PREGLED STAMPE
,AIM, Beograd, 25.2. Bombardovanja njet, Rusija najveca garancija srpskom narodu,Oruzje pod kontrolom,Oprezno sa sarajevskim modelom-Rusi kao sila a ne kao krpa- to su neki od naslova iz beogradske dnevne stampe . Prva tri dana minule nedelje prosla su , u" trijumfu poraza," kako je primetio Radivoj Cvjeticanin u Video nedeljniku, a dobar deo dnevnih novina je prenoseci reportaze sa Pala u "noci iscekivanja", "noci pobede" zalicio na knnjizevni podlistak. Tako prvo novinarsko pero "Borbe" Cvijetin Milivojevic (dobitnik ovogodisnje nagrade Stasa Marinkovic) pise: Ruska zima, sibirski okolis i melodicni sapat, prica se prica da Rusi dolaze- tako se namerniku, na prvi pogled, dojmi ratna prestonica bosanskih Srba....Niko na Palama ne smatra da ima razloga za bombardovanje srpskih polozaja. Tu veru dele i mnogi domaci i strani humanisti, politicari( poput Zorana Djindjica), ali i pustolovi koji su dosli da sa ovdasnjim Srbima probdeju noc iza koje ce osvanuti jos zesci rat ili jos zesci mir... .O ratu i miru, uostalom ne odlucuju ni Srbi ni Muslimani. Zato ce veceras, u cast "doceka" NATO aviona, ispeci vola na Trebevicu, mozda, zapaliti lomace. "Da nas bolje vide", kazu- zakljucuje Cvijetin Milivojevic.
Dr Ranko Petkovic u istom listu opsirno analizira da li ce u vremenu koje dolazi odnosi SAD i Rusije inklinirati partnerstvu ili konfrontacijama? To pitanje u ovom casu nije palo s neba , vec proistice iz sve vidljivijeg ukrstanja njihovih interesa u vrtlogu krize u BiH , bivsoj Jugoslaviji i na Balkanu....Kada bi se zanemarilo globalno partnerstvo Rusa i Amerikanaca i kada se izmedju njihovih gotovo antipodnih stanovista ne bi nalazio citav spektar evropskih zemalja, od kojih su neke blize ruskom a neke americkom stavu,to bi licilo na zacetak ili obavljanje njihove medjusobne konfrontacije.Medjutim, u toku dosadasnjeg razvoja krize u bivsoj Jugoslaviji razlike u prilazima vodecih evropskih i svetskih sila su stekle svojevrstan legitimitet, kao izraz njihovih posebnih interesa u balkanskom regionu, pa se ne tumace kao izraz razlaza i maligne konfrontacije. Postoji vidljivo nastojanje da se vece razumevanje nekih od njih za poziciju i interese Srba, Muslimana ili Hrvata iskoristi kao sreds tvo za pojacani uticaj na sve njih da budu prijemcivi za kompromise. U operaciji Sarajevo, Rusi su odigrali sjajan potez u tom smislu, pomazuci svojim zapadnim parterima da na relativno bezbolan nacin dodje do deblokade Sarajeva, ali inaugurisuci svoje prisustvo i uticaj u ovom prostoru.Igra se nastavlja u okviru partnerstva, sa elementima kofrontacije i sve znacajnijom zajednickom i separatnom ulogom Amerikanaca i Rusa".
