NOVE SKUPSTINSKE PODELE

Beograd Feb 3, 1994

AIM, Beograd, 2.2.94

Skupstina Srbije juce je konacno dobila predsednika. To je socijalista Dragan Tomic, sef posalnicke grupe SPS, direktor "Jugopetrola", koga su socijalisti predlozili posto njihov kandidat Zoran Arandjelovic nije uspeo da prodje ni u dva parlamentarna glasanja. Tomic je dobio minimum potrebnih glasova - 125, tek jedan vise od polovine prisutnih poslanika.

Glavno iznenadjenje jucerasnjeg odmeravanja snaga SPS i opozicije jesu 4 glasa iz opozicionog bloka, buduci da je sednici prisustvovao 121 socijalisticki poslanik. Prvi dan zasedanja skupstine pod novim predsednikom protekao je u odgonetanju ove zagonetke. Clanovi Demokratske zajednice vojvodjanskih Madjara (5) skinuli su sumnju sa sebe, jer oni svoje glasacke listice nisu ni predali. Poslanici partije albanske manjine (2) su se takodje uzdrzali od glasanja. Cetiri preostale partije - SRS, Depos, DS i DSS, nasle su se u poziciji da jedna drugu sumnjice za "izdaju", jer su se od pocetka zasedanja novog parlamenta dogovorile da ce glasati za zajednickog kandidata opozicije.

Buduci da se popunajvanje glasackih listica odvijalo po poslanickim klubovima, sefovi partija su imali mogucnost da kontrolisu nacin glasanja svojih poslanika. Na osnovu toga, svi tvrde da njihovi nisu izdali. Najveca sumnja je, ipak, pala na Demokratsku stranku, jer glasacki listici njihovih clanova nisu pruzeni na uvid predstavnicima drugih partija. Novi predsednik Demokratske stranke Zoran Djindjic je danas javno odbacio ovakve optuzbe, isticuci da niko nije proverio koliki je broj glasackih listica stampan, i da se mozda resenje zagonetke nalazi u toj manipulaciji socijalista.

Sedam poslanika Demokratske stranke Srbije koji su prethodno bili odlucili da se pridruze posalnickom klubu Demokratske stranke, jer nisu mogli osnovati svoj, danas su promenili misljenje. Izjavili su da nece sa demokratama, jer ovi prave trgovinu sa socijalistima.

Skupstina je danas trebalo da izabere 4 potpredsednika, ali je zasedanje prekinuto. Po prethodno nudjenom kompromisu, socijalisti su ova mesta namenili opozicionim poslanicima. Opozicija je ponudu odbila, cvrsto ubedjena da njoj treba da pripadne mesto predsednika skupstine. Buduci da su se stvari u medjuvremenu izmenile i socijalisti nekim cudom osvojili mesto predsednika parlamenta, radikali i demokrate su ponudile svoje kandidate za potpredsednicka mesta, ali druge dve stranke nisu, odbijajuci da vlast sa socijalistima dele formalno.

Zasedanje se nastavlja sledece nedelje.

J. Matic