PREGLED STAMPE

Beograd Apr 1, 1994

,AIM, Beograd, 30.3. Jedno novo i neobicno tumacenje uzroka rata na prostorima bivse Jugoslavije daje Tanjug u tekstu koji je ocito redakcijski stav. Tekst je, inace, posvecen danu drzavnosti Srbije 28. martu, sakarakteristicnim nadnaslovom "Pet godina otkako je Srbija ponovo postala drzava". Izmedju ostalog, u tekstu stoji:"Konstituisanje Srbije kao drzave na seloj svojoj teritoriji, dovelo je do toga da se teziste nesporazuma i sukoba iz Srbije, odnosno njenih delova, prenese na medjurepublicke odnose. Za te sporovoe i sukobe nikako nije mogao da se pronadje lek, pa su oni godinu-dve kasnije buknuli u pravi rat koji je postepeno zahvatio gotovo polovinu bivse Jugoslavije. Taj rat, uz obilato mesanje stranih faktora, koji postupaju u skladu sa svojim interesima, traje i danas sa neizvesnim izgledima da se uskoro okonca. " Nepotpisani autor teksta, koji nam daje do znanja da ce rat jos trajati, takodje tvrdi da bi Srbija bila svedena na "Beogradski pasaluk" da je ostala organizovana po modelu skrojenom Ustavom

  1. god. (prenodi Politika)

List VREME iz broja u broj daje do znanja citalackoj javnosti da je vlasnik dragocene i bogate zbirke fotografija na kojima su licnosti iz vlasti i opozicije snimljene na inventivan nacin, najcesce u trenucima kada nisu ni svesne da se snimane, pa nisu uspele da kontrolisu svoj izraz lica. Tako je u poslednjem broju fotografija Z. Sokolovica na naslovnoj strani otkrila ne samo da on ima oko sokolovo, vec i usta puna zlatnih zuba. Vreme se u tekstu posvecenom srpskoj politici pita zasto Sokolovic nije odgovorio na tvrdnje i optuzbe opozicije na poslednjoj sednici republicke skupstine. A razloga za replike bilo je na pretek. Opozicioni poslanici su javno iznosili da u centru Beograda policija stranbe drzave hapsi strane drzavljane, da mafija potkupljuje policiju da cuti pred cisternama svercovane nafte, da se oni koji su opljackali gradjane slobodno setaju Beogradom u pratnji telohranitelja, da su se drzava i kriminal povezali i dr. Vreme ne zna zasto Sokolovic nije dogovorio opoziciji, ali primecuje da njegovo mesto prvog coveka srpske policije nije ugrozeno, i da ga jke novi premijer Marjanovic naazvao "stozerom u zemlji Srbiji". Inace, ovaj list stavlja pod znak pitanja koriscenje statistickog podatka o padu stope kriminala u Srbiji. Podatkom se, kao dokazom da policija dobro radi, pohvalio ministar Sokolovic, a Vreme tvrdi da je promenjena struktura kriminala (niko nije obijao prazne trafike i prodavnice, pa se broj tih dela znatno smanjio) kao sto su otkrivena samo amaterska ubistva , ili ona iz strasti ili koristoljublja. Medjutim, statistika ne pokazuje kakvo je pravo stanje stvari, kada je rec o organizovanom kriminalu, a uboistva koja najvise privlace paznu javnosti jer je rec o sprezi mafije, finansijke moci, politike i policije, ostala su nerasvetljena. Ko je ubio usred bela dana Nikacevica, Zorza Stankovica, Kneleta, ko je pucao u Belog ispred njegove kuce, ko ke oteo Isu Lera i dalje je ingma, mozda zato sto ovi krupni slucajevi zadiru u zabranjene zone, pise Vreme.

Sta se dogadja u Banja Luci? O tome su izgleda bolje obavestena strana, nego domaca stampa. U nameri da informise domacu javnost Borba prenosi pisanje Njujork Tajmsa, Rojtera i Dejli Telegrafa. Razlika izmedju ovih izvestaja nema, a sve se svodi na to da je poslednjih nedelja doslo do pojacanog etnickog nasilja u oblasti Banjaluke na nesrpski zivalj, a posebno Muslimane. Ti ljudi su bili pretuceni, mnogima su clanovi porodice ubijeni ili silovani, minirane su im kuce. Prema podacima UN napade vrse naoruzana lica, ali se ne zna pod cijom su komandom. Po mislkenju predstavnika UN, srpska strana je nastavila sa etnickim ciscenjem, ne samo da bi isterala Muslimane i Hrvate, vec i da napravi mesta za Srbe koje rat tera iz centralne Bosne. Izvestac Njujork tajmsa dodaje da naoruzane bande , potpomognute policijom i vojnim vlastima, ciste ulicu po ulicu. Po Dejli Telegrafu, neki posmatraci veruju da je formiranje muslimansko hrvatske federacije povecalo pritisak na nesrpsko stanovnistvo. Dok strana glasila izvestavaju o nasilju nad ljudima, borci NOR-a iz Banjaluke, kako izvestava Borba, protestuju sto se u gradu ruse spomenici NOR-a, skidaju spomen table, menjaju nazivi ulica i pevaju pesme o popu Djujicu.

MILICA LUCIC CAVIC