LOGIKA BASIBOZUKA

Podgorica Jun 2, 1994

Srpske dileme oko Bosne

Mit o nepobjedivosti srpske vosjke u Bosni, posljednjim desavanjima na terenu, dovoden je u pitanje. Na propagandnom planu primjecuje se lagano opadanje nacionalisticke retorike uz podgrijavanje nada o skorom miru i "humanoj" razmjeni teritorija. Dvije planine u Bosni, Ozren i Kupres, jo prema Vens-Ovenovom planu, trebale su da pripadnu vladi u Sarajevu. Cini se da su one, u nekoj zamisljenoj trgovini "najnespornije" na listi tzv. srpskih kocesija. Medjutim, nije jasno na koji nacin bi se tako nesto moglo obaviti.

U borbama koje su vodjene sredinom maja, bosanske snage su zauzele vazne, strateske, kote na Ozrenu, ali, posmatrano iz vojnickog ugla, jasno je da citav taj prostor, za sada ne moze zauzeti. Bosanci, vjerovatno, namjeravaju da tu planinu-enklavu, prodorom na Doboj iz pravca rijeke Sprece, fizicki u potpunosti odsijeku. prema izvorima u Beogradu, na Ozrenu se nalazi oko 75 hiljada - za vrijeme Drugog svjetskog rata tamosnji Srbi su listom bili "za kralja i otadzbinu", sto ih ne napusta ni do danas, s tim, sto i u samom Beogradu imaju veoma uticajan lobi. Otuda, sa predajom te planine paljansko rukovodstvo moze ocekivati velike probleme. Uostalom, Karadzic ih je vec imao, jer nakon objelodanjivanja pomenuti Vens-Ovenovih mapa, Ozrenci su se pobunili i najavili proglasenje autonomne pokrajine koja ce, i bez Pala, sacuvati "svoje teritorije".

Na stranu propgandni i diplomatski trikovi, ukupni razvoj ratne krize u Bosni, sada je daleko od toga da obecava mir. Srbi bi po svaku cijenu da zadrze inicijativu, ali im to sve teze polazi za rukom s obzirom na hronicni nedostatak ljudstva. Nakon krize oko sarajeva i Gorazda, generali vojske bosanskih Srba kao da su se povukli, jer ih u medijima, gdje su doskora bili glavni junaci, sada, skoro i da nema. Tesko je utvrditi da li su price o sukobu generala Mladica i predsjednika Srbije Milosevica, zaista, vjerodostojne, ali je sasvim izvjesno da je, nakon Gorazda, Mladiceva popularnost kod srpske vojske znacajno opala tako da njegovo ranije neprikosnoveno mjesto vrhovnog komandanta sada sve vise zauzima Manojlo Milovanovic, nacelnik Glavnog staba tzv. VRS.

Milovanovic je tenksista i vazi za jednog od najsposobnijih i ajkvalifikovanijih oficira srpske vojske u Bosni. Zavrsio je vojnu gimnaziju, Komandno- stapsku akademiju kao i Skolu narodne odbrane. Prije nego ce doci na sadasnju funkciju, bio je komandant Drinskog korpusa, sa bazom u zvornickom garnizonu. "Proslavio" se proslog proljeca, za vrijeme guzve oko Srebrenice, kada je francuskom generalu Filipu Morijonu saopstio da ce u slucaju tada najavljene intervencije NATO-a, plavi sljemovi biti tretirani kao "pripadnici agresorske vojske". Smatar se da paradni nastupi generala Mladica ostavljaju sve slabiji utisak,a da vosjak sve vise cijeni takticko-operativnu sposobnost generala Milovanovica. U kom kontekstu, zapravo, treba posmatrati sve ovo?

