PRERANI POTEZ ?

Ljubljana May 24, 1994

Slovenija ce otvoriti ambasadu u BIH

Slovenija ce u Sarajevu otvoriti ambasadu - Datum se jos ne zna - Da li je

to zbog reciprociteta ? - Primedbe ljudi koji se razumeju na stanje u BIH - A kako sa ostalim bivsim jugoslovenskim republikama?

Ko je pred nekaj tedni obiskala Sarajevo slovenska politicna in gospodar- ska delegacija,je bilo ze videti,da bodo v kratkem postale dotlej tajne vezi kmalu tudi uradne.In tako se je tudi zgodilo.Konec tega tedna se je sestal parlamentarni odbor za mednarodne odnose in potrdil predlog zunanjega minis- trstva za odprtje slovenskega veleposlanistva v Sarajevu,podrobneje pa so go- vorili tudi o razmerah v BIH po sklenitvi sporazuma med Hrvasko in BIH o formi- ranju federacije oziroma o njihovi medseboji konfederalni povezavi.

Pri tem,ko je zunanji minister Peterle orisal aktualni polozaj v Bosni in Hercegovini in odnose velesil ter Zahodne Evrope do bosansko-hercegovske voj- ne je minister Peterle se dejal:" Slovenija je dejavnik,ki ne more bistveno vplivati na razmere v BIH, se pa zavzema za mir in urejanje razmer,k cemur bi prispevala z odprtjem svojega veleposlanistva".

Kmalu se je pokazalo ,da je odlocitev o odprtju slovenske ambasade v Sa- rajevu verjetno cista diplomatska poteza,ki pa se ne pomeni,da se bo to res kmalu zgodilo.Namrec, datum (niti priblizen) odprtja tega veleposlanistva se ni znan. Diplomati so na to dali tipicen diplomatski odgovor:" Vse je odvisno od razmer v Bosni in Hercegovini!" Seveda,tamkajsnje razmere pa so jasne ze vsakemu otroku na tem svetu. V Bosni je vojna in ta se verjetno v doglednem casu se ne bo koncala.Torej,dotlej bo vprasljivo tudi odprtje slovenskega ve- leposlanistva.

Zakaj se je torej slovenska diplomacija odlocila za to potazo ? Verjetno je prislo tudi do kaksnim vprasanj iz veleposlanistva BIH v Ljubljani,saj je zunanji minister Lojze Peterle v svojem pogovoru s clani parlamentarnega odbo- ra za mednarodne odnose omenil,da bomo pri tem morali upostevati reciprocnost. Namrec,vlada Alije Izetbegovica je ze kmalu po zacetku vojne v Ljubljani odpr- la svoje veleposlanistvo in veleposlanika,zdaj pa verjetno kaj podobnega prica- kujejo tudi od slovenske strani.Po drugi strani pa ima Slovenija tudi svoj interes. Po izbruhu vojne je pribezalo v Slovenijo ogromno bosansko-hercegov- skih beguncev.Po nekaterih podatkih naj bi jih bilo se vedno okoli 70 tisoc. To je za Slovenijo veliko breme - materialno in socialno.Vse te probleme bo potrebno resevati tudi na meddrzavni ravni in zato ni cudno,da je parlamentar- ni odbor,ki predlaga sklepe parlamentu, sklenil,da bi bilo "veleposlanistvo primeren nacin za urejanje begunske problematike in gospodarskih odnosov z BIH".No,in drugi,se pomembnejsi dejavnik za tako odlocitev, je gospodarski.V Sloveniji se zavedajo,da je dobrsen del BIH porusen in da po koncu vojne se kako potrebna hitra obnova.Z dobrimi odnosi naj bi si zagotovili tudi to moz- nost.

Na tej tocki pa so se oglasili tudi kritiki.Najprej, na sami seji odbora. Clan odbora in predsednik Slovenske nacionalne stranke Zmago Jelincic je pred- lagal,da bi bilo iz gospodarskih interesov dobro za zacetek poslati v Sarajevo samo gospodarskega ali trgovinskega predstavnika,saj se dolgo casa ne bo mogo- ce navezovati politicnih stikov s kompetentno politicno silo v tem delu sveta. Lojze Peterle mu je odgovoril,da odpiranje veleposlanistva se ne pomeni,da bo tja takoj odsel ze tudi veleposlanik.Najprej - ne ve pa se se kdaj - bo sel v Sarajevo odpravnik poslov.Jelincicevemu mnenju se v zadnjem casu pridruzuje tudi vec novinarjev,strokovnjakov za to podrocje.Menijo namrec,da je sicer dejstvo,da je BIH v sedanjih mejah mednarodno priznana drzava in da je na pa- pirju njen predsednik res Alija Izetbegovic,toda realnost je drugacna.In to ze dolgo in vedno bolj je tudi zapletena.V BIH se bo treba pogovarjati z vsemi stranmi,torej,tudi s Srbi in Hrvati,menijo.Temu mnenju se pridruzujejo tudi stevilni gospodarstveniki,ki menijo,da bi morala Slovenija nasploh cimprej normalizirati odnose z vsemi nekdanjimi jugoslovanskimi republikami.Za zdaj redno sodeluje s Hrvasko in Makedonijo,razmisljati pa bi bilo treba tudi o gospodarskih odnosih z Zvezno republiko Jugoslavijo.Morda bodo stvari kmalu jasnejse ,saj v slovenskem zunanjem ministrstvu ze pripravljajo dokument,ki naj bi temeljito pregledal odnose Slovenije z nekdanjimi jugoslovanskimi re- publikami.

MARKO NOVAK,AIM