TUZBAMA PROTIV "FERALA"
AIM, SPLIT, 17.04.1994. Da li se najpoznatiji nezavisni hrvatski list, splitski tjednik za lice i nalicje satire "Feral Tribune" nalazi pred mogucim bankrotom i prestankom izlazenja? Iako trzisno, odnosno tirazno gledajuci "Feralu" odlicno ide pa predstavlja pravo medijsko cudo koje je doseglo stabilnu i za aktualne hrvatske medijske (ne)prilike impozantnu tirazu od 50.000 primjeraka, ovo se pitanje u krugovima demokratske javnosti, koja "Feral" shvaca kao rijetko medijsko svijetlo, ne postavlja bez razloga i bez - bojazni.
Razlog je naoko prozaican ali za jos uvijek nejaka "Feralova" financijska pleca ima snagu razorne bombe. Naime, na njegovu adresu do sada je pristiglo sedam privatnih sudskih tuzbi (od kojih je jedna povucena) ciji podnosioci zbog navodnih vrijedjanja i klevetanja od lista traze materijalnu zadovoljstinu u ukupnom iznosu od blizu 750 tisuca njemackih maraka. To je suma koja bi u Hrvatskoj, ako sud u svakom pojedinacnom slucaju donese pozitivnu presudu, na koljena bacilo i neusporedivo jace novinske kuce pa je izvjesno da "Feral" ne bi prezivio ovaj sudsko-novcani udar. Dapace - kako kaze jedan iz "Feralovog" osnivackog jezgra Boris Dezulovic - nama je svejedno da li ce sud donijeti jednu ili svih sedam pozitivnih presuda jer ni jedan odstetni zahtjev, od kojih najmanji iznosi oko 50 tisuca, a najveci oko 250.000 DEM, ne bi mogli isplatiti i prezivjeti.
Medju "Feralovim" tuziteljima ima politicara, bivsih i sadasnjih, kao sto je saborski zastupnik i sef ekstremisticke Hrvatske stranke prava Ante Djapic, njegov kolega takodjer saborski zastupnik i pomocnik ministra policije Tomislav Mercep, inace nadaleko poznat po skandalu koji je izazvao provaljeni tajni drzavni dokument u kome je osumnjicen za vrsenje ratnih zlocina, te bivsi drzavni tuzilac Zeljko Olujic. "Feral" tuze i dvoje novinara, kolumnista nekada domicilne "Feralove" kuce "Slobodne Dalmacije" Josip Jovic, te njegova kolegica polunovinarka- polupjesnikinja Djurdjica Ivanisevic. I na kraju maloljetni Dino Markovic i njegova majka Vanja, sin i supruga ubijenog pripadnika splitske detektivske tvrtke "Bond" koji je stradao stiteci jednu porodicu od nasilnog izbacivanja iz stana, a o cijoj je zrtvi inace s pijetetom pisao "Feral", ali ce pred sudom odgovarati zbog nesmotrene igre rijeci u jednoj od svojih humoristickih rubrika.
Svi oni smatraju da su raznoraznim "Feralovim" napisima povrijedjeni u svom dostojanstvu, casti, ugledu i privatnosti i naravno traze financijsko obestecenje pri cemu je svoju cast na rekordnih 250 tisuca DEM procijenio Tomislav Mercep, koji inace iz slicnih razloga i za slicnu sumu trenutno vodi sudski spor i sa zagrebackim tjednikom "Globus". Protiv "Ferala" tuzbu je digao i Andjelko Milardovic, doktor nauka i publicista, za kojega je "Feral" obznanio da je doktorirao hvaleci Milosevicev populizam, a sada znanstveno-politicku karijeru odrzava pjeneci protiv srpskog fasizma, ali mu je populizam i dalje pri srcu, naravno sada onaj Tudjmanov. Medjutim, on je od tuzbe odustao vjerojatno svjestan da ce tesko moci promjeniti doktorsku disertaciju koju je "Feral" samo citirao.
