STVARNA ILI MEDIJSKA AFERA?
AIM, PRISTINA, 11.4.94. Da li postoji konflikt na relaciji Demokratski savez Kosova- Vlada u egzilu Republike Kosova? Da li zaista ima neslaganja izmedju dr. Ibrahima Rugove i dr. Bujara Bukosija? To su pitanja koja se ovih dana najcesce cuju po kosovskim kuloarima. A, poccelo je sa nagadjanjima da su unutar Demokratskog saveza Kosova, uglavnom u njegovom predsednistvu, "tvrde" struje nezadovoljne dosadassnjim uccinkom predsednika vlade Republike Kosova u egzilu dr. Bujara Bukosija, poccela otvoreno trazziti njegovo smenjivanje sa ove funkcije. Cak je bilo i glasina da je krajem prossle nedelje na navodnom glasanju predsednistva ove partije izgasana sm ena Bukosija. Medjutim, da li se zaista, na ovakav nacin "raspravljalo o kosovskoj vladi i njenom predsedniku" nema zvanicnih potvrda. U medjuvremenu u nezavisnom nedeljniku na albanskomjeziku, "Koha", Bukosi demantuje sve tvrdnje o bilo kakvoj konfrontaciji izmedju njega i Rugove, nazvavssi sve to "sspekulacijama". S druge strane, Rugova, u susretu sa novinarima demantovao je visednevne glasine o tom "nekakvom sukobu", ali nije iskljucio mogucnost da se "vlada dopuni novim ministrima, na Kosovu i van njega". No, na kosovskoj albanskoj politickoj sceni, nisu najnovijeg datuma kritike na racun dosadasnjeg ucinka njene vlade u egzilu, pa i na racun predsednika Albanije Salji Berise. Tako, na nedavnom sastanku Seljacke stranke Kosova, njen predsednik Hivzi Isljami kritikujuci nekoordinaciju stavova oko statusa Kosova izmedju Rugove, Berise i Bukosija, rekao je da se "odmirovnog plana Rugove, od deset taccaka, preslo na plan Berise od sest, da bi se na kraju, tokom zadnje posete Buk osija SAD-u mirovna forma za resavanje pitanja Kosova svela na tri tacke". Bukosi, na sve ove optuzbe odgovara da su "svi koraci njegove Vlade bili i joss uvek su usaglasseni sa stavovima politicckih subjekata i predsednika Rugove, podvlaceci da ta vlada ima ogranicceni mandat, ogranicceni potencijal, pa time i ograniccene mogucnosti". Izrazivsi spremnost da odgovara za svoj rad i rad njegove vlade, Bukosi porucuje da bi" umesto trosenja vremena i energije oko ovakvih stvari, bolje bilo da se radi na konstituisanju Parlamenta Kosova i vlade, kao odraz slobodnih visepartijskih izbora".
Ova zadnja izjava Bukosija, na trenutak je smirila duhove na i onako konfliktnom Kosovu, mada nedavna ostavka cclana predsednisstva DSK, dr. Rexhepa Ismailia i nagadjanja da se iz ove najmasovnije partije povuklo joss nekoliko clanova predsednisstva, kao da ukazuju da ipak, u njenom samom vrhu postoji razdor. Cak ssta vise, kolaju price da je prakticcno 90 odsto cclanova predsednisstva DSK podnelo ostavke, ali da one javno nisu obelodanjene.
Neobjassnjivo je, pre godinu dana, doslo do "smena" i u samoj kosovskoj vladi u egzilu. Sa mesta podpredsednika "otisli" su Ramus Tahiri, a pre izvesnog vremena i Nik Djeljosi, koji je obavljao i funkciju ministra pravde. Povodom najnovije "krize" u Bukosijevoj vladi, nagadja se da su njeni predstavnici ponudili ostavke. Medjutim, predsednik Skupsstine Kosova u egzilu, Iljaz Ramajlji, u izjavi za list Bujku,kazze da do sada "nije stigla ni jedna pismena ostavka ministara vlade Kosova". Ramajlji tak odje kazze da cetiri ministra u egzilu - Isa Mustafa, Halit Muaremi, Muhamet Bicaj i Dzafer Satri joss uvek obavljaju svoje funkcije, kao i tri ministra, na Kosovu.
Iljaz Ramajlji, analizirajuci atmosferu na albanskoj, kosovskoj sceni, stvorenoj zbog jos uvek nedovoljno jasnih motiva, kaze da bi se sporovi najbolje resili, ali i precizirala politicka odgovornost, nosioca vlade na Kosovu, kada bi profunkcionisala "Skupstina Republike Kosova u Pristini ili u protivnom, ako ovo nije moguce, da se sva vlast ili kompetencije predaju instituciji predsednika Republike, dr. Rugovi".
Jon BARANI, AIM Pristina