IZMEDJU ODBRANE I NAPADA
AIM, Novi Pazar, 11. 06. 1994.
Sandzak
Sudjenje grupi sandzackih Muslimana, osumnjicenoj za ugrozavanje teritorijalnog integriteta SR Jugoslavije, nelegalno naoruzavanje i pokusaj stvaranja nezavisne drzave Sandzak, nastavljeno je 25. maja, posle dvoipomesecne pauze. Sudiju Dragoja Tapuskovica, koji je doziveo saobracajnu nesrecu, zamenio je novi predsednik sudskog veca Dragomir Lelovac. Tokom dosadasnjeg procesa saslusano je tek 11 od 24 osumnjicenih clanova "muslimanske grupe", koji su listom odbijali osnovne naovde optuznice o formiranju paravojnih formacija i stvaranju drzave Sandzak. Alija Halilovic, jedan od osumnjicenih, ovako je komentarisao optuznicu: "Ko bi iole pametan stvarao drzavu na ovako nerazvijenom prostoru i to sa 52 puske?" Optuzeni su, ipak, priznali nelegalno naoruzavanje, obrazlazuci ga strahom od cetnickih paravojnih formacija raznih "vojvoda" i inertnoscu drzave koja je ostala nema u slucajevima Kukurovici, Sjeverin, Strpci.
Po misljenju saslusanih, sandzacki Muslimani su od pocetka rata u BiH postali dezurni krivci i taoci "visoke politike", koji se u najboljem slucaju mogu nadati karti u jednom pravcu za Anadoliju, a u najgorem - ponavljanju Sjeverina, Strbaca i Pljevalja. Posto drzava nije ucinila nista da osigura mir i sigurnost na ovim prostorima, ova grupa resila je da uzme stvar u svoje ruke i pripremi se, da u slucaju najgoreg, zastiti porodice i skupo proda svoju kozu. Svoju akciju nelegalnog naoruzavanja oni su obrazlagali kao iskljucivo odbrambenu, dok je od strane vlasti ona vidjena kao ugrozavanje teritorijalnog integriteta i sirenje islamskog fundamentalizma. Saslusani su takodje svedocili da su tokom istraznog postupka bili podvrgnuti batinjanju, maltretiranju, pritiscima i pretnjama, najcesce na racun clanova porodica (pazi sta govoris, imas decu).
Tokom dosasdasnjeg istraznog i sudskog postupka najcesce su pominjani Sulejman Ugljanin, predsednik Sandzacke Stranke demokratske akcije i Soko Ahmetovic, novopazarski biznismen i glavni dobavljac i distributer naoruzanja, protiv kojih je takodje podignuta optuznica iako se nalaze u inostranstvu. Prema optuznici, celu akciju naoruzavanja i formiranja paravojnih jedinica osmislio je i organizovao Sulejman Ugljanin dok mu je Ahmetovic bio desna ruka. Ukoliko su ove pretpostavke javnog tuzioca tacne, glavno je pitanje zasto se dvojica "glavnih organizatora" nalaze van zemlje, a na optuzenickoj klupi sede "sitne ribe". Pogotovo stoga sto su hapsenja u Novom Pazaru pocela pocetkom maja prosle godine, kada su se Uglajnin i Ahmetovic nalazili u Novom Pazaru i bili dostupni organima gonjenja.
Optuznica protiv lidera SDA podignuta je tek krajem leta prosle godine, nakon njegovog odlaska u Tursku. Ugljanin, cija je diplomatska aktivnost od tada vrlo ziva, pokusava da uveri svoje sunarodnike da njegov odlazak nije bio znak kukavicluka, vec procene da je on Sandzaku korisniji u inostranstvu, gde se bavi internacionalizacijom sandzackog pitanja, nego u zatvoru. Deo muslimanskog stanovnistva koji se seca Ugljaninovog obecanja datog u jeku muslimanskog iseljavanja da ce on biti "poslednji koji ce napustitit Sandzak", sve otvorenije kritikuje jos uvek neprikosnovenog muslimanskog vodju. Da Ugljanin ima problema i sa clanovima rukovodstva svoje stranke, narocito u inostranstvu, dokazuje otvoreno pismo clanova ciriskog ogranka kulturnog drustva "Sandzak" koji su pokrenuli pitanje Ugljaninove politicke odgovornosti i finansijskih malverzacija.
Po pitanju novopazarskog sudjenja sandzacke politicke partije jasno su se podelile po nacionalnoj osnovi, uz izuzetak SPO, koji je po ko zna koji put pocascen epitetima "izdajnicke stranke" i "umerenog krila SDA". Dok radikali traze prosirivanje istrage, isticuci da "na ovom prostoru ima bar hiljadu puta vise muslimanskih separatista", te pokretanje postupka i protiv Srba koji izbegavaju vojnu obavezu, celnici novopazarskog SPO naglasavaju da sudjenje 24-rici ima pre svega politicku pozadinu i zahtevaju pokretanje odgovornosti drzavnih organa tj. otkrivanje "ko je i zasto naoruzavao Muslimane Zastavinim oruzjem".
U najdelikatnijoj situaciji se nasla najveca muslimanska stranka SDA, ciji tezak polozaj - vec tri godine preti joj opasnost zabrane - komplikuje cinjenica da se direktno dovodi u vezu sa naoruzavanjem i osudjuje za terorizam. SDA je osudila proces kao montiran sa ciljem obracuna sa najznacajnijom muslimanskom partijom i muslimanskim stanovnistvom u celini, ali se ogradila i od nelegalnog naoruzavanja tvrdeci da sa njim nema nikakve veze. Koliko ta prica pije vodu tesko je reci, narocito ako se uzme u obzir cinjenica da je prvooptuzeni Hajriz Kolasinac priznao da mu je Sulejman Ugljanin navodno nudio 50.000 maraka za kupovinu oruzja (sto je Kolasinac odbio).
Od sudskih organa se ocekuje da razjasne da li su osumnjiceni, pod patronatom SDA, nameravali da nasilnim putem stvore drzavu Sandzak ili su se, u sitauciji poljuljanih medjuetnickih odnosa, samo pripremali za odbranu. Imajuci u vidu krvave dogadjaje na tlu bivse Jugoslavije, nije lako razdvojiti ova dva cilja. Osumnjiceni u svojoj odbrani najcesce pitaju - zasto samo mi odgovaramo, kada se i srpska strana naoruzavala, i to javno? Prema najnovijim informacijama iz sandzackog podrucja, nastavlja se hapsenje svercera oruzja, medju kojima su se po prvi put nasli i neki Srbi. Informacije su, doduse, nezvanicne, pa ce se na otkrivanje istine o sandzackom oruzju jos morati sacekati.
Safeta Bisevac