VMRO-DPMNE PRED TOTALNIM RASPADOM

Skopje May 31, 1994

AIM, 31.05.1994, Skopje

SIZRE

* Teska kriza u redovima nacionalisticke makedonske parzije VMRO-DPMNE. * Dali ce se novo krilo ove partije prikloniti Demokratskoj partiji na celo sa bivsim komunistom Petar Gosev. * Ova partija najbolju saradnju od parztija na bivsim Ju- prostorima ostvarila je sa hrvatskim HDZ-om. * VMRO-DPMNE prepoznaje se po albanofobiji srbofobiji i probugarskoj orinetaciji.* Dali ce konacno celnici ove partije poceti otvoreno nastupati za ujedinjenje sa Bugarskom? *Nezvanicno se govori da ovu partiju finansira mesovita bugarska banka "Casna Banka".

VMRO-DPMNE, najveca nacionalna partija koja okuplja Makedonce, vec vise vremena dozivljava tesku krizu. Ovih dana, cini se, poceo je njen raspad. Poduze vremena stvarala se frakcija u redovima ove partije, predvodjena od nekoliko poslanika, a u petak je objavljeno njeno formiranje. Zove se Makedonska nacionalno demokratska grupa. Njen prvi covek je Tomislav Stevkovski, inace koordinator poslanicke grupe partrije, koji je na funkciju kordinatora dosao je poslanica Ratka Dimitrova podnela ostavku.

Nova frakcija, vec procenjuju poznovaoci politickih prilika, ima nameru da se prikloni Demokratskoj partiji, koju predvodi Petar Gosev. Gosev, koji je prosle godine bio jedan od lidera Socijaldemokratskog saveza, odbacajuci ovakvu mogucnost, smatra da je pojava jos jedne vmro-ovske frakcije rezultat "rovarenja" makedonske policije, sa ciljem da se rasturi VMRO-DPMNE. Mozda stvari iapk trebaju malo da legnu, da se priceka vrlo moguce izdavanje frakcije iz VMRO-DPMNE. Jer, sve ankete pokazuju da gosevljeva DP sama ne bi mogla dobiti izbore koji trebaju poceti novembra meseca. Sa druge strane, Demokratska partija vec ionako okuplja ljude vrlo sarenog politickog opredelenja - od komunista, koji nisu preboleli transformaciju nekadasnjeg Saveza komunista Makedonije, pa sve do izrazitih desnicara nacionalista.

Da se vratimo dogadjajima u VMRO-DPMNE. Ova partija je formirana u prolece 1990 godine. Osnovac i njen predsednik je 29- godisnji Ljupco Georgievski. Puno ime, u prevodu izgleda ovako "Unutrasnja Makedonska Revolucionerna Organizacija - demokratska partija makedonskog nacionalnog jedinstva. Skracenica VMRO je uzeta iz makedonske istorije. Krajem proslog veka formirana je organizacija VMRO ciji je cilj bio borba protiv Turske imperije, koja je teritorije Makedonije pet vekova drzala pod svojom vlascu. Predvodili su je, sljavljeni borci za autonomnu i nezavisnu Makedoniju, Goce Delcev, Jane Sandanski, Djorce Petrov itd. Ova organizacija je organizovala i cuveni ustanak, Ilindenski ustanak u 1903 godini. VMRO je prolazila kroz vise faza, u kojima je bilo i teroristickih frakcija.Konacno, izmedju dva svetska rata, Bugarskoj vladi polazi za rukom da popdeli VMRO i da osnuje frakciju pod istim imenom, koji ce se boriti za pripajanje Makedonije Bugarskoj. ( Tada je Makedonija bila u okviru Jugoslavije, kao juzna Srbija). Ova VMRO, zvana vrhovisticka, nanela je puno zla oslobodilackom pokretu kao i samom makedonskom stanovnistvu.