Nikola Burzan komentator Borbe konstatuje ,izmedju ostalog, sledece: Cini se da je citava operacija zvana ruska inicijativa vodjena uz obostranu saglasnost Jeljcina i Klintona, koji su shvatili da su Srbi priterani uza zid i da nemaju izlaza do da prihvate ultimatum, ali da im treba pruziti sansu da to ucine na castan nacin- prelaskom Rusa preko Drine. To je bio, na rusku molbu"popust" Srbima, pod uslovom da ispune zahteve ultima tuma. Tako su bili i vuk sit i ovce na broju, operacija uspela pacijent nije umro.Zasto se Rusi ranije nisu "umesali" na slican nacin u bosanksi rat? Zato sto, reklo bi se jos zivi stari duh(i dogovor nesrecne Jalte, Staljinov i Cercilov sporazum o Jugoslaviji" fifti-fifti", s Drinom kao granicom. To sto je sa" Staljinove strane" Drine - mir a sa " Cercilove -rat), mogao je da bude jak argumen Jeljcina da Klinton popusti i omoguci Rusima da svoje "dobre usluge" pruze i zapadno od "Fifti-fift i" linije.Jos jedna pobeda nove realpolitike i svidjalo se to nekom ili ne ,tzv. novog svetskog poretka"
Veliku paznju sva dnevna stampa posvetila je sporazumu Karadzuc-Abdic. Izvestaji o tome nalaze se na prvim stranicama svih novina, "Politika" cak u nadnaslovu istice da je to ucinjeno posredstvom Slobodana Milosevica .Komentari na to ce uslediti narednih dana, izuzetak su jedino "Vecernje novosti" koje kroz tekst Bore Marica kritikuju "naprasna izmirenja"ali ne odnosi se na izmirenje Karadzic-Abdicm vec na Tudjmanovo i Izetbegovi cevo izmirenje. Bez obzira sto su Tudjman i prvenstveno Izetbegovic do sada pokazali umesanost u stvaranju laznih, nemogucih drzava, ni bosanskohercegovacki Srbi ne bi smeli da olako predju preko njihovog najnovijeg pokusaja da se Hrvati i Muslimani nadju pod jednim "drzavnim krovom", tim pre sto i jedne i druge na vojno politicki brak iz racuna tera -Amerika.Njeno insistiranje na hrvatsko-muslimanskoj konfederaciji moglo bi za krajnji cilj da ima pretvaranje Srba u bivsoj BiH u manjinu, na sta oni nikad ne bi pristali.To bi u krajnjoj liniji znacilo produzetak bosanskohercegovackog krvoprolica i iznova okrivljavanje celog srpskog naroda za rat na ovom delu Balkana.
Tokom ovih deset ultimativnih dana, pise uvodnicar " Ekonomske politike" kao da su ishlapile nade u tok tzv. normalizacije odnosa sa Hrvatslom. Najpre je u Beogradu objavljeno ime coveka koji treba da zastupa ovdasnju stvar u Hrvatskoj, a zatim i vest da ce u Krajini biti uveden tzv. super-dinar iliti avram/.
Kada neko za svog ambasadora u Hrvatskoj postavi coveka koji je rodom iz Knina, ali nije nacionalista, nego ortodoksni komunista i to blizak svim politickim protivicima vlasti s kojom treba da saradjuje, onda u pitanju nije ocigledno zelja da se saradjuje , nego da se izaziva.Srpska strana , koju bez ostatka predstavlja srpski vodja, dodala je ovoj diplomatskoj provokaciji i jednu monetarnu; tzv.RSK hoce se ukljuciti u monetarni sistem srpskog super dinara(MSSSD), a to ce reci i u zajednicu zemalja u kojima je u opticaju ovo cudo od novca.Posle svega sto se dogodilo samo za ovih deset danna, ne treba biti francuski ministar ili generali sekretar NATO pakta pa zakljuciti da je mir takticki, a Velika Srbija,( pod kojim bi drugim nazivom,) strategijski cilj revolucije koja je zapocela kao antibirokratska, a htela bi da se zavrsi kao imperijalna.Iz narodne pesme znamo da se Srbija ne moze umiriti a iz najnovijeg iskustva da se ne moze ni opametiti. "Politika Ekspres" u tekstu R. Vujatovica javlja:" da je sve spremo za uspostavljanje telefoske komunikacije Zagreb-Beograd, da se samo ceka na odobrenje politike.Sve telefonske linije ici ce preko Republike Srpske, odnoso Bajaluke, tako da ce i stanovnici te republike imati mogucost da telefoniraju u Hrvatsku. U Banjaluci, medjutim, tvrde da nisu dobili nikakav zvanicni zahtev ni iz Beograda ni iz Zagreba po kome bi se pristupilo realizaciji dogovorenno g- kaze se u saopsteju Preduzeca PTT saobraca ja "Krajina". Sve novine zabelezile su vest da je Dragoslav Avramovic predlozen od strane Zorana Lilica, predsednika SRJ, za guvernera Narodne banke Jugoslavije. A prema predlogu Slobodana Milosevica, novi srpski predsedik vlade trebalo bi da postane, Mirko Marjanovic, dosadasni direktor beogradske firme "Progres".
GORDANA SUSA