INTERVJU SA STJEPANOM MESICEM
AIM, ZAGREB, 19.7.1994. Hrvatski nezavisni demokrati razisli su se s HDZ-om na nekoliko tocaka - kazao nam je na pocetku razgovora predsjednik nove stranke na hrvatskoj politickoj sceni Stipe Mesic, kojeg smo zamolili za razgovor nakon sto je smjenjen s funkcije predsjednika Sabora i pod prijetnjom oruzja deloziran iz svog dotadasnjeg kabineta i zapoceli ga upravo pitanjem o razlozima njegovog i njegovih sadasnjih stranackih kolega razlaza sa njihovom dosadasnjom strankom Hrvatskom demokratskom zajednicom. Mesic pojasnjava: Jedan je rad u stranci i rad stranke, drugo je pitanje bilo funkcioniranje pravne drzave, odnosno zastita pojedinca i kolektiviteta i kao trece, last but not least, Bosna i Hercegovina. Naime, iluzija je da je moguce podijeliti BiH, jer rat Hrvata i Muslimana bio je upravo na toj crti. A podijelom Bosne i Hercegovine, stvorila bi se Velika Srbija, koja bi sa sobom povukla tzv. krajinu, cime bi Hrvatska postala invalidna. Znaci, iluzija je razmisljati da je moguca podjela BiH i ocuvanje cjelovitosti Hrvatske. To je, najkrace, sustina naseg razlaza s HDZ-om.
AIM: Kakav je stav HND-a o najnovijem prijedlogu za rjesenje BiH krize?
MESIC: Taj prijedlog, u izvjesnom smislu, sankcionira osvajanja. Prakticno, nagradjuje agresiju, pa stoga nisam siguran da ce on biti proveden. Jer, Bosnjaci, koji su najvise zainteresirani za opstanak BiH, ne znam da li, uz ove uvjete, mogu prihvatiti prijedlog Kontaktne skupine. Vjerojatno ce traziti dodatna jamstva, a jedno od njih je da se postave medjunarodne snage na granicu izmedju BiH i Srbije.
AIM: Povukli ste zahtjev za ocjenom ustavnosti svog razrjesenja s mjesta predsjednika Sabora. Zasto ?
MESIC: Tuzbu sam podigao kako bih dobio judikat Ustavnog suda kojim bi se dokazao nelegalni izbor predsjednika Parlamenta, provedeno razrjesenje i na kraju - da je ilegalan sadasnji rad Zastupnickog doma. Jer, radi se o sjednici Kluba HDZ-a pojacanog s nekoliko zastupnika drugih stranaka. Sve u svemu, smatrao sam da cu dobiti misljenje Ustavnog suda na koje nitko nece imati utjecaja. Medjutim, pobrinuo se Vladimir Seks, potpredsjednik Vlade, da unaprijed kaze kakva ce biti presuda Ustavnog suda, a iz pouzdanog sam izvora, saznao i da je mijenjan datum odrzavanja sjednice Suda, pa je tako ona sazvana dan prije, no sto je Nedjeljko Mihanovic pozvao zastupnike da se pojave na sjednici tzv. Zastupnickog doma. Sve je to poljuljalo moje povjerenje u objektivnost Ustavnog suda, pa sam povukao tuzbu.
AIM: Je li ta Vasa odluka bila ishitrena, osobito u svjetlu delozacije iz sluzbenih prostorija, koja je bila provedena pod prijetnjom oruzja?
MESIC: Iseljenje predsjednika Sabora i nacin na koji je provedeno, samo je kontinuitet nasilja nad Parlamentom. Buduci da je gospodin Mihanovic ilegalno izabran na sjednici Kluba zastupnika HDZ-a, da oporba nije bila ni pozvana na sjednicu Sabora, a ja sam trebao posluziti u cilju davanja legaliteta tom njihovom skupu, smatram da ni moje razrjesenje ni izbor Mihanovica nisu zakoniti. Zbog svega toga, drzim, da sam trebao ostati u sluzbenim prostorijama, dok se cijelo to pitanje ne rijesi ili politickim konsenzusom ili na drugi nacin. Medjutim, desilo se nesto sto granici sa zdravim razumom. Ja sam 71. godine, takodjer, bio razrjesen funkcije, ali zbog hrvatskog nacionalizma. No, moram vam reci da sam u to vrijeme, komunisticke diktature, s novoizabranim predsjednikom opcine bez ikakvih problema dogovorio da, dok sredim svoje spise i zaostale poslove, budem u sluzbenim prostorijama. Sada je, medjutim, izvrsen prepad kakav se ne pamti ni u jednoj parlamentarnoj praksi. Jer, naoruzani su strazari zauzeli moj kabinet, a i dalje pod oruzjem stoje ispred njega. Nikad u zivotu nisam nosio oruzje, pa ne razumijem cemu ta predstava i kome treba oruzje u hrvatskom Parlamentu.
AIM: Kada ste vec spomenuli predstavu, je li i protekla izvanredna sjednica Zastupnickog doma bila svojevrsna predstava, s obzirom da je za rujan najavljena parlamentarna rasprava i donosenje konacne odluke o daljnjem boravku mirovnih snaga UN-a u Hrvatskoj?
