SE BODO SLOVENSKI NARKOMANI SE NAPREJ ZDRAVILI NA TUJEM?
AIM, LJUBLJANA, 02.02.1994. Slovenci sicer vedo, da je treba narkomanom pomagati tudi z nadaljevanjem zdravljenja v tim. terapevtskih skupnostih. Vendar pa najraje vidijo, da se narkomani zdravijo dalec proc, skriti ocem sirse slovenske javnosti. Tako kot je bilo doslej, ko so se zdravili na tujem, pri don Pierinu v Italiji, je bilo za vse najbolje.
V teh dneh pa naj bi se v majhen notranjski zaselek Planino pri Rakeku, s priblizno 500 prebivalci, vrnilo 8 nekdanjih narkomanov, kjer bi, v novi terapevtski skupnosti don Pierina, v naslednjih mesecih nadaljevali program odvajanja od mamil. Zal pa so krajani Planine, ki jo je zivljenje zaobslo ze pred leti, ko je bila zgrajena avtocesta med Ljubljano in Postojno, to preprecili. V tem kraju je ze vrsto let mladinski prevzgojni zavod in verjetno so tudi slabe izkusnje z mladimi prestopniki botrovale, da so se krajani ze pred dvema letoma na referendumu izrekli proti terapevtski skupnosti za zdravljenje bivsih narkomanov.
Konce tedna pa je v tej vasi zopet zavrelo, kajti razvedelo se je, da bodo v kratkem v staro hiso, ki jo je odkupila in obnavljala Karitas, tudi s sredstvi ministarstva za zdravstvo, naselili prve clane terapevtske skupnosti Srecanje. Torej naj bi se, kljub referendumskemu ne taksni skupnosti, v tem kraju izvajal program postopne rehabilitacije bivsih zasvojencev. Ocitno je, da je Karitas hotela krajane prisiliti v nekaj, s cemer se ti ne strinjajo in pa, da ljudje vse premalo vedo o programu rehabilitacije bivsih narkomanov; da se ti prostovoljno vkljucijo v taksno zdravljenje, da ze nekaj casa popolnoma abstinirajo in da ti sprejemajo zelo stroga pravila za vecletno zivljenje v taksni skupnosti.
Stevilcnejse mocnejsi, predvsem pa glasnejsi tabor krajanov, ki centru nasprotuje, je s 60 traktorji in avtomobili najprej obkolili vas, nato pa se stavbo Karitasa in z napisi na transparentih dokazoval svojo odlocenost, da bodo odprtje skupnosti v njihovi vasi preprecili z vsemi sredstvi.
Don Pierino Gelmini je prek svojega posrednika, oceta Franca Prelca, sicer zupnika v Portorozu, ki je v Sloveniji zadolzen za ustanovljanje skupnosti, slovenski vladi postavil ultimatum, da v primeru, ce v Planini ne bo mogoce izvajati rehabilitacijskega programa, zagotovi kaksno drugo stalno lokacijo, sicer se bo moralo iz Italije vrniti vseh 32 bivsih narkomanov. Vendar pa na ministrstvu za zdravstvo trdijo, da taksne zahteve od don Pierina pisno niso prejeli.
Zadeva je prisla tudi v slovenski parlament, saj je poslanec skrajne desnice Marijan Poljsek v petek vprasal, zakaj slovenska vlada Krajanom vsiljuje "komune za narkomane". Materi dveh nekdanjih zasvojencev, ki se se zdravita pri don Pierinu v Italiji, pa sta za pomoc zaprosili celo predsednika drzave Milana Kucana, ki je ob tej priliki poudaril, da Slovenija potrebuje tudi taksno obliko zdravljenja, za kar pa bo potreben precej vecji napor druzbe, kot je bil doslej. Ministrstvo za zdravje je v zadnjih dveh letih razpravljalo kar o 23 moznih lokacijah, kjer bi lahko izvajali programe zdravljenja zasvojenosti, a so povsod naleteli na hud odpor krajanov.
Program skupnosti Srecanje je oktobra lani potrdil Odbor za izvajanje nacionalnega programa preprecevanja zlorabe drog pri Svetu za zdravje Republike Slovenije, ki je stalna strokovna skupina. Ker pa so bile te skupnosti v Sloveniji doslej vse premalo znane, bo odbor v prihodnjih dveh mesecih intenzivno seznanjal javnost s taksnimi oblikami resocijalizacije in iskal nove mozne lokacije za terapevtske skupnosti. Tako so se ze pricele priprave za podobne skupnosti za "ljudi z ulici", ki iscejo pomoc in sicer v Ljubljani, Mariboru in Radovljici.
TANJA HROVATIN