BEOGRADSKI MEDIJI O INCIDENTU
AIM, Beograd, 28.2.
Vec u ranim jutarnjim casovima beogradski mediji su objavili vest o obaranju cetiri aviona nedaleko od Banja Luke u Bosni i Hercegovini. Medjutim, ni u vreme emitovanja centralnog vecernjeg dnevnika drzavne televizije nije zvanicno potvrdjeno ciji su oboreni avioni. Televizija Srbije je ovu vest plasirala iza informacije o pismu ruskog predsednika Jeljcina, koje je predsedniku Srbije Milosevicu urucio ruski ambasador u Beogradu.
Televizija Srbije je uzdrzano izvestavala o teskom incidentu nad bosanskim nebom, naglasavajuci da su zapadni mediji saopstili da se radi o srpskim avionima, mada to nigde nije zvanicno potvrdjeno. Naglaseno je , takodje, da je to prva akcija ove vrste od osnivanja NATO pakta.
Drzavna televizija nije imala nijednu drugu informaciju, izuzev zvanicnih. Objavljena je i oprezna i odmerena izjava predsednika Republike Srspke Radovana Karadzica, snimljena na aerodromu, pred put za Moskvu (za koji se pretpostavljalo da ce, ipak, biti u zadnjem trenutku, odlozen). Karadzic je rekao da se proveravaju informacije, da se zasad zna da se na teritoriji, na kojoj su dejstvovali avioni pred obaranje, ne bore srpske, vec hrvatske i muslimanske snage. On je odbio da bilo sta odredjenije kaze, dok ne dobije izvestaj o tome da li je bilo nekih trenaznih ili drugih letova srpske strane.
U izvestavanju o obaranju 4 aviona u regionu Banjaluke, Radio Beograd je naglasio da nisu utvrdjene glavne cinjenice o cijim se avionima radi. U sedistu NATO pakta u Briselu, receno je u glavnoj dnevnoj informativnoj emisiji "Novosti dana", ne tvrdi se da su avioni srpski jer se pretpostavlja da sve tri strane imaju avione tipa Galeb, tj.jJastreb kako je kasnije precizirano. Emitovano je zvanicno saopstenje VOjske RS u kome se tvrdi da sa Banjaluckog aerodroma nisu uzletali avioni, sto mogu da potvrde i monitori UN, kao i saopstenje Generalstaba VOjske SR Jugoslavije koje kategoricki demantuje da su avioni ratnog vazduhoplovstva SRJ ikada, od njenog konstituisanja, napustali njen vazdusni prostor.
Radio Beograd se poziva na informacije Radio Sarajeva da su u vreme incidenta avioni Republike Hrvatske raketirali fabriku "Bratstvo" u Novom Travniku i navodi da je Rusija trazzila objasnjenje u vezi obaranja aviona.
Nezavisna televizija Studio B je objavila da komandanti NATO pakta za juznu Evropi uopste ne sumnjaju da su avioni srpski, dok oficiri UNPROFOR-a koji kontrolisu vojni aerodrom u Banja Luci ne mogu ni da potvrde ni da demantuju da li je bilo letova sa tog aerodroma. U vecernjoj informativnoj emisiji, NTV Studio B je objavio reportazu iz Viteza televizijske stanice BBC, u kojoj je jedan sagovornik u krugu vojne fabrike neposredno posle bombardovanja izjavio da je video avione sa srpskim trobojkama .
Radio Politika i Radio B 92 su gotovo celokupni svoj program posvetili incidentu u kome su stradala 4 "galeba" u Bosni i Hercegovini, ukazujuci na zaostravanje bosanske situacije. Bez komentara su prenete dostupne informacije iz raznih izvora, kako one koje podrazumevaju da se radilo o srpskim avionima, tako i one koje tu tvrdnju demantuju. Tako je, na primer, emitovana izjava lorda Ovena koji je pozvao politicko rukovodstvo bosanskih Srba i Radovana Karadzzica licno da "osudi akciju srpskih aviona i naredi istragu", kao i da "ostro kazni vazduhoplovne oficire koji su odobrili ovaj let". Britanski premijer Mejdzzor je izneo svoj stav da su "srpski avioni imali nepriajteljske namere" i da su "dobili ono sto su zasluzzili".
Stav da oboreni avioni pripadaju bosanskim Srbima na osoben nacin izrazili su vojni komentatori ovih dveju radio stanica. Miroslav Lazanski komentator POLITIKE, inace blizak zvanicnim vojnim krugovima, je za Radio-Politiku izjavio da avioni tipa Galeb mogu da pripadaju vazduhoplovstvu Republike Srpske ili Republike Srpske Krajine. Po njemu su oboreni avioni bili angazzovani u napadu na fabriku artiljerijskog orudja u Novom Travniku koja je pogodjena i fabriku eksploziva u Vitezu. Oboreni avioni pali su u podrucje gradica Kljuc, Sipovo i Petrovac, pri cemu je, prema nezvanicnim informacijama, jedan pilot spasen. Lazanski je izneo i poluzvanicno potvrdjenu informaciju da je u incidentu oboren i jedan americki F-16, i to raketnim sistemom sa zemlje. Lazanski smatra da se radi o avionima bosanskih Srba, bez obzira na demanti iz Banjaluke - "galebovi" nisu morali da polete iz Banjaluke .
Komentator Radija B- 92 takodje je naglasio da "galebovi" mogu da polete sa travnatog terena - ne obavezno sa betonske piste. Emitovana je i izjava iz beogradskog staba Unprofora da se ne zna pouzdano da li su u toku dana UN posmatraci bili na svojim mestima na banjaluckom aerdromu, buduci da su oni smesteni 30 km od aerodroma, a tri dana pre toga bila su im ukradena vozila.
Na oba radija pominjao se zahtev Rusije za objasnjenjem u vezi incidenta kao i predstojeca poseta Kradzzica Moskvi, za koju je u vise navrata naglaseno da mozze biti odlozzena.
Interesantno je da je predstavljeno vise varijanti o vezi incidenta oborenih aviona i napada na vojne ciljeve u Novom Travniku. Po jednoj, u Novom Travniku je bombardovana fabrika artiljerijskog orudja i to su uradili srpski avioni. Po drugoj, raketiranje fabrike "Bratstvo" izvrsili su hrvatski avioni, gotovo u isto vreme kada su NATO lovci napali srpske avione. Po trecoj, srpski i hrvatski avioni bili su u zajednickoj akciji napada na vojnu fabriku u Novom Travniku.
Od ostalih dogadjaja u Bosni pominjani su napadi srpskih snaga na Maglaj i bombardovanje Tuzle. Napad na Tuzlu je prema jednom navedenom izvoru okarakterisan kao odmazda Srba za gubitak aviona.