MESIC: Interesantno je da se ovom sadasnjom, pomalo euforicnom, akcijom protiv UNPROFOR-a, pokusava dovesti sve te ljude koji su izgubili svoje bliznje, domove i imovinu koju su cijeli zivot stjecali, kao zivi zid ispred Mirovnih snaga UN-a, toboze da izvrse pritisak. A prema kome bi se proveo pritisak? Prema golobradim mladicima koji nemaju nista s potpisima koji su stavljeni pod dokument, temeljem kojeg su stigli u Hrvatsku, a mnogi od njih se, nazalost, nikad nisu vratili svojim kucama. Taj je potpis stavio predsjednik Tudjman i ako netko sada treba rjesavati problem neucinkovitosti UNPROFOR-a, onda je to hrvatska diplomacija i predsjednik osobno. Naime, oni su se slozili da UNPROFOR dodje i da se institucije hrvatskog sistema ne primjenjuju na podrucjima koje ce Mirovne snage kontrolirati, sve do postizanja konacnog politickog rjesenja. A u tim dokumentima nije naveden rok do kada se rjesenje mora postici, pa onaj koji je sve to potpisao dovodi u zabludu ljude koji misle da se tim pritiskom moze nesto uciniti. Pritisak treba provesti prema predsjedniku Tudjmanu da ne potpisuje sve sto mu se donese na stol, nego da prvo konzultira i prognanike i Sabor i Vladu i javnost. On, medjutim, sve potpisuje, a onda trazi da drugi za njega vade kestenje iz vatre.
AIM: Podijeljenja su misljenja o karakteru izvanredne sjednice kao nacina za prevladavanje parlamentarne krize. Dok su jedni misljenja da je znacaj same teme, u stvari, bila posredna HDZ-ova ponuda da se opozicija bez pognutih glava vrati u Sabor, drugi su je skloniji tumaciti kao prozirni mamac. Kojoj bi se ocjeni Vi priklonili ?
MESIC: To je trik vodstva HDZ-a kojim zeljelo navuci oporbu da udje u Sabor, jer bi na taj nacin, toboze, pokazali svoju zrelost i odanost Hrvatskoj. Mislim da je to racun bez krcmara. Cujem da je sjednica sazivana i zbog zelje dijela zastupnika vladajuce stranke da se na njoj donese izborni zakon koji bi odgovarao samo HDZ-u te da se potom raspisu izbori. Drzim da se naprosto radi o smicalici koja s UNPROFORM nema nikakve veze. A da ih je interesirao stav opozicije o UN-ovim mirovnim snagama, imali su dovoljno vremena da ga cuju na nasem sastanku Klubova opozicijskih i nezavisnih zastupnika ili se o njemu informiraju iz teksta Rezolucije.
AIM: Od kada ste najavili svoj odlazak iz HDZ-a mnogo je negativnog receno o Vama osobno, o Vasem dosadasnjem radu kao i steti koju ste Vi i ostali clanovi HND-a nanijeli stabilnosti i ugledu Hrvatske. Tijekom nedavne posjete Hrvatskoj, predsjednik Parlamentarne skupstine Vijeca Europe g. Martinez, ustvrdio je da ste Vi pomogli u otklanjaju opasnosti da se Hrvatskoj "zalupe vrata" u tu instituciju, a nije bez primjedbi prosao ni medjusobno vrlo srdacan zagrljaj s Vama?
MESIC: Gospodin Martinez i ja smo prijatelji, a zblizile su nas vrlo slicne opcije. Obojica se zalazemo za promociju demokratskih procesa, zastitu gradjana i kolektiviteta, rjecju - puniji zivot svake osobe u Europi. Upravo sam ga ja i pozvao u Hrvatsku, iako sam u nekim novinama procitao da mu je poziv uputio Nedjeljko Mihanovic, koji vjerojatno nije znao ni da je on ziv dok smo se mi sastajali u Australiji i po Europi. Oni koji zele i dalje vladati bez mehanizama pravne drzave i koji su se okoristili na ovom nesretnom ratu, cak i takvim glupim potezima kao sto je moja nasilna delozacija, zele zaustaviti put Hrvatske ka europskim integracijskim procesima. Stetu nasoj drzavi nanose oni koji bi opet vladali jednostarnacki, a ne oporba koja ukazuje na takve pokusaje uvodjenja jednoumlja. Vjerujem da je gospodin Martinez shvatio nase poruke i da je i nase stajaliste i svoje misljenje iznio predsjedniku Tudjmanu, koji vrlo dobro zna tko mu, iz najblizeg okruzenja, suflira da autoritativno vlada. Pa i njemu je jasno da u trodiobi vlasti, sva moc ne moze biti koncentrirana u jednoj kancelariji.
AIM: Gospodin Martinez pozvao je opoziciju da se vrati u Sabor kako se ne bi zaustavio razvoj demokracije u Hrvatskoj.
MESIC: Svakako, ali HDZ-e mora shvatiti znacaj postivanja procedure i biti voljan rjesenjima kroz konsenzus. Jer, ne moze se samo od oporbe traziti ustupke, odnosno njena kapitulacija. I predsjednik Tudjman mora shvatiti, koliko god je za hrvatsku demokraciju vazno sto radi vecinska stranka, da je isto tako vazno sto misli opozicija. A procedura u radu Parlamenta tu ima neosporan znacaj, bas kao i zastita prava na drugacije politicke stavove. A od pojave HND-a ispoljena je nezapamcena netolerancija u Saboru, a pljuste i otkazi i ciscenja kao u najblistavija boljsevicka vremena.
GORDANA SIMONOVIC