NASTAVLJA SE SUDjENJE CLANOVIMA DALMATINSKE AKCIJE
AIM, SPLIT, 23.6.1994. Nakon devet mjeseci od eksplozije u splitskom sjedistu Dalmatinske akcije i poslije cetiri mjeseca od prvog ulaska u raspravnu dvoranu Vojnog suda u Splitu, u ponedjeljak 27. lipnja s pocetkom u osam sati pred Sudskim vijecem, kojim predsjeda sudac Dalibor Dukic ponovno se trebaju naci devetorica okrivljenih za terorizam i nedopusteno drzanje oruzja. Optuznica Vojnog drzavnog odvjetnistva tereti za miniranje prostorija Dalmatinske akcije pri cemu su ostecene i prostorije Knjizevne zajednice "Tin Ujevic" slijedece osobe: Juricu Gilica, Adversa Sladkova Nimadan Ben-Dzaraka, Ivicu Ancica, Edu Dekovica, Zorana Ercega, Bozidara Marusica, Srecka Rafanelija, Miroslava Bogdanovica i Srecka Lorgera. Trojica od njih, Ancic, Dekovic i Erceg, jos su okrivljeni "da su neovlasteno nabavili i drzali vece kolicine vatrenog oruzja i municije".
Dok se sedmorica brane sa slobode, Sladkov Nimadan Ben-Dzarak jos je u pritvoru s obrazlozenjem da nije hrvatski drzavljanin pa postoji mogucnost bijega. Od konca travnja u pritvoru je i Ancic s optuzbom za drugo krivicno djelo.
Dvojica prvookrivljenih dali su na posljednjoj raspravi u travnju svoje iskaze, a sudjenje bi se trebalo nastaviti davanjem obrane treceoptuzenog i tako redom do devetooptuzenog. Gilic i Sladkov Nimadan Ben-Dzarak u raspravi pred Vijecem Vojnog suda negirali su svoje iskaze date u istraznom postupku obrazlazuci da su ono sto tereti njih i druge okrivljene morali reci pod pritiskom policije. Iznijeli su i kako je policija vodila istrazni postupak paralelno sa vojnim istraznim sucem Zdravkom Bilanom, a sto je - kako su istakli branitelji optuzenih - mimo zakona.
Obrana dvojice prvookrivljenih, koji se terete da su podmetnuli eksploziv po nalogu ostale sedmorice, zapravo je adut i za ostale okrivljene jer po njihovim iskazima optuzba pada u vodu. Stoga ni njihovi branitelji po zavrsetku travanjske rasprave nisu krili zadovoljstvo izjavljujuci novinarima da je krajnje vrijeme da Vojno drzavno odvjetnistvo preispita svoju odluku i da vise ne inzistira na ovom politickom procesu montiranom protiv clanova Dalmatinske akcije. Ocekivali su da odvjetnistvo povuce svoju optuznicu ili da Sud donese oslobadjajucu presudu.
U medjuvremenu nista od toga nije se desilo. Dapace, javnim priopcenjem javili su se Ante Barbic, predsjednik vojnog suda u Splitu i Ivan Simic, splitski vojni tuzitelj. Oni su reagirali na ocjenu zagrebackog odvjetnika Slobodana Budaka te predsjednice Dalmatinske akcije, dr. Mire Ljubic-Lorger o ovom procesu.
Uz tvrdnju da je rijec o montiranom politickom procesu dr. Ljubic-Lorger izjavila je da ocekuje ostavku ministra unutarnjih poslova Ivana Jarnjaka te ministra pravosudja Ivice Simica. Najavila je i podnosenje prijave protiv nepoznatih pocinitelja iz Policijske uprave Split zbog propusta u istraznom postupku, a vodstvo Dalmatinske akcije podnijet ce krivicnu prijavu i protiv suca Zdravka Bilana.
U priopcenju za javnost Vojni sud u Splitu negira ocjene Mire Ljubic-Lorger i Slobodana Budaka i tvrdi da su njihove "izjave ocito neistinite i upravo su one usmjerene na stvaranje nedopustenog pritiska na sudbena tijela...". Predsjednik Vojnog suda tvrdi i da je zakonito sto je istrazni sudac odobrio razgovor policije s pritvorenim osobama "radi prikupljanja obavijesti o eventualnim suucesnicima kaznenog djela". Slicno je na Budakov intervju u "Slobodnoj Dalmaciji" reagirao i splitski vojni tuzitelj isticuci da to nije politicki proces, a da je policija "po ovlastima istraznog suca povremeno ostvarivala kontakte s dvojicom prvookrivljenih samo kad su ti kontakti bili neophodni u daljnjoj operativnoj obradi ostalih supocinitelja, a i za potrebe operativne obrade prvookrivljenog za posve drugo kazneno djelo koje nije predmetom ovog postupka". Ti kontakti - navodi Simic - dakle, nemaju nikakve veze s iznudjivanjem priznanja niti bilo kakvom prisilom nad okrivljenicima.
U medjuvremenu, Dalmatinska akcija dobila je od Gradskog poglavarstva Splita nove prostorije u Ulici bana Jelacica, ali jos ih treba preurediti za useljenje. Doznajemo i da je Vedran Antonijevic, jedan od dvojice pritvorenih i u istraznom postupku oslobodjenih optuzbe za podmetanje eksplozije podnio odstetni zahtjev kojim od Republike Hrvatske trazi 300 milijuna kuna (oko 80.000 DEM).
Kako se priblizava nastavak rasprave raste i pozornost zainteresiranih promatraca, ali s obzirom na dugotrajnost sudskog procesa sve je vise Splicana koji pitaju: zar to jos uvijek traje? Pitanje je sto ce biti i u ponedjeljak i hoce li sudjenje biti jos jednom odgodjeno ili ne? Naime, zdravstveno stanje petooptuzenog Zorana Ercega sve je teze. On je 80-postotni invalid domovinskog rata, a osim sto se krece uz pomoc stake boluje i od ulceroznog kolitisa. Za vrijeme boravka u pritvoru i strajka gladju zbog tretmana za vrijeme istraznog postupka, ta je bolest ozbiljno narusila njegovo zdravlje. Trenutno je na kucnoj njezi, a proteklih mjeseci bio je u bolnici.
LJUBICA VUKO