OBNAVLJANJE BOSANSHOHERCEGOVACKE PRIVREDE
STARTUJU GRADJEVINARI
Program obnove gradjevinskog poduzeca "Bosna", koji se kao takav ne razlikuje puno od slicnih programa ostalih bh. firmi, sadrzi tri udarne tocke - fizicka obnova i stavljanje u funkciju gradjevinske mehanizacije, obezbjedjivanje obrtnih sredstava i kadrovska obnova. Prvi gradjevinari vec krenuli u Mostar u funkciji obnavljanja grada.
AIM, Sarajevo, 5.06.94. Nezvanicni podatci govore da je rat u BiH devastirao i do 80 odsto bosanskohercegovacke prvrede. Mali broj firmi koje su nastavile poslovati i u ratu, prilagodjavale su svoje smanjene proizvodne kapacitete ratnim uvjetima, proizvodeci osnovna pomagala za obranu zemlje. Prehrambene su se svele na humanitarna zadovoljvanja gradjana a usluzne djelatnosti se tek sad pokrecu s mrtve tocke gdje ih je bjesomucni rat bacio. Mada se za obnovu bosanskohercegovacke privrede danas u medjunarodnim krugovima obecavaju pozamasne devizne sume, ipak ce njena buducnost ovisiti prvenstveno od buduceg obavljenog posla i stecene zarade. Ovih je dana domaca javnost upoznata s rijetkim uspjesnim poslovnim rezultatima, onim od gradjevinarske firme "Bosna", koji ulijevaju nadu u brze rekonstruiranje bosanskohercegovackog gospodarstva.
Naime, ugovorom potpisanim krajem ozujka Gradjevinarsko poduzece "Bosna" preuzelo je radove u Libiji vrijedne 15 milijuna dolara. Neimari ove firme podici ce pratece objekte klinike za plasticnu kirurgiju u Tripoliju, a zajedno ce s mariborskom "Hidromontazom" izgraditi instalacije za vodosnabdijevanje cementare u Suki Hamisu. Narednih dana potpisat ce se novi ugovor, iste dolarske vrijednosti, za adaptiranje bolnica u Tripoliju, Tarhuni, Msalati, Bany Walidu i Stritu. Preuzeti poslovi obavit ce se u ovoj i narednoj godini a "Bosna" ce time zadrzati svoj devizni rejting koji se, blizu tri desetljeca, za izvedene radove u inozemstvu krece od 18 do 12o milijuna dolara godisnje.
Generalni direktor GP "Bosne" ing. Abdulah Sehic, pripovijedajuci o firmi koja je prisutna u Libiji 27, Njemackoj 10, a Hrvatskoj 25 godina, veli da su rat i razaranja u zemlji bitno utjecala na obim rada i ovog poduzeca. Dobar dio radnika je u jedinicama Armije BiH a njih 70 poginulo je braneci domovinu. No, trenutno je oko 300 radnika na poslovima izvan granica BiH, vecinom su u Libiji, a jedan dio je u Zagrebu gdje zavrsavaju stambeni objekt za trziste vrijedan 15 milijuna maraka. U Njemackoj se radi putom detasiranih radnika - "Bosna" ima 60 dozvola a sve nisu iskoristene.
- Direktno od libijskog Ministarstva zdravlja ponudjeno nam je da preuzmemo adaptaciju i visegodisnje odrzavanje jos pet bolnica, sto smo nacelno prihvatili. Na tom poslu angazovacemo svoje ali i kapacitete kooperanata u BiH. Stvoreni su uslovi i za ukljucivanje u izgradnju zeljezare u Misurati, a libisjki partneri inicirali su i osnivanje mjesovitog preduzeca u kojem bi nase ucesce bili strucni kadrovi a partnerovo gradjevinska mehanizacija - objasnjava Sehic dodajuci da je ta ideja prihvacena.
No, koristenje novih sansi ovisit ce znacajno od mogucnosti "Bosne" da obezbijedi zamijenu kadrova u Libiji. Postojeca ekipa je tamo vec trecu godinu, odvojena od obitelji sve ratno vrijeme. Zbog toga se sa bh. vojnim vlastima nastoji dogovoriti da se jedan dio boraca, radnika "Bosne", preraspodijeli na radnu obavezu u inozemstvu. Racuna se da ce na taj nacin biti aktivirana nova energija, ali i omogucen ekonomski oporavak jednog broja zaposlenih u "Bosni", odnosno ravnomijerno rasporedjen devizni kolac poduzeca.
Pripreme i planovi za mir i ucesce u obnovi zemlje vezani su, takodjer, za poslove vani i njihove efekte. Program obnove samog poduzeca predvidja da se vise od polovice "Bosnine" opreme osposobi i dovede u funkcioniranje sredstvima zaradjenim vani. Ratne stete samo ove jedne firme, koja je pak uspjela funkcionirat usprkos ratu, procjenjuju se oko 16 milijuna maraka ne uracunavajucu izgubljenu dobit. Inace, program obnove ovdje se realizira vec dulje od pola godine. Tri uadarne tocke, po kojima se "Bosna" vjerojatno ne razlikuje puno od ostalih bh. firmi, su fizicka obnova i stavljanje u funkciju gradjevinske mehanizacije, obezbjedjivanje obrtnih sredstava i kadrovska obnova. Pocetni rezultati, tvrdje u "Bosni", obecavaju da ce sva tri zadatka biti uspjesno realizirana. Uz postojece pogone u Sarajevu (tri), Zenici, Travniku i Vitezu planira se i osnivanje novog, u Mostaru, o cemu je postignut dogovor stamosnjim rukovodstvom. Predsjednik mostarskog okruga zapravo je vec objavio da je prva grupa gradjevinara "Bosne" krenula iz Sarajeva za Mostar u funkciji obnove tog grada.
Ocito, ovom je narodu potrebno samo malo mira da krene obnavljati ono sto je bjesomusna mrznja bolesnika zeljnih vlasti ratom unistila.
Drazena Perani