ISPITIVANJE "NOVE MAKEDONIJE"
POVECAVA SE BROJ NEOPREDELJENIH GLASACA
30.06.1994
Glasacko telo u Makedoniji naglo gubi poverenje u partijama koje su prisutne na politickoj sceni. To dokazuje istrazivanje "Nove Makedonije", ciji su rezultati ovih dana saopsteni javnosti na stranicama istoimnog vesnika koji je blizak vladinim krugovima. Rezultati ove ankete pokazuju da na sledecim izborima najveci procenat glasova dobice SDSM (14 %) i PDP (najveca partija Albanaca - 14%). Razume se, ako se do tada ne promeni raspolozenje simpatizera ove partije. Ono sto iznenadjuje jeste povecani broj onih koji su neopredeljeni i od 5,33 otsto u 1991 godini sada njihov posztotak iznosi neverojatnih 35,67. Nekadasnjo izbiracko telo najvece opozicione partije VMRO-DPMNE od 18,67 % u 1991 godini sada je stopljeno na 7,33%. Ovo je najverojatno rezultat posljednih previranja u ovoj partiji pri cemu je izasao na povrsini necisti ves celnih ljudi ove partije koji su javno obvinjeni da vode probugarsku politiku.
Trenutno raspolozenje biraca u Makedoniji odredjuje u trenutno stanje u koje se nalazi njihova drzava. Ocigledno da su oni vise ocekivali od svojih partija a i od novog politickog poretka. Procenat onih cija su ocekivanja ispunjena iznosi 9 % naspram 2,67 % koji su sasvim razocarani i 25,67 % onih koji smatraju da partija i licnost za koju su glasali nije ispunila ono sto su ocekivali. Zacudjuje podatak da vise od pola ispitanih (52,00%) ne znaju koji su razlozi zbog kojih bi glasali za neku partiju. Procenat onih koji ce svoju odluku zasnivati na izborni program partije je 28,33 %.
Nema sumnje da su gradjani Makedonije najvise razocarani radom Republickog Parlamenta. Zato cak 53,67 % ispitanika u anketi "Nove Makedonije" su pozeljeli da se nakon novih izbora poveca efikasnost ovog najviseg drzavnog doma. Veliki procenat (20%) ne ocekuju da se bilo sta promeni dok ostali smatraju da je neophodna veca politicka kultura u parlamentu.
Struktura ispitanih, prema podacima koji su obelodanjeni u dnevnom listu "Nova Makedonija" je sledeca: Makedonaca 72,67 %, Albanac 19,67 %, Srba 4%, Vlahe 0,67%, Turaka 0,33% i 2,67% iz "druge nacionalnosti". Sto se tice religiozne pripadnosti, 77 % su pravoslavci, 19,67 % muslimani a 0,67% katolici. 88% ispitanih su izjavili da nisu clanovi nijedne partije. Za razliku od povecavanja broja onih koji nemaju jos jasan stav kojoj partiji da daju svoj glas ciji se procenat radikalno povecan, broj onih koji ne bi glasali smanjuje se: od 21% oji nisu glasali 1991 sada 17,33% ne bi glasali za nijednu partiju. Od partija koja su oformljena nakon visepartijskih izbora, samo Demokratska Partija na cijem je celo Petar Gosev moze da racuna na 8,33 % glasaca.
Svakako da je najzanimljiv onaj deo ove ankete gde se ispitanici izjasnjavaju za partiju za koju su glasali na prvim visepartiskim izborima i za koju partiju bi glasali kada bi se izbri odrzali sada. Ako se sudi po rezultatime ove ankete, najstabilnu birocko telo imju albanske partije PDP-NDP; 97,5 % njihovih simpatizera opet bi dali glas kandidatima ovih partija. To potvrdjuje da sto se tice nacionalne podvojenosti i iduci izbori nece se puno razlikovati od onih u 1991 godini. Socijalisticka Partije Makedonije moze na sledecim izborima da se oprosti od parlamentarnih klupi: nijedan od onih koji su na prvim izborima dao glas ove partije ne bi opet glasao za nju. Medju partijama koje gube simpatizere jeste i VMRO-DPMNE. Interesantno je to da 7,69 otsto nekadasnjih glasaca za ovu partiju, sada bi glasali za SDSM. Nije nezanimljiv podatak koji proizlazi iz ove ankete da celih 19,44% onih koji su 1991 godine glasali za SDSM sada su politicki neopredeljeni i ne bi glasali za nijednu partiju a 5,56 otsto njenih nekadasnjih glasaca sada su simpatizeri njihovih najvecih politickih "neprijatelja" - VMRO-DPMNE. Podaci ove ankete jos pokazuju da najveci procenat "otpadnika" iz drugih partija prikuplja Demokratska partija Petra Gosseva. Sadasnji njeni simpatizeri su sacinjeni od 5,88 % nekadasnjih VMRO-vaca, 17,65% su nekadasnji simpatizeri SDSM, 5,88% liberalci. Ova partija najveci broj simpatizera ja previkla kod onih koji na prvim visepartiskim izborima nisu glasali za nijednu partiju. Dakle sa pravom poznavaoci ovdasnjih politickih prilika tvrde da Petar Gosev na sledecim izborima moze sve iznenaditi. Imajuci u vid nestabilnost ovog dela regiona a i nestabilnost glasackog tela u Makedoniji, ove brojke do kraja godine kada se trebaju odrzati izbori mogu biti sasvim razlicite. Ono sto ce bez sumnje ostati neizmenjeno jeste nacionalna "opredeljenost" birackog tela: svaki ce glasati za kandidata iz svog nacionalnog tabora. Ostaje da se vidi jos samo to dali ce se i dalje igrati na nacionalisticke karte koje na ovim izborima mogu imati kobne posledice za Makedoniju.
T.A.