ZABRANJEN "START NOVE GENERACIJE"

Zagreb Jun 26, 1994

Upravo kada je zavrasavan cetvrti broj magazina "Start nove generacije", Trgovacki sud u Zagrebu privremeno je, do okancanja parnice, zabranio njegovo izdavanje. Parnicu je, inace, pokrenulo Novinsko-izdavacko poduzece Revije Vjesnik svojom tuzbom u kojoj tvrdi da je izdavac "Starta nove generacije" "izdao list u kojem je u naslovu graficki i te kako akcentirao rijec 'start' te se koristio mogucnoscu asocijacije kod kupaca lista na sadrzaj i kakvocu bivseg tuziteljevog lista". Misli se pritom na magazin "Start" koji je prestao izlaziti 1990. godine, a i NIP Revije Vjesnik su u stecajnom postupku i po njegovom okoncanju, najvjerojatnije ce prestati postojati. Zvonimir Krstulovic, glavni i odgovorni urednik "Starta nove generacije", sudsku odluku smatra tragikomicnom jer se sud bavi "mogucnostima asocijalcije kod kupaca, trzisnom produktivnoscu i grafickim analizama". On smatra da je zabrana politicke naravi i da je ona motivirana pisanjem "Starta nove generacije" jer "da nismo pisali o kuni, kako smo pisali, da nismo pisali o Tudjmanu, kako smo pisali, da nismo pisali o ubojstvima, rusenju kuca, aktualnom ovdasnjem terorizmu, latinoamerikanizaciji Hrvatske i svim trenutnim neslobodama u Hrvatskoj..., do ove zabrane ne bi doslo". Krstulovic smatra da, usprkos liberalnim zakonima koje su donijeli, hrvatski vlastodrsci nisu odustali od namjere da usutkaju nezavisne novine pri cemu se sluze razlicitim metodama i sredstvima u koje svrstava i zabranu izdavanja novine koju uredjuje. Medjutim, on i redakcija ne misle odustati i tvrde da ce se materijali pripremljenog cetvrtog broja magazina naci pred citateljima.

AIM, ZAGREB, 26.6.1994. "Start nove generacije" - jedna od nekoliko nezavisnih novina u Hrvatskoj - trenutacno nece moci izlaziti. Privremenu zabranu izdavanja "Starta nove generacije" dao je Trgovacki sud u Zagrebu, a u vezi sa sporom koji je pokrenulo Novinsko-izdavacko drustvo Revije Vjesnik. Zabrana je privremena i biti ce na snazi, kako je Sud objasnio, do okoncanja parnice zapocete na temelju tuzbe NIP Revije Vjesnik. Ovo poduzece, koje je vec u duze u stecaju i koje ce, nakon zavrsetka stecajnog postupka, vjerojatno prestati postojati, tuzilo je NIP Marjan Express - izdavaca "Starta nove generacije" - jer je "izdao list u kojemu je u naslovu graficki i te kako akcentirao rijec 'start'" te se "koristio mogucnoscu asocijacija kod kupaca lista na sadrzaj i kakvocu bivseg tuziteljevog lista". NIP Revije Vjesnik bio je, naime, izdavac magazina "Start", jedne od najpopularnijih i najliberalnijih novina osamdesetih godina, ne samo u Hrvatskoj, nego i na podrucju cijele bivse Jugoslavije. Ali, kao i vecina drugih novina, posebno onih revijalnog i magazinskog tipa, i "Start" je, nakon raspada Jugoslavije sto je znacilo gubljenje zajednickog jugoslavenskog trzista te u situaciji narastajuce ekonomske krize u Hrvatskoj, upao u financijske poteskoce te je konacno 1990. godine i prestao izlaziti. "Start nove generacije", ciji se prvi pilot-broj pojavio u veljaci ove godine, kako kaze njegov glavni i odgovorni urednik Zvonimir Krstulovic, nema nikakve veze s nekadasnjim magazinom. "Rijec je o drugoj redakciji, drugom izdavacu, listu drugacijeg naziva i o drugacijoj koncepciji magazina", objasnjava Krstulovic, podsjecajuci da je "Start", nakon blistavog perioda u drugoj polovici osamdesetih, ugasen, kako je to ocjenilo Hrvatsko novinarsko drustvo, u "vrlo teskoj profesionalnoj i komercijalnoj krizi". Objasnjenje zasto je za naziv magazina odabran "Start nove generacije", Krstulovic je iznio u uvodniku prvog pilot- broja. Prisjecajuci se omladinskog lista "Iskra", kojemu je bio urednik od 1987. do 1991., muka i sudskih zabrana (posebice jedne iz 1988. kada je list bio zabranjen zbog "krivicnog djela neprijateljske propagande"), kojima usprkos je ovaj list prezivljavao, Krstulovic je u svojem prvom uvodniku napisao: "Nepunih sest godina poslije krecem iz pocetka. Startam s novom generacijom - 'Start nove generacije'".