Ocjenjujuci ove tuzbene zahtjeve, splitski odvjetnik Mirko Franchesci, koji ce pred sudom i zastupati splitski tjednik, istice kako se ovdje radi o specijalnom obliku pritiska na rijetke nezavisne medije u Hrvatskoj te da ce ovo zasigurno predstavljati ozbiljan test za hrvatsku pravnu drzavu i demokraciju. Po njegovom misljenju "Feral" se u svim spornim slucajevima, izuzev slucaja Markovic, bavio drustvenom kritikom prozivajuci one koji su svojim neumjesnim istupima ili ponasanjima po misljenju novinara ovog lista dovodili u pitanje neke osnovne vrijednosti demokratskih drustava.
Kao sto je poznato "Feral" je u spornim slucajevima prozivao zbog rasizma, antisemitizma, ratnih zlocina, podrzavanja antidemokratskih pojava, kameleonstva, javnog i neprilicnog dodvoravanja vlasti i slicnog. Da li je u tome bio zlonamjeran ili ne odlucit ce sud. Medjutim, u drzavama sa bogatim demokratskim iskustvom, smatraju poznavaoci ove osjetljive problematike, tesko da bi javne licnosti, posebno politicari, imali sansu da tuzbama i financijskim odstetama stanu medijima na prste i obeshrabre ih u njihovoj kritici ili istrazivanjima. Poznata je americka praksa u kojoj zastita medija ima prednost pred zastitom javnog djelatnika. Ali Hrvatska nije Amerika i treba reci da je sudska praksa u njoj, kada su ovakvi slucajevi posrijedi, vrlo siromasna i tek u procesu formiranja tim vise sto sudski sistem bivseg rezima ovaj problem gotovo nije ni poznavao. Nova zakonska regulativa siroko tretira ove probleme, ali tek sudska praksa u ovim klizavim i rastezljivim odnosima moze pokazati koliko je regulativa u interesu demokracije ili je pak namjenjena redukciji i kontroli slobodne rijeci.
Istina, ovakvih i slicnih sudjenja vec je bilo i njihovi rezultati ne bi trebali obeshrabrivati. Tako je, primjerice, jedan od svemocnih hrvatskih politicara, direktor Hrvatske radio televizije Antun Vrdoljak izgubio parnicu pokusavajuci optuziti "Globus" za klevete i vrijedjanje. S druge pak strane nekoliko poznatih i kritickih novinarki, knjizevnica i publicistkinja koje je isti list makartijevskim metodama proglasavao nacionalnim izdajicama i drzavnim neprijateljima dobile su na sudu svoju zadovoljstinu. No, hrvatska demokratska javnost podsjeca na jednu nedavnu izjavu mocnog covjeka vlasti Vladimira Seksa koji je bez argumenata nekoliko nezavisnih novina - "Feral", "Globus" i rijecki "Novi list" - prozvao zagadjivacima medijskog prostora te najavio obracun sa njima, doduse, kako je rekao, zakonskim sredstvima.
Sud je naravno zakonsko sredstvo, ali je trenutno upravo sudska praksa u Hrvatskoj pod jakim optuzbama da je zbog vrlo upitne nezavisnosti sudaca koji su pod posebnim rezimom izbora skloniji vlasti nego pravdi. Koliko je to utemeljeno mozda ce pokazati i predstojeci sudski slucajevi "Feral Tribunea", iako je zanimljivo da su i drugi mediji koje je Seks oznacio zagadjivacima medijskog prostora trenutno suoceni sa slicnim problemima. No, dok se ceka sudski rasplet koji bi mogao biti i znacajan pokazatelj buducnosti nezavisnih hrvatskih medija, Viktor Ivancic, glavni i odgovorni urednik "Feral Tribunea", koji je vec imao priliku upoznati "zakonska sredstava" jer je jedini od glavnih urednika u Hrvatskoj dobio vojni mobilizacijski poziv, feralovski tvrdoglavo i sarkasticno porucuje: "Mi ne sumnjamo da ove sinhronizirane sudske tuzbe predstavljaju pokusaj likvidacije 'Feral Tribunea', ali mi cemo, ako budu i negativno po nas rjesene, nastaviti izlaziti pa makar i na toaletnom papiru".
STOJAN OBRADOVIC