SACUVALI STABLO NE PILECI SUHE GRANE
Nakon 5. Sabora Hrvatske socijalno liberalne stranke u Osijeku
Neupitna pobjeda Drazena Budise na unutarstranackim izborima i njegovo opredjeljenje za stranku koja ce zadrzati "spoj poduzetnika i radno ovisnog stanovnistva", podrska koju je u tom smislu dobio, te ostavljeni prostor za "solo igrace", omogucili su da HSLS ne mora "piliti suhe grane" kako je to uradio HDZ. Zato se Budisinoj stranci nije ni dogodilo da otpili i granu na kojoj sjedi.
AIM, OSIJEK, 22.04.1994. Iako je bilo nagovjestaja da bi se liberalima mogla dogoditi repriza "HDZ-ovog sindroma", sudeci bar prema ostrim javnim medjusobnim polemikama pojedinih njenih celnika, 5. Sabor HSLS-a prosao je bez dramaticnih potresa za stranku, mirno i rutinski. Ni traga od duboke podjele kakva se osjetila na Opcem saboru HDZ- a prosle godine, pa Budisa nije morao uciniti ono sto je tada uradio Tudjman da bi (pokazalo se, samo privremeno i vrlo kratkotrajno) sacuvao kakvo-takvo jedinstvo stranke. Ako se iz toga mogu izvlaciti zakljucci, pred HSLS-om trebalo bi da je mirnije razdoblje stranackog zivota, posveceno borbi za vlast u utakmici s glavnim politickim suparnikom - grogiranim HDZ-om.
Mozda je upravo raskol koji je rascijepio HDZ-ovo stablo (a ne samo otpilio suhe grane, kako su tjesili sebe i svekoliko clanstvo stranke na vlasti pojedini HDZ-ovi visoki duznosnici) bio dobra pouka HSLS-u da ne ponovi tudju gresku. No, uvodno se obracajuci sabornicima Budisa je, cini se, dao pravi odgovor: ako bi HSLS kao liberalna stranka primjenjivao metod stranacke stege na nacin kako to primjenjuje HDZ, izgubio bi jednu od svojih najvrednijih znacajki. Zato ce u njemu i dalje biti mjesta za "solo igrace", rekao je Budisa i izmamio pljesak sabornika. No, osvrnuvsi se na unutarstranacke polemike, u kojima se nerijetko najzesce udaralo upravo ispod pasa, Budisa je takve istupe ocijenio kao spustanje ispod razine HSLS-a. Dodao je da su to uvidjeli i sudionici polemika - koje su kulminirale upravo pred osjecki Sabor - odlucivsi da se s prizemnom javnom prepiskom prestane.
Kako se upravo u predizbornoj stranackoj kampanji podosta kopalja polomilo oko pitanja profila stranke, odnosno njegova daljnjeg "finog brusenja" sto su zagovarali jedni, ili "radikalno klesanje" na cemu su inzistirali drugi, Budisa je oprezno i takticki mudro stao na stranu prvih, izlozivsi svoj stav da u temeljnim opredjeljenjima HSLS-a ne bi trebalo ciniti nikakve zaokrete. Njegovo zalaganje za stranku u kojoj ce biti dovoljno mjesta za poduzetnike i siroke socijalne slojeve, smatra on, najpozeljniji je model. Drugaciji profil stranke koji bi tezio "elitnijem" pozicioniranju, mogao bi dovesti do toga da HSLS na slijedecim izborima dobije manje glasova nego sto ih je ostvario na proslim.
Dodatno zgusnjavanje prostora oko centra na skali hrvatskih politickih stranaka, nastalo nakon osnivanja Mesic-Manolicevih Hrvatskih nezavisnih demokrata, nece utjecati na HSLS-ovo pomicanje s pozicije "dominantne stranke centra". Budisa je to narocito naglasio, dodavsi da je sada na HSLS-u da iskoristi prednosti stanja nastalog pucanjem savova u vladajucoj stranci. No, Budisa u tome ne vidi samo sansu HSLS-a vec i oporbe u cjelini, priznavsi iskreno da bez raslojavanja unutar HDZ-a ne bi bilo moguce nista napraviti. On je pozdravio osnivanje HND, rekavsi kako je vec sada uocljivo smanjenje bahatosti i arogancije, glavnih odlika koja su obiljezavala ponasanje i vladavinu HDZ-a.
