - u kojoj gradjani nadilaze bukvalni nivo prezivljavanja, uronjeni u duhovni otpor destrukciji normalnim nastavljanjem rada i stvaranja. A to je cisti fenomen , neponovljiv i na granici nemoguceg. Ovaj muzej je samo dio mog projekta "Opstanak" koji je nastao iz ogromne potrebe da se ne zaboravi. Da se pokaze svjetu da je poslije sarajevskih masakra postojanje deklaracije o pravima covjeka bezvrijedno, besmisleno. Jer, da nije, ovo se ne bi dozvolilo.

I dok se ovih dana u Sarajevo dolazi sa svih strana, pomenimo samo filozofske sesije u Akademiji nauka i umjetnosti u okviru skupa Stanje opsade - Susret u centru, ili dolazak Bii Anderson sa kolegama iz Kraljevskog dramskog centra iz Stockholma, kako bi se uvjerilo u to cudo u svijetu umjetnosti - rodila se "Beba Univerzum", ime je dobila po imenu teorije o modernoj fizici ciji je tvorac jedan od najslavnijih zivih fizicara Stiven Houking. Dugo se mislilo da je Crna rupa (pojam koji oznacava nistavilo sto nastaje u svemiru usljed kolapsa neke zvijezde) kraj svakog postojanja. Sada se radja jedan novi svemir. Beba Univerzum!

Nasa "Beba Univerzum" svjedoci novu duhovnost poslije kraja svijeta nama poznatog. Bile su u ovom uzasu dovedene u pitanje sve civilizacijske tekovine u Evropi. Poslije toga stvari se ne mogu zakrpiti, a tragovi izbrisati. Ono sto se dogodilo pokrece potpuno u novom smjeru istoriju razvoja ljudskog duha. Buducnost ce definisati pojedine smjerove tog razvoja, a ono sto je bilo zacetak kulturnom otporu sada vec postaje samostalni svijet, a to je Beba Univerzum. Kao i za svaku bebu, ne znamo u sta ce se razviti, u kakvog covjeka, u kakav svijet. Ali znamo da ce biti postena, hrabra i pametna - kaze Haris Pasovic.

Rodila se u jednom spomenickom kompleksu iz 16. vijeka, Svrzinoj kuci, jedinstvenom arhitektonskom spoju jednostavnosti ljepote i filozofije zivljenja. Prije svecanog otvaranja (izlozba slika Osmana Arslanagica) Pasovic nas je pozvao na party - tog dana mu je trideset i treci rodjendan - sa zvrkovima bureka sto ga je spremila njegova majka, marcipanima i sokom. Vode bilo nije u avliji Svrzine kuce, a ipak kao da cujem njen zubor dok glumci u tisini listaju stranice knjige Paula Austera "U zemlji posljednjih stvari". Postujuci cinjenicu da je napisana 1986, ona je zacudjujuce svjedocenje o iskustvu sarajevske opsade! Po njoj Pasovic radi novu predstavu za "Bebu Univerzum", u kuci bosanskoj, na njenom pragu, na vratima pred kojima puca prostor i vrijeme.

Nada Salo