NOVINARI I DALJE NA CEKANJU.
AIM, SPLIT, 07.04.1994. Novinari splitske "Slobodne Dalmacije" koji su pocetkom lanjskog listopada odlukom direktora tog poduzeca upuceni na "cekanje" i kojima je proteklih mjeseci bio zabranjen ulazak u prostorije redakcije, usli su u njih kako bi saznali da li se poslovodstvo izjasnilo sto ce s onima koje su proglasili privremenim viskom.
Naime, za razliku od drugih radnika koji su u isto vrijeme bili poslani na "cekanje", novinari nisu dobili poziv da se vrate na rad niti bilo kakvu drukciju odluku. Ostali su, nekoliko dana prije isteka roka od sest mjeseci, pozvani da se vrate, ali na slabije placene poslove i sasvim razlicite od onog sto su ranije radili. Tako je primjerice jedna radnica rasporedjena na mjesto prodavacice u trafici u Splitu, a prije toga je radila kao ekonomista u platnom uredu. Jedna referentica iz marketinske sluzbe dobila je takodjer mjesto prodavacice, ali u Trogiru gdje bi svakodnevno iz Splita morala putovati. Kucni majstor u glavnoj zgradi "Slobodne Dalmacije" odredjen je za pomocnog radnika na odrzavanju objekata u Trogiru. Sef voznog parka u vrijeme bivseg urednistva lista, sada iz Splita putuje u Sinj gdje mu je duznost da razdijeli novine po trafikama. Isti posao, ali u Omisu, zapao je nekadasnjem tirazeru "Slobodne"...
Novinari, medjutim poziva nisu dobili, pa im nije preostalo nista drugo nego da se po isteku sest mjeseci "cekanja" jave u redakciju. U spomenutoj odluci napisano je da se upucuju na "cekanje do poziva da se vrate na rad, ali ne duze od sest mjeseci". Kako se ne bi desilo da cekajuci poziv zakasne nekoliko dana sto automatski za sobom povlaci otkaz, uredno su se kratkim dopisom javili direktoru Anti Busicu sto je, na njihov zahtjev, uneseno u knjigu protokola u Uredu direktora "Slobodne Dalmacije- Novine".
Nekima od njih, pravnik poduzeca pri slucajnom susretu obrazlozio je da su uranili mjesec dana jer s obzirom da su se zalili, rok od sest mjeseci istjece im pocetkom svibnja. U protivnom, kazao je, svakako bi dobili poziv da se jave. Ako je tocno da zalba prolongira taj rok, a tako je i prema tvrdnjama drugih pravnika, ostaje nejasno zasto nikakvu odluku nisu primili oni sto se nisu zalili na direktorovo rjesenje o slanju na "cekanje". Jesu li oni i dalje tehnoloski visak i sto ce biti s onim ljudima koji su proteklih mjeseci zaposljavani kao novinari? Moze li netko biti proglasen privremenim ili trajnim viskom, a da istovremeno njegove poslove obavlja netko drugi? U slucaju "Slobodne Dalmacije" ceka se odgovor suda na ovo pitanje, a do tada - sve je moguce.
(AIM)