U dva puna dana koliko je trajalo osjecko vijecanje liberala, culo se mnogo kritike na racun vladavine HDZ-a, od vodjenja vanjske politike do silnog kriminala koji je zahvatio same vrhove aktualne vlasti. Vise je sudionika upozorilo na pljacku narodne imovine u brojnim slucajevima privatizacije poduzeca, otkupu funkcionarskih stanova po nerealno niskim cijenama, nepotizam i stvaranje nekoliko bogatih dinastija, koje namjeravaju vladati Hrvatskom po uzoru na neke latinoamericke zemlje. Stoga je u Rezoluciji o korupciji i mjerama protiv zloupotrebe vlasti zatrazeno osnivanje drzavne komisije, koja bi bila sastavljena od predstavnika Sabora i Vlade, sa zadatkom da ispita sve pojave i slucajeve korupcije i zloupotrebe vlasti u proteklom razdoblju. Taj prijedlog i aktualiziranje zahtjeva da se provede odluka Zastupnickog doma Sabora od 1. srpnja 1993. o osnutku komisije za izradu etickog kodeksa nositelja javnih funkcija, sustinski su zahtjevi najjace oporbene hrvatske stranke kad je u pitanju unutarnji razvoj drzave. Budisa je to slikovito izrazio zahtjevom da HDZ-ov slogan "Imamo Hrvatsku" valja promijeniti u "Sluzimo Hrvatskoj".
Budisina ocjena izrecena na kraju osjeckog Sabora HSLS-a kako je ovaj znacajan stranacki skup pokazao "jedinstvo i cvrstinu liberala" doista nije licio na uobicajenu frazu kakva se cesto cuje nakon slicnih dogadjaja. Zato njegova procjena da "HSLS sada ima jos vece izglede da postane i znacajniji cimbenik na hrvatskoj politickoj sceni" ne izgleda bez pokrica.
Rezultati glasanja pokazali su da Budisa uziva cvrstu potporu unutar stranke i da njegovo pojavljivanje na listi za predsjednika stranke bez protukandidata nije stvar "kalkuliranja", vec realne spoznaje da ravnopravnog takmaca u stranci trenutacno nema. Naime, od 930 delegata koliko ih je pristupilo tajnom glasanju za Budisu se opredjelilo cak 914. I dosadasnji glavni tajnik HSLS-a Bozo Kovacevic, pokazalo se, uziva potporu clanstva. Na Saboru je za njega glasalo 600 delegata, dok je njegov protukandidat Damir Zoric dobio tek 328 glasova. Ako je bilo iznenadjenja, omjer glasova Kovacevic:Zoric, mozda je jedno od rijetkih.
Stanovito iznenadjenje mozda je i neizbor dr. Ljubomira Antica za jednog od potpredsjednika stranke. On je u jakoj konkurenciji s dr. Zlatkom Kramaricem (805 glasova), Jozom Radosem (701), Mladenom Vilfanom (576) i Velimirom Terzicem (498), izgubio utakmicu dobivsi 477 glasova delegata. Antic je ocito platio ceh svom prevelikom taktiziranju i "nesvrstanoj" ulozi na celu saborskog odbora za ljudska prava, sto mu je u raspravi na Saboru nekoliko sudionika javno spocitnulo.
Kada rijec "kontinuitet" u hrvatskom politickom rjecniku ne bi bila isuvise ofucana i potrosena, zlorabljena i upotrebljavana za sve i svasta, osjecki Sabor HSLS-a mogao bi se oznaciti upravo takvim atributom. Ovako, mozda je najbolje reci: HSLS nije pilio suhe grane, pa mu se nije dogodilo da odsjece i onu na kojoj sjedi.
DRAGO HEDL (AIM)