U obrazlozenju privremene zabrane izdavanja "Starta nove generacije", koja je stigla u trenutku kada je zavrsavan cetvrti broj ovog magazina, koji je trebao nositi datum 23. lipnja, iznosi se da "uz navedeni odnos dijelova naslova u grafickom pogledu, valja reci i da svaki dodatak rijeci 'novi' ili u ovom slucaju 'nove generacije', upravo naglasuje i podcrtava vezu koju izdavac novog lista zeli uspostaviti sa starim, jer bi inace uporabom dijela starog naziva i rijeci 'novi' bila potpuno neobjasnjiva i bez trzisno produktivnog opravdanja". Krstulovic smatra da je ovakovo obrazlozenje "tragikomicno", jer se sud bavi "mogucnostima asocijacije kod kupaca, trzisnom produktivnoscu i grafickim analizama". To je jos jedan pokazatelj vise, drzi Krstulovic, da je zabrana "politicke naravi". Objasnjava da je drzava, putem oktroiranih upravnih odbora postavljenim u novinama ovog izdavaca, dovela NIP Vjesnik u katastrofalnu situaciju, te ga sada "drzi u saci" i preko njega zapravo povlaci svoje poteze. Ono sto je navijestio u uvodniku prvog pilot-broja, otvarajuci novu novinu sjecanjem na sudsku zabranu svojeg nekadasnjeg lista, glavni urednik Krstulovic sada kaze otvoreno i bez ikakvih dvojbi: "Ocekivali smo zabranu 'Starta nove generacije'". Ali ne zbog nelegitimnosti ili "kradje" imena. "Da nismo pisali o kuni, kako smo pisali, da nismo pisali o Tudjmanu, kako smo pisali, da nismo pisali o ubojstvima, rusenju kuca, aktualnom ovdasnjem terorizmu, latinoamerikanizaciji Hrvatske i svim trenutacnim neslobodama u Hrvatskoj, kao sto smo pisali i da ne namjeravamo i dalje tako pisati - do ove zabrane ne bi doslo", objasnjava Krstulovic te dodaje kako se iza sudske zabrane ocito krije namjera "da se nezavisna redakcija lista onemoguci u kreiranju novine koja ne zali klecati pred aktualnim vlastodrzcima".

Izdavanje "Starta nove generacije" pripremano je dugo - od proljeca prosle godine kada je zavrsena pretvorba "Slobodne Dalmacije", splitskog dnevnika koji je najduze uspio zadrzati nezavisnu uredjivacku politiku, ali je konacno, u ozujku 1993. ipak zavrsio u vecinskom vlasnistvu drzave, cije su ga banke za bagatelu prodale Miroslavu Kutli, jednom od osnivaca i "zasluznih" clanova HDZ-a. Zvonimir Krstulovic, isto kao i dvadesetak drugih novinara (medju kojima su i pokretaci "Feral Tribunea") napustio je novu "Slobodnu Dalmaciju" i poceo raditi na realizaciji svojeg projekta - "Starta nove generacije". Nakon gotovo godinu dana obijanja vrata raznih svjetskih fondacija koje podupiru nezavisne medije, sto bas nije urodilo bogatim plodovima, list se konacno pojavio u javnosti prvenstveno zahvaljujuci pomoci Soroseve fondacije u Hrvatskoj - Zaklade otvoreno drustvo, koja je osigurala novce za troskove tiskanja prvih nekoliko brojeva "Starta nove generacije".

