BOLJI ZAKONI ZA NOVINARSTVO ?
POSLE VISESTRUKE KRITIKE RADA DRZAVNIH MEDIJA, POSEBNO TADIO TELEVIZIJE, OPOZICIJA NAJZAD PREDLAZE IZMENE ZAKONA I NACINA KONTROLE
,AIM, Beograd, 7.3. Jos mnogo pre prvih visestranackih izbora, odrzanim u Srbiji decembra 1990. godine, novoformirane opozicione stranke imale su mnogo primedbi na racun drzavnih medija. Drzavni radio televizijski programi kao i listovi najvece novinske kuce "Politika" ignorisali su drugacije politicko misljenje od vladajuceg, cak i tada kada je donet novi Ustav i Zakon o strankama kojima je delovanje opozicionih partija legalizovano.
I posle cetiri izbora, od kojih u jednim opozicione stranke nisu ni ucestvovale, odnos drzavnih javnih glasila nije se bitno promenio. Naprrotiv, uvek je, kada je to najvaznije, u jeku predizborne kampanje, izrazito favorizovana Socijalisticka partija Srbije. U takvom neprincipijelnom ponasanju prednjacila je Televizija Beograd i ostali programi RTS.
Da li zbog neverovanja u mogucnost promena ili usled sopstvene inertnosti, ostecene stranke nisu do sada predlagale nista konkretno. No, konacno su u Narodnu skupstinu Srbije stigla dva predloga. Najpre su radikali odustali od davno izrecenog obecanja da ce jednog dana kad pobede, uciniti isto sto i SPS: oterati sve neistomisljenike i uzeti drzavnu radio televiziju u svoje ruke. Ovih dana predlozili su novi zakon o radio-televiziji u kome traze da se kontrola nad drzavnim javnim preduzecem od Vlade vrati parlamentu koji bi, na predlog poslanickih grupa, birao clanove Upravnog odbora, Nadzornog odbora i generalnig diirektora. Srpska radikalna stranka predlaze slican nacin imenovanja komisije u cijoj je nadleznosti raspodela frekvencija. Radikali predlazu i ukidanje RTV pretpate. Izvori prihoda bili bi republicki budzet i komercijalno finansiranje.
Druga inicijativa stigla je iz Gradjanskog saveza Srbije, odnosno DEPOS-a. Mada je data u formi izmena i dopuna postojeceg zakona, ona je sveobuhvatnija od predloga radikala. Ipak, postoji saglasnost u pogledu namere da se ingerencije nad RTS-om vrate parlamentu, a kontrola nad drzavni elektronskim medijima uspostavi na moderan nacin, saglasno razvijenim demokratskim modelima. Predlaze se razvlascivanje Upravnog odbora na uticaj na uredjivacku i kadrovsku politiku i uvodjenje Programskog odbora. Upravni odbor bi bio nadlezan za materijalno poslovanje, investicije i odrzavanje i razvoj tehnickih kapaciteta, a novi, Programski odbor za ostvarivanje nestranacke uredjivacke koncepcije, nezavisnost i autonomnost redakcija i profesionalni nivo programa. Programski odbor bi do polovine clanova cinili predstavnici parlamentarnih stranaka, a ostali bi bile nezavisne licnosti . Oba odbora imali bi i predstavnike zaposlenih u javnom preduzecu, koje bi takodje imenovala Narodna skupstina, ali na predlog kolektiva. Do sada je sva imenovanja, svih organa RTS obavljala Vlada Srbije koja je bila jednostranacka, cime je koncept o nestranackoj uredjivackoj politici apsolutno bio potisnut.
Depos predlaze i promene Zakona o javnom informisanju. Najpre se trazi slobodno udruzivanje novinara u strukovne organizacije. Do sada je u zakon bilo upisano samo jedno udruzenje koje je, inace, postalo prorezimsko i antinovinarsko. Predlaze se pluralizam organizovanja poslenika javne reci.
Najkrupnija novina bio bila bi institucija ombudsmana- nezavisnog, strucnog organa koji bi stitio ucesnike u javnom komuniciranju od neistina, kleveta, tenedencioznog obavestavanja. Oni koji se informisu preko drzavnih medija, dobro znaju koliko je bilo pausalnih ocena i neistina o raznim ljudima-novinarima, intelektualcima, grupama gradjana. Znaju i da oni nikad nisu imali mogucnost da odgovore, uprkos zakonskoj odredbi o pravu na ispravku i odgovor.
Predlozene zakonske izmene samo bi u izvesnoj meri ublazile nedemokratski i protivrecan sadrzaj pravnih akata u ovoj oblasti. Medjutim, ako je suditi po reakciji vladajucih socijalista, od promena uskoro nece biti nista. Oni su ove predloge ocenili kao neprihvatljivim pokusajem da se drzavni mediji pretvore u visepartijski. SPS predlaze da se ove inicijative ne stavljaju na dnevni red, jer ce za dva meseca oni izaci sa svojim predlogom.
I ova reakcija pokazuje da socijalisti nece lako ispustiti iz ruku najuticajnije medije poput RTS-e, koja je bila vazan ucesnik politickih zbivanja u visestranackoj Srbiji, ucesnik koji ima mogucnost brzog i lakog oblikovanja vecinskog misljenja glasackog tela.
Predstoji, dakle, odmeravanje snaga u parlamentu.
RADE VELJANOVSKI