Kada se u 1990 godini formirala VMRO-DPMNE, pored ostalog, pravila je napore za reviziju makedonske istorije, pritom nastojavajuci da se rehabilituju celnici vrhovisticke VMRO, koji su radili za interese Sofije, u cemu su saglasne drzavne istorije i Makedoniji i Bugarske. Partija je zasnovala svoje delovanje na izrazitom antikomunizmu, albanofobiji i srbofobiji. Organizovala je vise velikih mitinga, punih euforije, protiv dotadasnje jugosloveske vojske, same Jugoslavije, ali i mitinga gde su bili omalovazani borba makedonskih partizana u drugom svetskom ratu (protiv bugarske vojske kao okupatora Makedonije), kao i mitinga protiv albanskog politickog faktora u Makedoniji, gde su zatrazene "Satare za siptare". Od partija u dotadasnjoj Jugoslaviji, VMRO-DPMNE je razvila najbolju suradnju sa jrvatskim HDZ-om. Zalagala se za nezavisnu Makedoniju. Istina je, predvidela je vecinu dogadjaja koji su usledeli u Jugoslaviji, zemlji koja je pocela svoj krvavi raspad.

Izrazito ekstremnog tipa delovanja, VMRO-DPMNE je na sebe navukao gnev ne samo gradjanskih partija vec i makedonskih medija.Ipak , na prvim visestranackim izborima, VMRO-DPMNE odnosi pobedu. To je bio sok za veliki deo sztanovnistva multietnicke Makedonije. Tumaci se i dan danas da je VMRO-DPMNE dobio izbore na osnovi potrebe makedosnkog naroda da se "isprazni" na nacionalnom planu, sto je dotada u prilicnoj meri potiskivala komunisticka partija. Uostalom kao i u vecini republika bivse Jugoslavije.

Ipak, sa 38 poslanickih, od ukupno 120 mesta, VMRO-DPMNE ne uspeva da osnuje Vladu, ne uspeva da stvori vladajucu koaliciju, a posle perioda takozvane ekspertske Vlade, svojevoljno prelazi u opoziciju, prepustajuci mesto i primat transformiranim komunistima, Socijaldemokratskom svaezu.

Izrazito populistickog karaktera, zasnovanog delovanja samo na kritici vlasti, sa zanemarujucim brojem intelektualaca koji nesto znace, vmrovski tim krece nizbrdo. Tome doprinosi izrazeni centralizam, isklucivanje kadrova iz partije ukoliko pokazu nijansu drugacijeg nacina razmislanja, kao i laviranje poltickih stavova. Rejting opada. Ono sto je vecina u Makedoniji, sa propagandnim ciljem stalno isticala, kao da se pocelo potvrdjivati. Naime, radilo se o tezama da je VMRO-DPMNE probugarske orijentacije, sto se u Makedoniji, s obzirom na nesrecnu istoriju, uvek uzimalo kao veliki greh. VMRO-DPMNE oficijalno nikada nije stao u odbranu makedonske manjine u Bugarskoj i njenih politickih reprezenata, nikada nije kritikovao oficijalnu Sofiju zbog nepriznavanja makedonskog naroda i jezika (za Bugarsku je to deo bugarskog naroda i obican dijalektalni jezik bugarskog jezika), a posete rukovodstva partije Sofiji su bila redovna, i uvek uoci znacajnih dogadjaja za Republiku Makedonju.

Pored zatvorenosti partije za nove clanove, osobito za intelektualce, analiticari tvrde da je probugarska orijentacija tesnog rukovodstva najjaci razlog za formiranje spomenute frakcije. Poslednji dokaz, mozda bolje receno, zadnja kap u casi, bilo je formiranje Pokreta za prijateljstvo i saradnju izmedju Republike Makedonije i Republike Bugarske, za koji vecina partija, intelektualaca i mediji su spremni da tvrde da pretstavlja bugarski lobi u Makedoniji iza cega, tvrdi se, stoji mesovita privatna bugarska banka, "Casna banka". VMRO-DPMNE se nije ogradio, cak prisutna je bila i potpredsenica partije, Dosta Dimovska.

Iz VMRO-DPMNE dosada su se izdvojile sledece partije: VMRO- DP, VMRO-Ujedinjena , VMRO-Goce Delceva, VMRO-vetrana i VMRO- Otadjbinska. Dali ce Makedonska nacionalna demokratska grupa biti jos jedna, nova, partija, koja zasada okuplja , kako se saznaje od 10-20 poslanika VMRO-DPMNE, ili ce prikloniti drugoj partiji, ostaje da se vidi. U svakom slucaju, ovo je najozbilniji potres u partiji, ako nista drugo, a ono zbog izbora koji pretstoje. Kako sada stvari stoje moguce je predvideti cak i totalni raspad partije. PANTA DZAMBAZOSKI