Ne samo glavni i odgovorni urednik zabranjenog magazina i clanovi redakcije - medju kojima su, uz mlade novinarske snage i neki novinari "stare" "Slobodne Dalmacije" - nego i drugi poznavatelji medijske povijesti u Hrvatskoj smatraju da najnovija zabrana neodoljivo podsjeca na vec vidjeno. "Scenarij" se frapantno podudara sa slucajem "Novog Danasa", tjednika ciji je vlasnik bio Emil Tedeschi, a radila ga je kompletna ekipa starog "Danasa", kojeg je njegov izdavac poduzece "Danas", odnosno upravni odbor poduzeca kojeg je postavila drzava - "privremeno prestao izdavati" u proljece 1992. navodno zbog "gubitaka". Kada se na trzistu pojavio "Novi Danas", izdavac "Danasa" ulozio je tuzbu, takodjer zbog imena. Sudac, koji je dobio ovaj slucaj, odmah je, prije no sto je postupak krenuo, izdao zabranu izdavanja "Novog Danasa" te potom otisao na godisnji odmor. Nakon sto je vlasnik "Novog Danasa" ulozio zalbu na zabranu, sudac je ubrzao postupak te konacno donio presudu u korist tuzenika - te je "Novi Danas", pod ovim istim imenom nastavio izlaziti. Nekoliko mjeseci nakon toga, ipak je ugasen i to zbog, kako je tada objasnjavao njegov vlasnik - nemogucnosti da se radi u normalnim uvjetima, kao sve druge novine, i da bude profitabilan. Za razliku od drugih, uglavnom drzavnih novina, "Novi Danas", usprkos potpisanom ugovoru, Vjesnikova tiskara odbila je stampati, a slicnih problema bilo je i s distribucijom, koju je u rukama drzalo takodjer drzavno poduzece Tisak.

Usprkos tome sto su donijeli liberalne zakone, koji reguliraju odnose na podrucju pisanog novinarstva, u Hrvatskoj njezini vlastodrsci, drzi Zvonimir Krstulovic, nisu odustali od namjera da usutkaju nezavisne novine. Sada se samo koriste drugacijim metodama. Nakon sto su "ubili" "Novi Danas" i nezavisno uredjivanu "Slobodnu Dalmaciju", krenuli su u juris na "Novi list - Glas Istre", srecom neuspjesno te sada konstantno pronalaze nacine da onemoguce novorodjene nezavisne medije. Tako "Feral Tribune" nastoje ekonomski unistiti - nekoliko hrvatskih duznosnika tuzilo je ovaj list, zahtijevajuci goleme odstete - a "Startu nove generacije" - u istu svrhu "usutkivanja" - dogodila se ova zabrana, istice Krstulovic. Opisujuci opcu klimu u kojoj trenutacno rade nezavisni mediji u Hrvatskoj, u prvom redu oni koji su izrazito kriticni prema sadasnjim strukturama vlasti i drugim negativnim fenomenima hrvatske stvarnosti, Krstulovic naglasava i povecan broj prijetnji koje stizu u redakcije ovih listova. "Nema pritisaka od strane vlasti ili njezinih duznosnika. Ali, anonimni pojedinci prijetili su da ce ubiti pojedine novinare "Starta nove generacije", a bilo je i najava da ce dignuti u zrak cijelu redakciju", kaze Krstulovic.

Redakcija "Starta nove generacije" najavljuje da ce se materijali pripremljeni za cetvrti, zabranjeni broj lista, ipak naci pred citateljima. Glavni urednik Krstulovic, nije zelio otkriti kako ce to ostvariti, ali, prema onome sto se dade naslutiti iz izjave redakcije, izdane u povodu sudske zabrane, cvor bi mogla rijesiti mala igra rijecima: "Kada smo pokretali 'Start nove generacije' iskljucivo smo mislili na list koji bi oznacio POCETAK NOVE GENERACIJE, ali ne generacije istodobnika, vec generacije slobodoumnika, novinarskih mladaca i novinarskih lisaca... Mislili smo da bi mogli pridonijeti plasiranju razlicitih pogleda na predmet interesa i osudjivanju poticanja rata i zagovaranja nacionalnog, raznog ili vjerskog neprijateljstva i svakog oblika diskriminacije". Na hrvatskoj medijskoj sceni mogao bi se, cini se, uskoro dogoditi jos jedan novi "Pocetak...".

VESNA ROLLER