KRATKE VESTI
AIM, Skopje, 09.05.1994
* UHAPSEN ARHIMANDRIT NIKODIM CARKNJAS
Kako javljaju sredstva informisanja u Skoplje pozivajuci se na saopstenju Udruzenja Makedonaca iz Egejskog Dela Makedonije sa sedistem u Bitolj i Udruzenja "Dostoinstvo", 4 maja, vracajauci se iz Makedoniju za Grcku, uhapsen je arhimandrit Nikodim Carknjas, 54 - godisnji Makedonac iz sela S'rbotsko, Voden. U saopstenju ovih udruzenja kaze se da kratko vremena nakon privodjenja, uhapseni Carknjas doziveo je nervni sok nakon cega je smesten u jednu "grcku bolnicu" ( nije saopsteno u koju) ali i nakon toga je bio pod prismotrom policije. Odma nakon ovog dogadjaja informirani su i komiteti za zastitu ljudskih prava u Pert , Avstralija i u Toronto, Kanada. To je uradio Makedonski udruzenje za balkanski propsperitet iz S'rbotskog i Udruzenje Makedonaca iz Egejskog dela Makedonije.
Arhimandrit Carknjas je u Makedoniji bio za vreme uskrsnih praznika da bi prisustvovao na svecanu liturgiju koja je odrzana u Saborni hram "Sveti Kliment Ohridski" u Skoplje.
Ovaj svestenik je poznat javnosti po svojim naporima da brani prava Makedonaca u Grckoj zbog cega mu je grcka vlast zabranila da se bavi svestenskim poslom. On je prvi zatrazio da se gradi crkva u Kukusko koja bi po arhitektonoskom resenju licila na Soborni hram u Skoplju. Upamcen je i po svojim zahtevima da u novoizgradjenoj crkvi bogosluzba vrsi na makedosnki jezik. Radi se o Makedoncem koji se u Egejskom delu Makedonije zalaze za ljudska prava Makedonaca. Po nekim izjavama, arhimandrit Carknjas je bio fizicki maltretiran pri hapsenju i nanete su mu teze telesne povrede. Razna udruzenja Makedonaca cine napore da izdejstvuju njegovo oslobodjenje i da se od eventualnih optuzbi brani iz slobode.
* SUMLJIVI POKRET
Juce u Skoplju osnovano je Pokret za prijatelstvo R. Makedonije i R. Bugarije. Ujedno bili su promovisani status i programska nacela ovog pokreta. I nista ne bi bilo nesvakidasnjo da nije reagovalo predsednistvo Udruzenja etnologa Republike Makedonije koji saopstavaju da puno toga na ovom osnivackom skupu nije bilo u redu pa cak i sumnjivo.
Etnolozi u svom saopstenju za javnost kazu da "najostrije protestiraju na jednodstranu etnicku promociju ovog Pokreta". U saopstenju Predsednistva etnologa Makedonije podvlaci se jos i sledece: " Predsedavac i voditelj ove svecanosti u svoju pozdravnu rec nijednom nije spomnuo makedonski narod vec je govorio apstraktno za Republiku Makedoniju, kao za geografski pojam, a ne i za makedonski narod. Takodje i visoki drzavnici iz Republike Bugarije koji su bili specijalno pozvani i dosli su na ovu svecanu promociju a izmedju njih i ambasador Republike Bugarije u Makedoniji, u svojim pozdravnim govorima pozivali su se na suradnju u ime bugarskog naroda u Republici Bugariji a za makedonski narod sluzili su se terminom "narod u Makedoniji", bez isticanje makedonskog naroda.
U saopstenju etnologa Makedonije navodi se da i u Programskoj deklaraci ovog pokreta se ne spominje makedonski narod.
*POPIS STANOVNISTVA MAKEDONIJE OD 21 JUNA DO 5 JULA?
Parlamentarci Sobranja Makedonije nikako da se dogovore oko termina vanrednog popisa stanovnistva Makedonije i Zakona za njegovo sprovodjenje. Vec nekoliko puta je otkazana 75 sednica na kojoj trebalo je da se raspravlja i za Predlog - zakon za popis stanivnistva, porodica i stanova u 1994 god. Jasno je da tela Sobranja Makedonije ne mogu usoglasiti svoje stavove oko ovog zakona pa tako da Vlada Makedonije razmislja da se pomeri datum popisa. Tako na Predlog-zakonu su uklucena i dva amandmana Vlade na clan tri koj se odnosi na vreme orzevanja popisa. Datum odrzavanja, po ovim amandmanima, predlaze se da bude premesten, pa umesto od 1 do 15 juna on se treba sprovesti od 21 do 5 juna.
Komisije makedonskog parlamenta, a i vecina makedonskih parlamentaraca iz makedonskog nacionalnog bloka, osporavaju clan 35 Predlog-zakona koji se odnosi na jezik na koji ce biti obavljen popis. Ovaj clan predvidja da gradjani imaju pravo odabrati jezik na koji ce se popisivati, odnosno to mogu uciniti na makedonskom jeziku ili na svoj maternji jezik. Neki cak osporavaju i ustavnu osnovanost ovog clana. Bez razlike koji ce biti stav parlamentaraca Makedonije, vec sada povecavase broj onih koji sumnjaju da ce popis biti odrzan prije jeseni. Kad se imaju u predvid neslaganja parlamentarnih grupa u Sobranju, ovakve sumnje nisu neosnovana.