PPREGLED STAMPE

Beograd Feb 19, 1994

,AIM, Beograd, 18.2.94.

Kuriozum - beogradska stampa je sve tanja i tanja zbog nestasice papira. Vecernje novosti, iako list sa najvecim tirazom, izlaze u jedva 13 hiljada primeraka. Politika, koja kosta o,35 para, na kioscima brzo nestaje, ali se moze naci kod preprodavaca, koji je prodaju za dinar.

Posle sedmodnevne napetosti zbog mogucnosti bombardovanja srpskih vojnih polozaja u Bosni, danas (petak 18. februar) izvesno olaksanje. Najveci naslov na prvoj strani "Politike" Srbi povlace naoruzanje, Rusi ulaze u Sarajevo. Citat Karadzica"Mislim da je rat gotov".Obrt i odlucujuca uloga Rusije dolazi do izrazaja kroz izjavu CHurkina koji kaze: "znam da ce srpsko tesko naoruzanje biti povuceno."

Uz to na prvoj stranici "Politike" uokvireno: Klinton se nada da do napada nece doci. Doduse vojnopoliticki komentator istog lista Miroslav Lazanski bavi se pomalo pitanjem "da li je britanski general i komandant UNPROFORA , Majkl Rouz, zaista vlasnik kljuceva rata i mira u , kako veli, bivsoj jugoslovenskoj republici?Jer, kako izjavljuje, on je taj koji ce doneti konacnu odluku o povlacenju bombardera i sva moguca avijacija NATO stoji iza njega.Po generalu Rouzu , "snage UNPROFORA ostace tamo gde jesu i u slucaju napada srpskih jedinica na njihove polozaje kao odgovor na udare NATO avijacije.NATO- krugovi nisu bas odusevljeni time sto general koji komanduje UNPROFOR-om, uzima prerogative odlucivanja o pocetku vazdusnih udara , ali to pokazuje kako je situacija oko Sarajeva zamrsena i politicki i vojno....." Izjava britaskog generala Rouza, pokazuje da je on u medjuvremenu postao ipak svestan vrlo kompleksnog polozaja trupa UN i da upravo zato zeli da njegova rec bude poslednji signal za eventualni napad NATO aviona. O cemu se zapravo radi? Jedinice UNPROFOR-a bice ,sud eci prema nekim informacijama, u slucaju napada NATO-a po srpskim polozajima, tretirane kao neprijateljska vojska za Srbe u Bosni, i tu ne vrede nikakva naredjenje politicara i generala koji bi mogli da imaju obzira prema snagama UN. Analize nekih pokreta jedinica UN i Vojske Republike Srpske u Bosni , zadnjih dana, pokazuju da je UNPROFOR jednostavno uklesten i da ima vrlo mali manevarski prostor u slucaju vazdusnih udara.Ostati ukopan na sarajevskom aerodromu, odnosno sarajevskoj kotlini, za UNPROFOR znaci ponavljanje katastrofalne francuske greske iz bitke Dijen Bijen Fu. Francuski general Zan Kot kao da nista nije naucio iz poraza francuskih generala Konjia i Navarea u dolini Dijen Bijen Fua."

Tokom nedelje u svim dnevim listovima ultimatum je bio veoma ozbiljno shvacen. Nikola Burzan u Borbi istice: " Nema vise blefiranja.Ultimatum je veoma ozbiljna stvar .Niko nema pravo da ga drukcije tumaci i drukcije se prema njemu odnosi.Jos manje da ceo jedan narod stavlja pred uzasnu dilemu -uzasan kraj ili uzas bez kraja."

