TALIJANSKI SINDIKATI UGROZENIM CRNOGORSKIM PORODICAMA

Podgorica Apr 7, 1994

Humanitarna akcija

Akcijom "Adottalapace" ("usvajanje na daljinu") obuhvaceno je 178 porodica iz svih crnogorskih opstina. Ista akcoija, ranije, zapoceta u Bosni i Hrvatskoj. Svakoj porodici, mjesecno, po 30DM.

(AIM, Podgorica, 06.04.)

Tekst: Jedna nova rijec se odomacila u Crnoj Gori. "Adottalapace", ili, u prevodu sa italijanskog, usvajanje na daljinu, je naziv humanitarnog projekta koji se vec sedam mjeseci ostvaruje u Crnoj Gori. Jedan od italijanskih sindikata - Generalna konfederacija rada - iz pokrajine Emilija-Romanja je, naime, zajedno sa jos nekoliko humanitarnih organizacija ("Arcisolidarieta" i "Arciragazzi") pokrenuo konkretnu akciju pomoci porodicama ugrozenim ratom koji se vodi na prostorima nekadasnje Jugoslavije. Poceli su u Hrvatskoj, nastavili u Bosni i Hercegovini, a od prije sedam mjeseci ova akcija se ostvaruje i u Crnoj Gori.

  • Radi se o jednostavnoj ideji, objasnjava Djankarlo Gverconi, rukovodilac medjunarodnog odjeljenja pokrajinske sindikalne sentrale iz Bolonje. Mjesecno saljemo male novcane sume (po 30 njemackih maraka) porodicama - zrtvama rata i tako konkretno pokazujemo nasu solidarnost. A taj iznos novca, za nas nivo standarda relativno nizak, porodicama koje ga primaju znaci veoma mnogo. Kontinuitet slanje ove pomoci od najmanje godinu dana pomaze da ove porodice ponovo osjete dostojanstvo i povrate makar dio nezavisnosti koju su zbog rata izgubili.

Ova pomoc je prevashodno namijenjena izbjeglickim porodicama, no u Crnoj Gori njen opseg je prosiren na sve radnicke porodice koje su usljed rata i drasticnog pada privredenih aktivnosti ostale u teskom socijalnom stanju.
Savez samostalnih sindikata Crne Gore u dogovoru sa italijanskim darodavcima evidentira najugrozenije porodice i distribuira im pomoc. Projekat je izazvao ogromno interesovanje, zapocet je sa svega 18 porodica, a vec u ovom trenutku u njega je ukljuceno 178 porodica, i to iz svih crnogorskih opstina. David Imola, rukovodilac projekta u Riminiju, koji je upravo obisao neke od porodica koje primaju pomoc, cvrsto obecava da ce u toku narednih nekoliko mjeseci u citav projekat biti ukljuceno najmanje dvije hiljade porodica iz Crne Gore. "Kada smo nakon isteka prvih godinu dana, koliko smo planirali da traje pomoc izbjeglickim porodicama u Hrvatskoj, upitali nase darodavce da li su spremni da idu dalje, na jos jednu godinu, svi do jednog su prihvatili. Volio bih, kaze Imola, da vasa nesreca sto prije prestane, ali dok traje, mozete racunati na nasu solidarnost."

U republickom sindikalnom vijecu tvrde da su sve do sada ukljucene porodice u potpunosti zasluzile ovu pomoc. Medju njima su pripadnici svih etnickih zajednica koje zajednicki prezivljavaju nesrecu rata u bivsoj Jugoslaviji. Popunjeni formulari sa podacima o porodicama, koji se dostavljaju italijanskim darodavcima, pokazuju koliko je, zapravo, siromastvo skriveno od ociju javnosti. Najbrojnija je porodica Radojevic iz okoline Mojkovca, cetrnaestoro djece, a otac, rudarski tehnicar ostao bez posla. Vera Masic je sa dvoje djece iz Srebrenice izbjegla kod rodjaka u Podgoricu. Prije par mjeseci su joj se pridruzili i roditelji. Muz Esad je zauvijek ostao kraj kucnog praga.

  • Nemam nikavih prihoda, kaze Masiceva, kako drugacije da vam objasnim koliko mi znaci ova pomoc. Zivim od paketa iz Crvenog krsta i pomoci rodjaka. Ovaj novac trosim na djecu, makar malo radosti da im pruzim. Ranije, dok su devize vise vrijedile moglo se vise uciniti sa ovim novcem. Sada je sve peskupo, ali ipak ova pomoc valja blaga.

Zbog zabrane platnog prometa izmedju Crne Gore i Italije sredstva za humanitarnu akciju pod nazivom "Adottalapace" ne mogu stizati redovnim putem, vec se prenose humanitarnim konvojima ili ih licno donose sindikalne delegacije iz Italije. Raspodjelu tako prispjelog novca Sindikat dalje organizuje preko svojih opstinskih povjerenika. Formulari sadrze podatke i fotografije pojedinacnih porodica, a svaki primalac pomoci dobije i adresu darodavca.

  • Razmjenom pisama, kaze Danilo Popovic, predsjednik crnogorskog Sindikata, otvara se mogucnost za dalja bliza upoznavanja i sklapanja prijateljstava. Zato mi stalno inisistiramo da nase porodice salju pisma, da se zahvale darodavcima.

Projekat pod simbolicnim nazivom "Usvajanje na daljinu" trajace najmanje godinu dana, ali solidarnost i prijateljstvo, kazu u crnogorskom Sindikatu, ostaju zauvijek.

D. DjURIC