RASPLET KRIZE U PDP

Skopje Feb 6, 1994

AIM, Skopje, 07.02.1994

Predvremeni kongres PDP-a odrzat ce se 12-tog februara u Tetovo. Ova odluka je doneta nakon niza protivrecnosti izmedju dvije paralelnih organa PDP-a t.est. izmedju Odbora za pripremanje predvremenog kongresa, koga sacinavaju uglavnom poslanici i bivsi rukovodioci ove partije i Privremeni upravni odbor, formiran u takozvano "istorisku Gostivarsku skupstinu" na cijem je celo gospodin Menduh Thaci, glavni prostivnik Nevzata Halilija, bivseg pretsednika ove partije.

Odavanje zajednickog kongresa mnogi smatraju kao iznudjeno kompromisno resenje, jer nijedna struja unutar ove partije do poslednjeg trenutka nije odstupila od svojih stavova. Ali ipak oba dva paralelna tela PDP odlucili su da se fuzioniraju u jedno zajednicko telo koje ce od sada pa nadalje upravljati sa poslovima vezanim za pripremu privremenog Kongresa. Ovo telo sada sacinjavaju 8 pretstavnika doskorasnjih paralelnih organa i jos po jedan pretstavnik od svih ogranaka PDP u Makedoniji.

Putevi koji su odabrani za ovo kompromisno resenje nisu bili bez kontradiktornih situacija. Na sve ovo uticala je i podrska odredjenih politickih krugova iz Albanije, koji su bili uglavnom na strani Menduh Thacija i njegovih istomisljenika. Ima i onih koji su skloni da veruju da Menduh Thaci i ne bi bio u mogucnost da izbije na povrsini bez podrske Albanije. Kad se ovome doda i famozni komentar Albanske Telegrafske Agencije, koji je bio odlucujuci za pad bivseg rukovodstva PDP-a, gde je dominirala optuzunicka intonacija na adresu Navzata Halilija i nekih vrvnih funkcionera ove partije optuzeni za veleizdajstvo, onda je ocito da neki potezi sa strane nekih politickih krugova u Albaniji su bili unapred sracunati. Ima glasine po kojim Albanija je bila blagovremeno informirana " o nekim potezima nekih celnika PDP-a koji su bili usmereni protiv albanskih nacionalnih interesa na Balkanu". Po nekim tu se nalazi i izvor komentara ATA koja, kako je rekao Menduh Thaci, "zna sta pise".

Reakcija makedonske zvanicne politike, korespondira sa realnoscom da "utjecaj politickih licnosti Albanije unutar PDP-a je nedopustiv" i ovaj utecaj je bio ocenjen kao "mesanje u unutrasnje poslove Makedonije". Ovakav stav donekle je dominirao i u izjavi pretsednika Gligorova uoci susreta sa Maks Van der Stulom, visokog komesara za manjine u okviru KEBS-a, koji je istakao i "utjecaj nekih susednih zemalja unutar partijskih zbivanja u Makedoniji". Iako u izjavi Gligorova, Albanija nije bila direktno spomnuta, aluzija je sasvim jasna.

Mnogi nisu verovali da ce unutarpartijska kriza u PDP doziveti takav rasplet kao ovaj za odrzavanje zajednickog vanrednog kongresa. Ipak dilema koja visi u vazduhu ostaje: ko ce biti kormilar ove najmasovne albanske partije u Makedoniji. Ne slucajno se ovo pitanje potencira jer licnost koja ce biti izabrana kao celnik PDP-a automatski podlezi i logici - ne ponoviti greske prethodnog celnika. Dali je moguce ovog trenutka izabrati uspesnog neponavljaca, jeste pitanje na koje ce odgovoriti vreme. EMIN AZEMI