KRAJNI CILJ - ISELJAVANJA
Intervju: Rasim Ljajic, generalni sekretar SDA Sandzaka
size: Iza hapsenja stoje politicki motivi - da se ubrza iseljavanje Musliamna iz Sandzaka i drugo, da se zbarani rad SDA kao jedinog istinskog reprezenta interesa sandzackih Musliamna. Niko ne spori da su se pojednici naoruzavali, ali je sporno, sto se takvo naoruzanje ne vidi kod pripadnika vecinskog naroda. Nam nije cilj secesija - to ne mozete pronaci ni u dokumentima stranke niti u javnim istupima njenih lidera. Iako je vlast "svemocna" ne vjerujem u mogucnost zabrane rada SDA za Sandzak.
TEKST:
U posljednjih godinu dana, po odlasku predsjednika Sulejmana Ugljanina za Tursku, mladjani novopazarski ljekar Rasim Ljajic, figurira kao prva licnost Stranke demokratske akcije za Sandzak. To mjesto mu je pripalo ne samo zbog hijerarhijskog redosljeda koji mu je kao genaralnom sekretaru obezbijedio prvijenstvo, vec, mnogo vise, zbog njegove sposobnosti, politicke racionalnosti i antiratnog stava prema rjesavanju svih sporova na ovom prostoru. Taj princip prava i legaliteta on zagovara i u ovom razgovoru o najnovijim dogadjajima na prostoru Sandzaka.
AIM: Sandzak je ponovo u centru paznje, prije svega, zbog hapsenja gotovo kompletnog rukovodtsva SDA za Crnu Goru. Kako Vi to komentarisete?
LJAJIC: Dobar dio javnosti vec je upoznat sa onim sto se posljednjih dana desavalo u crnogorskom dijelu Sandzaka, ali i ovdje u srbijanskom dijelu, posebno u Prijepolju, gdje hapsenja jos traju. Kao po pravilu i ova hapsenja su otpocela uoci vikenda sto je uz postojecu medijsku blokadu doprinijelo da informacije o onom sta se desavalo, prije svega u Prijepolju, kasne nekoliko dana. U Crnoj Gori se otislo u drugu krajnost, pa je medijskom glorifikacijom slucaja, navodno zbog cinjenice da su "prestupnici" prvaci SDA za Crnu Goru, vlast pripremila teren za zabranu rada same stranke. Nikom od uhapsenih u zakonskom roku (24 casa) nije uruceno rjesenje za pritvor, ali jeste ono kojim se advokatima uskracuje pravo razmatranja spisa i predmeta koji se koriste u dokaznom postupku a cak im je zabranjeno da prisustvuju ispitivanjima okrivljenih cime se krse elementarna ljudska prava. Ako se uzme u obzir pomenuta medijska prezentacija hapsenja celnika nase stranke u Crnoj Gori i optuzba koja im se stvalja na teret - podrivanje ustavnog poretka SRJ - onda je jasno da se iza svega kriju politicki motivi vlasti. Cilj ove akcije je dvostruk: prvo, produzavanjem represije u Sandzaku, preko ovakvih hapsenja, sudjenja, otmica, nastoji se pospjesiti zapoceti proces iseljavanja Muslimana sa ovog podrucja sto bi u konacnom trebalo dovesti do promjene demografske strukture Sandzaka. Drugo, direktnim atakom na SDA kao politickog reprezenta muslimanskog naroda, nastoji se ugusiti svaki oblik njegove politicke artikulacije. Vlast po svaku cijenu zeli konfrontirati narod sa njegovom strankom ne bi li i od sandzackih Muslimana napravila "postene" Gorance koji predstvaljaju stabilno biracko tijelo vladajuce stranke u Srbiji. Potpunim difamiranjem SDA zeli se osporiti njen politicki legitimitet u artikulisanju politickih zahtjeva sandzackih Muslimana, posebno u medjunarodnoj javnosti, jer se prije ili kasnije ocekuje otvaranje takozvanog "sandzckog dosijea" u okviru Zenevske ili neke druge medjunarodne konferencije.
AIM: Po Vama, da li vremenska podudarnost ove akcije u Crnoj Gori sa pocetkom sudjenja grupi novopazarskih Musliamna, potvrdjuje zasnovanost glavne optuzbe o pripremi secesije Sandzaka, ili se radi o policijski isforsiranoj koncidenciji?
LJAJIC: Kretaori projekta "etnicki ciste" drzave, hapsenjima i progonima politickih aktivista sa podrucja citavog Sandzaka, pokusavaju zaokruziti tu oblast i tako predstvaiti osnovanim svoje optuzbe o pripremi stvaranja "samostalne drzave Sandzaka", sto je politicka fantazmagorija par exelans. Niko, cak ni uhapseni, ne spori da su imali i krili to oruzje, ali je problem u tome sto vlast to isto ne vidi i kod pripadnika vecinskog naroda. Upadi, pretresi, saslusavanja, hapsenja - sve to se, i to na kako grub nacin, sprovodi selektivno, dakle, samo prema Muslimanima. Takodje, cinicno je optuzivati ljude da su sa 20 pusaka mogli ugroziti jednu, u vojnickom smislu, mocnu drzavu, ili, reci za jednog od optuzenih da je mjesecno dobijao od Turske 500 hiljada lira, odnosno, 50 maraka, za podrivacku djelatnost na teritoriji SRJ! Plasim se da bi po kosovskom scenariju ova dva procesa mogla predstavljati uvertiru za novu seriju slicnih sudjenja sve dok zagovornici teze "nasi interesi zavise od naseg broja" ne svedu broj Muslimana u Sandzaku na "razumnu mjeru".
AIM: Ipak, iako su nesporni politicki motivi koji stoje iza ovih akcija po Sandzaku, tesko je ne primijetiti da medju muslimanskim prvacima, posebno u SDA, ima onih koji bi Sandzak rado vidjeli u sastavu Bosne.
LJAJIC: Zelje su, ako ih ima, jedno a politika, kao vjestina moguceg, nesto sasvim drugo. Mi, kao partija, nikada tako nesto nijesmo proglasili za svoj cilj, ni u dokumentima, niti u javnim nastupima. Cak i u ovom konkretnom slucaju - mi smo zbog ovih hapsenja uputili zahtjev za prijem, nikom drugom do Radoju Konticu, premijeru SRJ, s ciljem da upravo demantujemo optuzbe o secesionistickim namjerama SDA, ostajuci na demokratskim pozicijama da se samo dijalogom i dogovorima moze pronaci rjesenje i izlaz iz ove situacije.
AIM: Koliko je realno ocekivati zabranu rada SDA, i sta ako do toga, ipak, dodje?
LJAJIC: Ocito je da zivimo u vremenu poremecenih vrijednosti kada onaj koji vrsi vlast prakticno moze "sve i svasta" i kada je, cak i u medjunarodnim odnosima, legalizovan odredjeni nacin ponasanja koji favorizuje ne politicki i pravni argument vec silu. Podsjecam vas da je jos 18.12.91. kod Ustavnog suda Srbije pokrenut postupak za zabranu rada SDA sa inkriminacijom koju bi, kako cesto kaze sam Milosevic, "svaki student prve godine prava mogao lako oboriti". Stoga vjerujemo da ne postoje nikakvi validni razlozi za zabranu rada najuticajnijoj politickoj organizaciji Muslimana. Ako do toga, ipak, dodje razmislicemo o redosljedu nasih politickih poteza.
S. RADONCIC
AIM (Podgorica)