Tokom nedelje bilo je kurazenja, pa tako "Ekspres" pod naslovom "Uzalud Alija ceka prolece",autora Nikole Marinkovica, ocenjuje da je bez avijacije i vrhunnske tehnike nemoguc udar po srpskihm polozajima o kojima sanja general Delic. Niko nije lud da dozvoli muslimanima da od "Dubrava" naprave odskocnnu dasku za doturanje ratne tehnologije. Pod ostrom paljbom kritike srpske stampe je i francuska politika u Bosni. U istim novinama Jovan Pokrajac analizira korene pretnji ocenjujuci da su ultimatumi sudbina srpskog naroda."Neka ministar Zipe pita ministra Moka kako je Austrija prosla s ultimatumom l914" citira nedavu izjavu Radovana Karadzica."U prvom svetskom ratu Francuska je zavredila spomenik zahvalnosti na Kalemegdanu. Kakvom odlicju stremi ministar Zipe." Radivoj Cveticanin, komentator "Borbe" istice sledecu tezu. Dva su osnovna i po mnogo cemu oprecna stava : prvi je da su Milosevic i Tudjman jedini koji mogu da zavrse posao, drugi je - Oni su upravo ti koji ne mogu.!Argumenti za prvi stav su sledeci: obojica imaju vlast, izvesnu harizmu u sopstvenim nacijama, i sve to cesto koriste na nacin autoritarnih vladalaca.Sem toga,makar to zvucalo mozda i blesavo , izmedju njih dvojice postoji jedan, za spoljne posmatrace, pomalo cudan, ali nesumnjiv odnos poverenja .Oni se jesu medjusobno optuzivali, varali, hladili kontakte, svasta govorili o medjusobnim potezima, ali nakon Karadzicevih reci o podeli Bosne, taj se spacificnni odnos poverenja sustinski nikada nije kvario i menjao.Jedan drugoga u bitnome nisu prevarili, ni izneverili, a prosli su dobar i tezak deo zadatog puta. Onaj drugi stav, prema kojem sadasnji srpski i hrvatski lider ne mogu izvesti stvar ni kako treba, ni do kraja, podrazumeva pre svega cinjenicu da i jednog i drugog negde, bilo gde i nekad , kad-tad, ceka Krajina.Sve dok se bude islo do nje, bice srazmernno prosto.I telefoni i putevi, i zeleznice i naftovodi i struja pa i neka trgovina...Ali kada stvar dodje do Knina, onda ce proba biti generalna.Sve i kad bi licno i hteli da ucine neki kompromis, ne bi mogli. Treba predpostaviti da obojica znaju da im Knin predstavlja omcu preko vrata. Mogu opstati na politickoj sceni, samo ako ga ne dadnu ni jedan ni drugi, jedan drugome. Posebnan, da ne ka zemo problem plus, tu je njihova obostrana imperijalna nacionalna koncepcija.Ma koliko da se razumeju, kad se konopac zategne do kraja, na toj kriticnoj tacki objektivno medju te dve koncepcije sporazuma nema, niti ce ga moci biti.Nacionalizmi se medjusobno hrane, ali jedu, dok imaju koga drugoga. Kad ostanu sami, milosti nema.

Bez velike pompe, tacno dozirano, objavljena je vest o naimenovanju Veljka Knezevica za sefa srpskog biroa u Hrvatskoj. Kratka, vidno kracena njegova izjava na RTS. Stampa uglavnom belezi reagovaje hrvatske javnost na ovu nominaciju. Po neka beleska, kao u" Borbi" Velimira Ilica i njegovo pitanje :Da li je Knezevicevo imenovanje istovremeno i dramski doprinos balkanskom teatru apsurda u vreme dok krajinska milicija, uz indolentnost ovdasnjih vlasti, usred Beograda hapsi Veljka Dzakulu, zato sto je svojevremeno napravio neke korake u normalizaciji srpskohrvatskih odnosa ? Ili je to zato sto su dosla druga vremena. Satanizacija trinaestoro nezavisnih novinara iz Srbije, koji su nedavno posetili Hrvatsku, zapoceta na RTS, kulminirala izjavom njenog generalnog direktoira Milorada Vucelica. da je rec o kolaboracionistima sa neprijateljima Srbije, naglo je splasnula i pre nego sto je bila prihvacena u stampi. Cak je zavrsila reteriranjem lidera drzavnog Udruzenja novinara, Koste Kraincanica, posle posete Zeljka Simica Zagrebu.

"Inace, vlast se ovih dana trudi , pise Misa Brkic u "Borbi" da u javnosti odrzi optimisticku tenziju o nesumnnjivom uspehu ekonomskog programa Avramovica.Tako je juce preneto saopstenje Narode bake Jugoslavije da su devizne rezerve zemlje uvecane za 1oo miliona maraka. Iz toga bi se dalo zakljuciti da patriotski zanos i poverenje u super dinar rastu iz dana u dan. Ako je neko prvih dana u to mogao neko i da poveruje, danas je svima jasno, veli Brkic, da se iza uvecanih rezervi krije sila- osiona i pohlepna drzava.I gradjanin i pojedinac i firma bili su prinudjeni da prodaju marke da bi podelili plate i da bi pazarili u prodavnicama. Nije to dakle poverenje, vec nuzda. "A kada se spasonosni drzavni projekat svede na to onda pocinje odbrojavanje pred njegovu propast.

Gordana Susa