KRATKE VESTI
AIM, Skopje, 16.03.1994
1. *NOTA UPUCENA AVSTRALIJSKOJ VLADI Nakon odluke avstralijske Vlade za promenu imena makedonske zajednice u ovoj zemlji u "Slavomakedonska zajednica", Minstarstvo za vajnske poslove Makedonije, uputila je notu do ministarstva spoljasnih poslova Avstralije u kojoj, izmedju ostalog, se kaze:
" U vezi sa informacijama da je avstralijska vlada donela odluku da promeni ime makedonske zajednice u Avstraliji, izrazavamo svoju zabrinutost i protest, ocenjujuci ovakvu odluku kao neprimeran akt krsenja ljudskih prava.
Vlada Republike Makedonije smatra da sa ovakvom diskriminatorska odluka, direktno se prenose nesporazumi i konflikti iz Balkana u demokratsko multinacionalno avstralisko drustvo.
Duboko smo uvereni da odluka avstralijske vlade moze samo da izaziva nacionalizam i nije u interesu nit buducnosti makedonsko-grckih razgovora, nit toliko potrebnim miru na Balkanu gde smo svjedoci permanentnih krsenja ljudskih prava i sloboda a sto rezultira sa tragicnim posljedicama.
Ministarstvo za odnose sa inozemstvom Republike Makedonije izrazava svoje zalenje zbog mogucih posledica zbog ovakve odluke avstralijske vlade ..."
2. * SUDjENJE DESETORO ALBANACA-U OPSTINSKOM SUDU Vrhovni sud Makedonije, nakon svoje sednice odrzanu 14 marta ove godine, u vezi sa sudjenjem desetorici Albanaca, doneo je odluku s kojom zahtev za zastitu zakonitosti odbiva se kao neosnovan.
Dakle, ostaje validna odluka Okruznog suda iz Skoplja iz 14 februara 1994 godine u koju se navodi da ovaj sud nije nadlezan za sudjenje obvinjenih Mithata Eminija (bivsi sekretar najmnocne partije Albanaca, PDP) iz Tetova, Hasana Agusija ( gradjanin SRJ), Ejupi Resmi, Selama Elmazija, Sinasi Redzepi, Husein Haskaj (do pritvaranja, pomosnik ministar za odbranu u Vladi Republike Makedonije), Burim Murtezani, Akif Demiri, Abdiselim Arslani i Eugen Cami, koji se okrivljuju za delo "udruzivanje zbog neprijateljske delatnosti" iz clana 136 stav 1, u vezi sa clanom 114 iz Krivicmnog zakona Republike Makedonije.
Ovih dana Vrhovni sud Makedonije treba da odluci i u vezi sa zalbama branioca obvinjenih u slucaju paravojske u vezi sa nadleznoscu Opstinskog suda Skopje2. Oni smatraju da u ovom slucaju nadlezni sudovi su oni iz Tetova i Gostivara gde je ucinjeno i delo za koje se okrivljeni obvinjuju.