GRCKA IDE NAPRED - PREMA MAKEDONIJI ILI ALBANIJI?

Skopje Apr 28, 1994

*Koliko su zasnovane procene nekih analiticara da se tesko moze izbeci rat na jugu Balkana i da ce on zapoceti napadom Grcke na Albaniju? * Atina ce "napredovati" u destabilizaciji Albanije onoliko koliko bude to potrebno Beogradu kad dodje na red kosovsko pitanje. *Eventualni albansko-grcki konflikt definitivno bi "skinuo" s dnedvnog reda i makedonsko pitanje.*Dali Bejkerova izjava da ce "svaki avanturista koji krene prema Makedoniji bice suocen sa celokupnim snagama NATO-a" jeste indirektna poruka onima koji zele da "napreduju" prema Skoplju i Tirani?.

AIM, Skopje, 29.04.1994

"Otvorite vrata narodu", vikali su nepozvani Grci ispred hotela "Valdorf Astorija" gde je u nedelju govorio grcki premijer. Ovaj zahtev, kako navodi grcki list "Elefterotipija", su udovoljili domacini i pre ulaska grckog premijera u sali, otvorili su vrata za sve prisutne. "Mi smi s tobom!"- porucili su desetoro nepozvani grcki gradjani. "Zajedno cemo napredovati!"- odgovorio im je premijer. "U kom pravcu! Prema Skoplju ili prema Albaniji?" pita list "Elefterotipija". Trenutno to je pravo pitanje koje otslikava grcke ambicije na ovom delu Balkana. I to iz vise razloga. Ako su razlozi eventualnog "napredovanja" Atine prema Skoplju vec odavno poznati - spor oko imena Makedonije, oko simbola na drzavnoj zastavi i nekih clanova u Ustav ove drzave - razlozi zbog kojih bi se Grcka odlucila da destabilizuje Albaniju nisu bas tako vidljivi na prvi pogled.

Koliko su realne procene nekih analiticara da se tesko moze izbeci rat na jugu Balkana? I jos vise, koliko su realna predvidjanja da ce eventualni rat na celi Balkan zapoceti napadom Grcke nad Albanijom? Dakle, da je Grcka sada vise koncentrisana na tome da destabilizuje Albaniju a ne Makedoniju (ovih dana su albanski mediji preneli informaciju da ce grcki nacional- sovinisti osuditi na smrt trideset Albanaca ako dodje do sudjenja grupe Grka u Tirani koje tamosnja vlast obvinuje da rade pritiv interesa Albanije)? Ako se sledi logika dogadjaja na Balkanu, takve pretpostavke nisu neosnovane. Najprije iz razloga sto sada dolazi na red razresenje kosovskog pitanja i da eventualna destabilizacija Albanije nju bi onemogucila da se direktnije i intenzivnije angazuje na ovom problemu. Odnosno, da destabilizacija Albanije sa strane Grcke trenutno jeste najveca pomoc koju moze Atina pruziti svojim saveznicima iz Beograda. Aktuelizacija pitanja grcke manjine u Albaniji i pretnje da ce biti deportovani vise od 200.000 privremeno zaposlenih Albanaca u Grckoj su samo "omotac" glavnih ciljeva koji se zele postici iniciranjem tih pitanja. Upad grckih komandosa na teritoriji Albanije, pri cemu su ubili dva albanska vojnika i ranili vise njih, je dokaz vise da ce Grcka ici "napred" prema Tirani u zavisnosti od toga koliko ce njena asistencija biti potrebna Srbiji. Da pokrene pitanje prava svoje manjine jedna drzava kao sto je Grcka, koja to pravo ne priznaje nijednoj manjini u svojoj teritoriji, jeste vise nego absurdno. Po nekim procenama danas u Grckoj zive vise od miljon i po pripadnika raznih nacionalnih kolektiviteta (zvanicna Grcka ne priznaje postojanje Albanac i Makedonaca u svojoj teritoriji vec samo pripadnika "muslimaske veroispovesti" kako ona naziva Turke), kojima je onemogucena zastita svog nacionalnog identiteta i nad kojim se vrse razne torture,pocevsi od hapsenja do masovnih iselavanja u najpasivnim delovima Grcke.

Eventualni grcko-albanski konflikt, osim sto bi stvorio uslove da Srbija "neometano okonca" albansko pitanje na Kosovo (po vec vidjenim metodima masovnih egzodusa i zlocina) skinuo bi s dnevnog reda i makedonsko pitanje. Zato sto bi jedan takav konflikt rezultirao velikim brojem izbeglica iz Kosova koji bi se kretali ka jugu - Makedoniji - s cim bi "pukli" njene granice. Ako se ove mogucnosti doda i ona druga, da je medjunarodna javnost jako osetljiva na Makedoniju, nije nerealno pretpostaviti da Grcka napadom na Albaniju postize dvojni cilj; paralizira Albaniju da zastiti Albance na Kosovo i ujedno da srusi Makedoniju. Vasington je ovih dana obznanio da svaki avanturista koji krene prema Makedoniji, bice suocen sa celokupnim snagama NATO-a. Bejker je bio sasvim jasan u svoju izjavu da Amerika nece tolerirati nikakvu destabilizaciju Makedonije. Dakle, cini se da zasad jedino Amerika svata realnu opasnost u ovom delu regiona i njen stav prema Makedoniji je indirektna poruka onima koji zele destabilizovati Albainju pa i etnicka ciscenja u Kosovo. Ovaj zaklucak moze se izvesti iz dosadasnjih izjava amrickih zvanicnika da njihovi vojnici u Makedoniji pokraj konkretnih zadataka na teritoriji ove drzave zaduzeni su da slede i ono sto se dogadja u Kosovo. Ujedno oni su tu gde jesu i da bi bili blize mesta gde postoji opasnost da se ponovi Bosna. Ali i pored toga, strah da ce Grcka "napredovati" i dalje jeste realan. Iz jednostavnog razloga sto je ona otisla previse daleko u svojim politickim igrama da destabilizuje ovaj deo balkanskog regiona. Nacionalisticke strasti u Grckoj su podgrejane do nivoa da je sada tesko objasniti narodu eventualnu "otstupninu". Dakle, u Grckoj vec je odavno prevazidjena faza kada su se svadjali politicari: sada svadja je u "visem nivou" i u nju sudjeluje i deo grcke javnosti. Rezirane "pretstave" po poznatim srpskom stilu "desio se narod" sada su dostignuli fazu da deo tog naroda trazi cvrci stav prema susjedima i dalja "napredovanja". Srpski recept da se najprije svi susjedi proglase neprijateljima u Grckoj je jos jednom dokazao svoju "efikasnost". Danas je vise nego opasno da putujete kroz Grcku kao Makedonac, Albanac ili Turcin. Vec odavno je ovdasnja javnost otrovana "istorijskim nepravdama" koji su susjedi naneli Grckoj. To je stari "film" koji su godinama rezirali srpski politicari ali za zao jos dosta "trazen" u Grckoj i pored toga sto je sasvim vidljivo da je rezija prepoznatljiva i vec odavno dokazana kao najkobnija za same rezisere. Ali sta se tu moze kad Balkan opstaje na bazamentu "politickog plagijata" i nacionalistickog ludila. Dali ce grcko insistiranje da brani svoje "nacionalne interese" po vec poznatim srpskim metodima "napredovati"do tih razmera da ce rezultirati ratom u ovom delu Balkana zavisi od toga dali je ostali svet izvukao pouke od zgarista na bivsim jugoslovenskim prostorima.

KIM MEHMETI