NOVINE U BOSANSKOHERCEGOVACKOM PLATNOM PROMETU
MARKA ZVANICNA VALUTA
Odlukom Predsjednistva RBiH zvanicna valuta u ovoj zemlji postaje njemacka marka. Nesto ce se, ipak, moci placati i u bh. dinarima cim im se oduzmu cetiri nule.
AIM, Sarajevo, 5.07.94. Nije poznato sto Njemci o tome misle, ali njihova marka je od prije par dana, odlukom Predsjednistva RBiH - zvanicno sredstvo placanja u Bosni i Hercegovini! Naime, utvrdjivanjem uvjeta pod kojima se prava, obaveze i poslovi u zemlji mogu izvrsavati stranim sredstvima placanja, ovdasnje je Predsjednistvo tek legaliziralo fakticko stanje na trzistu. Za razliku od slicnih organa pojedinih republika bivse Jugoslavije ovom nije, cini se, u sveopcem ratnom kaosu bilo nimalo tesko priznati svu nemoc domace valute.
Istina, precizirani su neki izuzetci u kojima ce bosanskohercegovacki dinar ostati jedino sredstvo placanja, poput drzavnih poreza, taksi ili stambenih dazbina, kako bi bar koliko- toliko bila ocuvana moc domace valute. No, u svim ostalim slucajevima privredni subjekti odredjivat ce, po osobnoj volji, nacin kako ce naplacivati svoja potrazivanja. Nesumnjivo, u njemackim markama. Primjerice, i zdravstvene ustanove ce za odredjene usluge inkasirati najdrazu balkansku valutu. Nju ce, pak, sto je takodjer novina, ovdasnje tvrtke ili njihovi vlasnici moci posjedovati na deviznim racunima u bankama. Dapace, to ce biti obavezno ukoliko se opredijele za naplacivanje usluga u devizama. Nesporno preimucstvo njemacke valute nad svima ostalima, ova se cak jedno vrijeme mijenjala u odnosu na americki dolar u omjeru 1 naprama 2, uvjetovalo je da DEM postane osnovna jedinica u buducem deviznom poslovanju. Naplacivanja u drugim valutama vrijednovat ce se iskljucivo konverzijom spram marke.
Na pitanje tko ce garantirati isplatu deviznih sredstava korisnicima takvih racuna u bankama, Alija Selimovic, tajnik Predsjednistva RBiH, tvrdi kako ce to biti drzava! Kao dokaz odlucnosti da ce to uistinu biti ucinjeno Selimovic veli da se drzava usvajanjem ovakvih propisa opredijelila za slobodu postojanja deviznog poslovanja i vlasnistva nad devizama.
Ugnjeteni bosanskohercegovacki dinar je pored ove financijske "okupacije" stranaca, izgubio i svoje cetiri nule. Naime, istom odlukom o legaliziranju marke kao zvanicne valute Predsjednistvo BiH denominiralo je ono sto od bh. dinara ostaje sto je, pak, prva jaca kreditno monetarna odluka od uvodjenja dinara 17. kolovoza 92. godine. Razlozi za oduzimanje cetiri nule ovom dinaru uvelike je poznata svima sa ovih prostora. Ma koliko zvucalo poznato, Selimovic tvrdi kako je to uradjeno prije svega radi velike inflacije te kako je Narodna banka BiH vec pripremila sve za stampanje novih dinara a uskoro slijedi njegovo pustanje u promet i povlacenje starih novcanica.
Inace, usprkos ogoljenom dinaru Sarajlije i dalje vise vole svoju novu, njemacku valutu, mada je sve rijedje vide u svojim dzepovima. I strasno brinu za njen tecaj. Moglo bi nekom pasti na pamet da joj se otkine koja nula...
Drazena Peranic