Iz Bosne dopiru informacije, kojee vec duze vrijeme nagovjestavaju moguci odlazak generala Mladica.Pouzdani izvori tvrde da su mu neke lokalne komande (kao i Karadjicu) otkazale poslusnost te da je nedisciplina u znacajnom porastu.Cak su ucestali i medjusobni obracuni srpskih formacija koji su donedavno bili izrazeni narocito u Foci.Prilikom "oslobadjanja" ovog grada u istocnoj Bosni, Srbi su imali tri poginula:otada pa do februara ove godine taj broj se popeo na preko dvjesta poginulih-sto zbog medjusobnih svadja, starih racuna a sto zbog nepaznje i nepravilmog rukovanja eksplozivima i oruzjem.To, po prirodi stvari ide na Mladicevu odgovornost. Na drugoj strani, izgleda da je general Mladic zaista u nemilosti kod Milosevica, i smatra se da je martovski napad na Gorazde otpoceo samostalnom Mladicevom naredbom.To je, mozda, iritiralo Milosevica kome je ta operacija otezala diplomatsku poziciju.Mladic nije ostvario znacajaniji vojni uspjeh oko Gorazda i jasno je da je cijena svega bila preskupa:Milosevic je dobio "ojacanu" zasticenu zonu UN na Drini, uz samu granicu, na koju se do juce skoro i zaboravilo.Sada ce se vec teze "ocistiti" bosanske enklave u Srebrenici i Zepi, naravno i u Gorasdu.Time po Beograd i njegove paranoicne stratege ostaje nerijesen problem fizickog kontakta Bosnjaka sa Sandjakom i dalje, kako se to u Beogradu tvrdi, planiranom "zelenom transvezalom".

Mnogi u igri oko toga ko bi mogao da bude nasljednik generala Mladica, tipuju na generala Momira Talica komandanta 1.krajiskog korpusa (Banjaluka).Na te price nadovezuje se i vec tradicionalno prisutna opozicija Banjalucana u odnosu na Karadjica i Pale koje se katkad (kao septembra prosle godine) okoncavala i otvorenim pobunama.Treceg kandidata gotovo da i nema ukoliko se ne ponovi slucaj reaktiviranja ili transfera generala Vojske Jugoslavije kao sto se to nedavno zbilo sa pennzionisanim generalom Ljubomirom Domazetovicem.On je postavljen na mjesto specijalnog savjetnika Milana Martica za pitanja odbrane Krajine.

Obavjesteni izvori u Beogradu medjutim tvrde da sa vjerovatnom eskalacijom rata u Bosni, treba ocekivati i novu unutrasnju radikalizaciju, koja tada vodi otvorenim vojnim aktivnostima Vojske Jugoslavije van granica SRJ.Pojedini mediji vec su javljali o pojacanoj koncentraciji trupa VJ uz Dunav, prema Baranji i smatra se da bi Srbi-ukoliko se hrvatske snage umjesaju u borbe za Koridor-mogle da preduzmu ofanzivne akcije na Vinkovce ka Zupanji.Na taj bi se nacin i Koridor "udebljao".

Hrvati su, po svemu sudeci, iznevjerili ocekivanja Srba o novom bratstvu i jedinstvu koje bi se ogledalo u bratskoj podjeli Bosne tj. vojnom savezu protiv Bosnjaka.Politicka kretanja u Hrvatskoj prate se ponajprije u kontekstu njihovog odrazaja na situaciju sa krajinom ali i namjerama Hrvata da se umijesaju u borbe za Posavinu.To, sudeci po izjavama srpskih politicara i oficira, automatski ukljucuje i obnavljanje sukoba Krajine sa Hrvatskom, sto moze biti i obicna prazna prijetnja.

Beograd nije uvjeren da su Hrvati u stanju da ozbiljnije ugroze bezbjednost Krajine pri sadasnjem stanju stvari.Medjutim, srpski vodeci stratezi smatraju da bi "predajom" Kupresa bezbjednost Knina bila ozbiljno ugrozena i mnogi smatraju da je postavljenje generala Domazetovica usmjereno u pravcu nepopustanja i jaceg povezivanja srpskih teritorija.

I sadasnji srpski napadi na Bihac imaju smisla ako se posmatraju iz ovog ugla:Srbi ocigledno namjeravaju da ovaj grad zauzmu i tako stave zeljeznicku prugu Knin-Bihac-Banjaluka u funkciju.

Srbi igraju veoma lukavo, kombinujuci demagosku popustljivost i odrzavajuci status qvo na terenu ali mozda ulazimo u perio kada taktika "cekanja" mozda nece vise njima ici u prilog.Uprkos ogromnim ratnim rezervama bivse JNA u BOsni koje su uglavnom srpske snage zadrzale u svojim rukama, ratna logistika sve je tanja, mnogi pokazatelji upucuju i na zakljucak da je i "ideoloski momenat" sve problematicniji i izrazeno je pitanje kako ce se jedinice VRS-sastavljene od lokalnog stanovnistva koje pretezno razmislja logikom basibozuka-ponasati u uslovima defanzive i poraza sa vecim strateskim znacajem, koji su na vidiku.

Vladimir Jovanovic AIM Podgorica