UPUTSTVO ZA CITANJE KLINTONA
AIM, London, 2. jun - Americki predsednik Bil Klinton ponovo je evropski gost. Pre pet meseci, u januaru, bio je u Briselu, Pragu i Moskvi. Ovih dana na redu su Italija, Britanija i Francuska. Osmodnevno putovanje zapoceto u Rimu pokazace da li je naociti juznjak u stanju da povrati svoj poljuljani ugled.
Britanski mediji najavljuju Klintonov dolazak u Britaniju sabirajuci i oduzimajuci njegove dobre i lose poteze. Tako londonski Times ocenjuje da je prva predsednicka godina bila prilicno uspesna i da je kruna tog perioda bilo njegovo januarsko evropsko putesestvije. Od tada, tvrdi Times, Klintonova kola su krenula nizbrdo. Whitewater afera, ljubavnicke zgode i nezgode, niz zbunjujucih poteza u spoljnoj politici i narastajuci otpor njegovim reformama u zdravstvu - sve zajedno dovelo je do pada popularnost americkog predsendika. Trenutno javna podrska koju Klinton ima kod kuce krece se ispod 50 procenata.
Putovanje u Evropu poklapa se sa pocetkom kriticnog perioda koji ce, veruju savetnici Bele kuce, biti lakmus papir za uspesnost ili neuspesnost citavog Klintonovog predsednickog mandata. Susreti sa sefovima vlada i britanskom kraljicom, cetiri govora koja ce odrzati i prisustvovanje komemorativnoj svecanosti povodom pola veka od saveznickog iskrcavanja pokazace da li je americki predsednik u stanju da povrati kredibilitet lidera.
Zbog svega navedenog, ovdasnja stampa Klintonovu najnoviju pretnju sankcijama Severnoj Koreji - ukoliko se ispostavi da i dalje radi na nuklearnom naoruzanju -iscitava, pre svega, kao rad americkog predsednika na popravljanju sopstvenog imidza.
Jedno drugo iscitavanje pobudilo je ovih dana paznju britanske citalacke publike, kad je rec o Bilu Klintonu. Sasvim u saglasnost sa britanskim pomalo nadmenim, a cesto cangrizavim duhom i uvek u skladu sa pokroviteljskim odnosom prema americkoj verziji engleskog jezika, Times je u cetvratak objavio tekst pod zajedljivim naslovom "Kako govoriti Klintona". Duhoviti i Klintonu ocigledno nesklon autor smislio je pismo koje u ime britanske ambasade u Vasingtonu salje svojoj kraljici kako bi je pripremio za lingvisticki sok, uvek moguc kad je u pitanju Klinton. Buduci da je odrastao u siromasnom juznjackom Arkanzasu, i bez obzira na otmene skole koje je pohadjao, americkom predsedniku, sali se duhoviti Tajmsov novinar, mogu se omaci kolokvijalni izrazi iz zavicajnog kraja koji mogu kod neupucenog sagovornika da izazovu pogresne zakljucke, kaze navedeno pismo. Slede zatim primeri iz dosadasnje Klintonove jezicke prakse sa konkretnim uputstvima za citanje i razumevanje uz napomenu da su iznenadjenja uvek moguca, jer "on stalno proizvodi nove neformalne fraze".
Dakle, ako na visokoparno sroceno pitanje "Kako se vasa kcer izvolela snaci u Beloj kuci?" stigne odgovor tipa "Nemaj brigu, mala je bistra k'o 'celica", njeno kraljevsko visocanostvo ima samo da svog americkog visokog gosta ponudi jos jednim tripl hamburgerom sa krompiricima i kecapom, naravno, kaze Timesov tekst.
Da li ce se Bil Klinton sa uzivanjem prihvatiti svog omiljenog hamburgera po povratku kuci ostaje da se vidi. Prosli put, u Pragu, je svirao saksofon i osvojio simpatije svojih domacina. Ovog puta je zadatak daleko tezi.
Milica Pesic