NOVI DINARI I STARI REDOVI
AIM, Beograd, 21.2
Penzionersko prezivljavanje
Penzioneri su strpljivo sacekali 24. januar kada je poceo da se primenjuje novi ekonomski program. Njima je pripala cast da prvi dobiju superdinar, kako je u javnosti nazvana nova nacionalna valuta sa zlatno-valutnom podlogom. Navikli da cekaju u redovima, penzioneri su tog ponedeljka od ranog jutra zurili u banke i poste da podignu svoje penzije. Ispostavilo se da nadlezni nisu na vreme izdali nalog da se novac prebaci na penzionerske racune. U redovima se cekalo i po 12 sati, ali je samo mali broj penzionera video nove dinare. U naredna 2-3 dana propust je otklonjen, pa je vecina penzionera mogla da dobije u proseku po 30 dinara, odnosno maraka, buduci da je novi dinar interno izjednacen sa markom.
Na pijacama i u prodavnicama novim ekonomskim programom obecano penzionersko bolje sutra izgleda ovako: vekna hleba pola dinara, litar mleka skoro dinar, kilogram najjeftinijeg mesa oko 10 dinara. Sapun je 2 dinara, 3 kg deterdzenta 17 dinara. Istoga dana kada je poceo da se primenjuje novi ekonomski program struja je poskupela 79 puta, pa je najmanji racun oko 4 dinara. U privatnoj apoteci (drzavne su prazne) kutija obicnog aspirina prodaje se za 4 dinara.
U Srbiji ima oko milion i 300 hiljada penzionera, sto je gotovo osmina stanovnistva. Oko 300 hiljada ih zivi u Beogradu, ciji zitelji su najugrozeniji. Dok se zaposlenima po preduzecima dele neophodne namirnice i sredstva za higijenu, penzioneri do sada nisu imali tu pogodnost. Novim ekonomskim merama, medjutim, predvidjeno je da ce se jedna trecina penzija isplacivati u namirnicama. Da li ce i kada ti paketi stici, jos se ne za, kao ni sta ce sadrzati, ko i kako ce ih deliti.
Najsiromasniji Beogradjani, a medju njima je najvise starih - i dalje se uzdaju u pomoc humanitarnih organizacija. Svake nedelje na Trgu republike u centru Beograda organizacija "Spona", na cijem celu je Danica Draskovic, zena VUka Draskovica, besplatno deli hleb, so, pirinac, pasulj, secer. Raspodela pocinje u podne, a redovi pocinju da se formiraju vec oko dva posle ponoci.
Prolaznici na ove redove gladnih i starih reaguju razlicito. Mnogi okrecu glavu, nisu sigurni da se i oni, da bi prehranili proodicu, jednog dana nece morati pridruziti ovakvom redu. Ima i onih koji veruju da u Srbiji nema gladnih i da je sve to samo podvala opozicije kojoj je cilj da bruka Srbiju pred svetom. Mladi su sazaljivi ili - zluradi: cini im se da je to zasluzena kazna za penzionere koji su najverniji glasaci SPS i SLobodana Milosevica. Cak i medju onima koji cekaju da dobiju nesto hrane za prezivljavanje ima ljudi koji veruju da im je to obezbedio predsednik Srbije, ali se to ne objavljuje zbog njegove licne skromnosti.
Penzionerski dani teku ... u ocekivanju boljeg sutra.
Slavica Rakic