KOMESANJE NA JUGU BALKANA

Skopje Mar 3, 1994

AIM, Skopje, 03.03.1994

*SIZE* *Premda se Makedonija racuna kao podrucje koje ce u konacnoj raspodeli sfera uticaja izmedju Zapada i Rusije zavrsiti na Zapadu

  • sve jos nije gotovo. *Nije li sada nastupio onaj trenutak kada ce Beograd i Atena zajednicko demonstrirati kako moze biti neugodna kombinacija srpsko-grcka izolacija. *Karadzic je ponovo pozvao Makedoniju da se prikluci Srbiji i Crnoj Gori, da bi se zastitila od albanskog nacionalizma.

Posle prvobitnog straha, koji se osetio nakon rusenja cetiri srpska aviona nad Bosnom, atmosfera u Makedoniji polako se smiruje. Kada se pokazalo da Srbi, ipak, nece odgovoriti na efikasnu akciju ratne avijacije NATO-a kao sto su uoci nje pretili, i medju stanovnistvom Makedonije osetilo se izvesno olaksanje. Jer, pre nego sto je to postalo jasno, strahovalo se da bi eskalacija sukoba u Bosni, rat mogla dovesti ne samo na granice Makedonije, vec i u nju samu.

Donekle lakse disanje omogucava i izjava maerickog drzavnog sekretara Vorena Kristofera, koju su u sredu i cetvrtak posredstvom novinske agencije Makpres preneli svi makedonski mediji. A prema toj vesti, prvi covek americke diplomacije ponovio je da je Amerika zainteresirana za situaciju u Makedoniji i zastitu njenog teritorijalnog integriteta. Premda je i to potvrda toga da se s makedonijom, kako su to donedavni spekulirali makedosnki mediji, ipak, racuna kao podrucjem, koje ce u konacnoj raspodeli sfera uticaja izmedju Zapada i Rusije zavrsiti na Zapadu - sve jos nije gotovo.

Srbi posredno pokazuju da jos nisu digli ruke od te bivse jugoslavenske republike, koja u srpskim nacionalistickim krugovima i dan danas figurira kao "Juzna Srbija", a Makedonsci ako ne bas kao Srbi s juga, onda svakako kao "pravoslavna braca", koju treba "zastititi".

Paralelno sa preporukom Karadjica koja je upucena Makedonscima da ce i unistiti Albanci,SR Jugoslavija zatvorila je svoje nebo za makedonske putnicke avione zbog toga sto, kako je sluzbeno objasnjeno, makedonske avionske kompanije nisu podmirile svoje dugove za koristenje srpskih vozdusnih koridora. Dakle, nakon blokade kopnenih putova za makedosnku robu, koja se dogodila nakon sto je grcka vlada uvela ekonomski embargo protiv Makedonija, odlukom organa SRJ sada se to dogodilo i sa vazdusnim putem.

Sve u svemu, kada je rec o svim saobracajnim vezama - i zeleznici, i auto-putevima, i vazdusnim koridorima - Makedonija mora traziti alternativne koridore, koji su skuplji, duzi i nedovoljno prohodni. Postavlja se pitanje, nije li sada nastupio onaj trenutak kada ce Beograd i Atena (koja je sporu sa Skopjem zbog imena makedonske drzave i njenih drzavnih simbola) zajednicki demonstrirati kako moze biti neugodna kombinovana srpsko-grcka izolacija.

Ako je to ono sto se moze nazvati realnim pritiskom, onda pokretanje tenkovskih jedinica u Kosovu, oznacava i psiholoski pritisak. Jer, sve dosadasnje analize promatraca prilika na Balkanu pokazuju da bi se sukob na Kosovu, po principu spojenih sudova sigurno, prosirio i na Makedoniju.

U takvoj atmosferi Amerikanci ponovo su krenuli u akciju odvracenja makedosnkih suseda od pretnjih Makedoniji. Tako je americki drzavni sekretar Voren Kristofer, kako je prenela makedonska agencija Makpres, izjavio da je Amerika "jako zainteresirana u odrzavanje teritorijalnog integriteta te zemlje". Naglasivsi da misli da je "njena buducnost vazna za SAD" dodao je da je Srbima "jasno stavljeno na znanje da ce u slucaju da na bilo koji nacin ugroze nezavisnost Makedonije, to izazvati snazan odgovor" njegove zemlje.

Nekako istovremeno s tim novim Kristoferovim upozorenjem, makedosnki mediji preneli su iz grckog nedeljnika ENA deo intervjua lidera bosanskih Srba Radovana Karadzica, koji, na neki nacin, smesta Kristoferovu poruku u realan balkanski kontekst. Karadzic je preko tog grckog nedeljnika ponovo pozvao Makedoniju da se prikluci Srbiji i Crnoj Gori, odnosno, Jugoslaviji da bi se zastitila od albanskog nacionalizma. kako je prenela samostalna makedonska TV stanica A-1, Karadzic je precizirao da je "Makedoniji mesto u novoj Jugoslvaiji, pa cak i kao nezavisnoj drzavi".

Bude li Makedonija inzistirala da ostane izvan, njene ce granice biti preplavljena Albancima, porucuje Makedoncima lider bosanskih Srba, inace jedini politicar u svetu, koji je u odluci grcke vlade da uvede embargo prema Makedoniji prepoznao "mudru odluku". Prema njegovim recima, momentalna situacija u Makedoniji predstavlja stvarnu opasnost za Grcku i Srbiju.

Razvijajuci svoj koncept uredjenja odnosa na Balkanu, Karadzic je procenio da ce ukoliko se Makedonija bude nasla pod okriljem Jugoslavije, tada Srbi "imati zajednicku granicu s Grckom". Ponovo je pozvao Atenu na formiranje grcko-srpske konfederacije, koja bi bila "srecan brak i velika mogucnost za zajednicki razvoj dva naroda povrzana pravoslavnim krscanstvom" - prenela je TV stanica A! pisanje grckog nedeljnika.

Ovime je, nakon duzeg perioda zatisja, ponovo javno promovirana stara ponuda predsednika Srbije Slobodana Milosevica, koja je bila prvi put pustena u javnost pre vise od godinu dana. VERA GEORGIEVSKA